فشار خون بالا، علت 70 درصد بیماریهای کلیوی در استان سیستان وبلوچستان

در استان سیستان وبلوچستان 790 بیمار کلیوی در هفته ای 3 نوبت تحت پوشش خدمات دیالیزقرار می گیرند که 70 درصد انان دارای بیماری زمینه ای پرفشاری خون بوده اند.

1398/02/29 - 22129


خبر

فشار خون بالا، علت  70 درصد بیماریهای کلیوی در استان سیستان وبلوچستان

در استان سیستان وبلوچستان 790 بیمار کلیوی در هفته ای 3 نوبت تحت پوشش خدمات دیالیزقرار می گیرند که 70 درصد انان دارای بیماری زمینه ای پرفشاری خون بوده اند.

دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در نشست نمایندگان سازمانها و نهادهای استان در خصوص کمپین اطلاع رسانی فشار خون اظهار داشت: در دنیا 65 درصد علت عمده مرگ ومیرها به دلیل بیماریهای غیر واگیر است که یکی از مهمترین بیماریهای غیر واگیر فشار خون است.

وی با اشاره به اینکه  سالانه بیش از 10 میلیون نفر در دنیا به علت فشار خون بالا جان خود را از دست می دهند افزود: در ایران این رقم سالانه بالغ بر100 هزار نفر است در حالیکه در استان سیستان و بلوچستان در سال 97 حدود 700 نفر بر اثر فشار خون بالا جان خود را ازدست داده اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به آغاز کمپین بسیج اطلاع رسانی فشار خون خاطر نشان کرد: لازمه اجرای این طرح بزرگ عزم ملی با مشارکت همه سازمانها و نهادها، علما، ائمه جمعه وروحانیون است تا با مشارکت همگانی تمامی افرادبالای 30 سال  که دارای بیماری فشار خون هستند را شناسایی و افرادی که از بیماری خود اطلاع دارند، با اقدامات درمانی فشار خون آنان را کنترل نمائیم.

دکتر طباطبایی تصریح کرد: میزان بروز فشار خون و همچنین موارد مبتلا و شناسایی شده  در مناطق جنوب استان نسبت به شمال استان سیستان وبلوچستان  بالاتر است و لازم است برنامه های مراقبتی و پیشگیری و آموزشی با تمرکز بیشتری در این مناطق اجرا گردد.

شایان ذکر است: بسیج ملی  کنترل فشار خون با هدف اطلاع رسانی به جامعه  از 27 اردیبهشت ماه در کشور اغاز و از  15 خردادماه طرح غربالگری فشار خون ویژه افراد بالای30 سال همزمان در سراسر کشور و در پایگاههای سلامت، مراکز خدمات جامع سلامت، بیمارستانها، داروخانه ها و پایگاههای سیار اغاز خواهد شد.

تهیه وتنظیم: ابوالفضل امتحانی

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان