اخبار > برنامه حمایتی شیر مدرسه در سیستان و بلوچستان یک ضرورت است

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

برنامه حمایتی شیر مدرسه در سیستان و بلوچستان یک ضرورت است

 

اعضاء حاضر در نخستین جلسه هم اندیشی برنامه شیرمدرسه بر اجرای کامل این طرح حمایتی در سیستان و بلوچستان تاکید کردند.

 

در ابتدای این جلسه رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به چهره دوگانه مشکلات تغذیه در دنیا، کشور و استان سیستان و بلوچستان گفت: تعدادی از افراد جامعه به دلیل دریافت بیش از حد کالری، بی تحرکی و مصرف غذاهای آماده (Fast Foods) دچار کمبود ریز مغذی های و به نوعی سوء تغذیه هستند، امّا بخش دیگری  از افراد نیز قادر به تامین کالری مورد نیاز خود و اعضاء خانواده خود نیستند و در واقع بدلیل فقر و عدم دسترسی جز افراد مبتلا به سوء تغذیه محسوب می شوند.

 

دکتر حبیب غزنوی با بیان اهمیت تغذیه در سلامت جسمی، روانی و اجتماعی انسان گفت: از دیدگاه تخصصی اگر جامعه ای قادر باشد مواد غذائی و کالری مورد نیاز گروه های مختلف جمعیتی خود را به شکل مناسب تامین کند از خط فقر عبور کرده است.

 

وی با اشاره به سیاست های جمعیتی، اصلاح روند باروری را نیز به نوعی متاثر از تغذیه سالم برشمرد و گفت: بررسی پیشینه پزشکی زوج هایی که به مرکز درمان ناباروری مولود در زاهدان مراجعه می کنند این فرضیه را در ذهن متخصصان این مرکز شکل داده که ناباروری در بزرگسالی می تواند متاثر از سوء تغذیه در کودکی و نوجوانی باشد.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به وضعیت نامطلوب شاخص های امنیت غذائی در سیستان و بلوچستان بر اجرای کامل برنامه حمایتی شیر مدرسه در سیستان و بلوچستان تاکید کرد و افزود: این دانشگاه آماده است تا در زمینه ارائه مشاوره و نظارت تخصصی بر سلامت شیر مصرفی در مراحل تولید، حمل و نقل، نگهداری و توزیع هرگونه اقدام لازم را انجام دهد.

 

سرپرست معاونت حقوق عامّه دادستانی سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات اقتصادی هموطنان عزیز خواستار مشارکت جدّی و حضور موثر تمامی دستگاه های مرتبط با موضوع امنیت غذائی شد.

 

دکتر ابوالفضل احمدزاده ارتقاء شاخص های اجتماعی را مهمترین وظیفه مدیران دستگاه های اجرائی در استان عنوان کرد و گفت: مسلما مدیران بومی استان بنا به دلائل متعدد، وظیفه سنگین تری را در این زمینه بر عهده دارند.

 

 معاون مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان ‌و بلوچستان نیز که از دیگر حاضران در جلسه بود ضمن اعلام آمادگی استانداری سیستان و بلوچستان برای اجرای این طرح حمایتی تغذیه ای گفت: پیش بینی و تامین منابع پایدار برای اجرای این طرح ضروری است و لازم است تا سازمان مدیریت و برنامه ریزی واداره کلّ آموزش و پرورش اقدامات لازم را در این زمینه بعمل آورند.

 

 مهندس مجتبی شجاعی با گلایه از دستگاه های  که در سطح مدیران کلّ در این جلسه حضور پیدا نکرده بودند گفت: با توجه به اهمیت، چند وجهی بودن و پیچیدگی این برنامه لازم است تا حتما کسانی در این قبیل جلسات حضور پیدا کنند که در عالی ترین سطح از اداره مرتبط قادر به تصمیم گیری و اعلام موضوع باشند.

شایان ذکر است نخستین جلسه اجرای برنامه حمایتی شیر مدارس در استان های کم برخوردار ظهر دیروز دوشنبه 28 شهریور ماه 1401 در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شد. 

 

کارشناس مسئول دبیرخانه سلامت و امنیت غذائی استان هدف از تشکیل این جلسه را باز نگری و به روزرسانی مصوبه سوم سیزدهمین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی و حمایت طلبی درخصوص سناریوهای پیشنهادی بسته امنیت غذایی دانش آموزان مناطق محروم.،عشایر،مرزی وحاشیه شهر با محوریت آموزش و پرورش استان و سایر ذینقشان اعلام کرد.

 

به گفته مهندس نجمی بر اساس متن مصوبه سوم از سیزدهمین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور، برنامه حمایتی شیرمدرسه برای دانش آموزان دبستانی و سه سال اول متوسطه مطابق برنامه اعلام شده از سوی دولت در سال 1392، در سال تحصیلی جدید نیز استمرار می یابد . و بر اساس مصوبه فوق آموزش و پرورش مکلف است با هماهنگی  کلیه ذیربطان برنامه، افزایش توزیع شیر استرلیزه در مدارس مناطق غیر برخوردار را بررسی کرده و براساس برنامه اجرایی مشخص اقدام نماید وی افزود در راستای سیاست فقرزدایی دولت مردمی ، برنامه حمایتی « شیرمدرسه » با محوریت وزارت آموزش و پرورش ، برای دانش آموزان مقطع دبستان و سه سال اول دبیرستان با اولویت پوشش 100درصدی استان های کم برخوردار ( خوزستان ، ایلام ، بوشهر ، خراسان جنوبی ، سیستان و بلوچستان ، کهکیلویه و بویراحمد ، هرمزگان و کرمان ) و مناطق محروم ، عشایر ، مرزی و حاشیه شهرها در سایر استان ها مبتنی بر تامین حداقل 70نوبت و سه بار در هفته طی سال تحصیلی به مدت حداقل 5 سال استمرار می یابد.

 

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 

 

 

1401/06/29   ١١:١٣  News  ٣٨١١٧

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

رشد 3 برابری برنامه های حضوری و وبیناری آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
انتصاب سرپرست مدیریت خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
آغاز فعالیت های اجرایی کنگره بین المللی تجارب جهانی کووید-۱۹
آغاز فعالیت اولین دارالترجمه رسمی زبان انگلیسی استان سیستان و بلوچستان در پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
اطلاعیه1: قابل توجه کلیه پذیرفته شدگان آزمون سراسری سال تحصیلی 1402 – 1401
انتصاب مدیر گروه آموزشی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
آلزایمر درمان قطعی ندارد / پیشگیری از ابتلا به آلزایمر بهترین راه درمان است
همایش ملی بهره وری در نظام سلامت
آیین نامه اجرایی بند ث ماده ۲۶ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب ۱۴۰۰
بخشنامه اجرای موارد مربوط به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت صادر شده از سوی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت
اطلاعیه تظاهرات مردمی علیه هتاکان به ساحت قرآن و مقدسات
پیام دکتر حبیب غزنوی رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس
کسب مدال طلا جشنواره بین المللی اختراعات توسط مخترع دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
اعلام نیاز جذب پزشک قرارداد بیمه روستایی
پرداخت بخش دیگری از مطالبات مدافعان سلامت
برنامه حمایتی شیر مدرسه در سیستان و بلوچستان یک ضرورت است
برخورداری بیمارستان های تخصصی و فوق تخصصی از بخش عفونی یک ضرورت علمی است
تاخیر در شناسایی و عدم درمان بیماری مالاریا باعث مرگ می شود
اطلاعیه مهم : (اصلاح سند تعهد ) قابل توجه کلیه پذیرفته شدگان چهل و نهمین دوره آزمون دستیاری تخصصی پزشکی
اطلاعیه: قابل توجه پذیرفته شدگان چهل و نهمین دوره آزمون دستیاری تخصصی پزشکی

محتوای مرتبط