اخبار > سلامت و جان مردم، خط قرمز نهادهای نظارتی حوزه بهداشت و درمان

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


سلامت و جان مردم، خط قرمز نهادهای نظارتی حوزه بهداشت و درمان

3 مرکز غیرمجاز دیگر در زاهدان تعطیل شد

 

دخالت های بی جای برخی افراد فاقد صلاحیت در امور بهداشت و درمان، سلامت و جان مردم را به خطر می اندازد. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این مطلب گفت: به منظور صیانت از جان و سلامت مردم از هیچ اقدامی در برخورد با افراد متخلف و سودجود کوتاهی نخواهیم کرد و به مردم عزیزمان اطمینان می دهیم که شناسائی و تعطیلی اماکن غیرمجاز بهداشتی و درمانی به نفع سلامت آنها و با قدرت ادامه خواهد داشت.

دکتر علی خواجه با اشاره به بازدیدهای مستمر تیم های نظارتی دانشگاه از اماکن مختلفی که احتمال فعالیت های مضرّ برای سلامت شهروندان در آن وجود دارد گفت: این افراد و مراکز عموما به صورت زیر زمینی و مخفیانه فعالیت می کنند و مشتریان خود را نیز به صورت شبکه ای و یا از طریق کانال های غیر مجاز به دام می اندازند. وی تعرفه پائین تر را یکی از شگردهای این افراد برای به دام انداختن قربانیان خود اعلام کرد و گفت: با توجه به عدم برخورداری این قبیل افراد از تجربه و مدرک تحصیلی متناسب، بروز عوارض مختلف برای مراجعه کنندگان امری طبیعی و قابل انتظار است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: سلامتی گوهر ارزشمندی است که در صورت آسیب به آن ممکن است به راحتی و به آسانی قابل بازیابی نباشد و بسیاری از افراد که به دلیل مراجعه به افراد فاقد صلاحیت و مراکز غیرمجاز دچار عوارض شده اند، تا آخر عمر با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند. به گفته دکتر علی خواجه برخی از مراجعان به این مراکز غیر مجاز با وجود تحمل آسیب های جسمی به دلیل عدم آشنائی با حقوق قانونی خود از شکایت صرفنظر می کنند امّا تعداد دیگری از آنان با مراجعه به ادارات نظارت بر درمان دانشگاه های علوم پزشکی شکایات خود را مطرح و پی گیری می نمایند .

وی افزود: عدم استفاده از تجهیزات استریل و احتمال بروز عفونت از دیگر خطراتی است که مراجعان به این قبیل مراکز را تهدید می کند و در بین قربانیان این مراکز مورد ابتلاء به ایدز نیز شناسائی شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ارتباطات فساد آلود مالی، پرداخت کمیسیون به معرفی کنندگان بیمار و عدم رعایت اخلاق حرفه ای را از دیگر خصوصیات مشترک این قبیل مراکز عنوان کرد و گفت: در یک مورد تاسف برانگیز، فردی در قبال معرفی تعدادی از دوستانش به یک دندانپزشک قلابی، خدمات دندانپزشکی را به صورت رایگان دریافت کرده بود امّا متاسفانه خود این فرد هم دچار عارضه شده بود که در نهایت به عنوان شاکی به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مراجعه کرد.

دکتر خواجه با تشکر از همکاری نهادهای قضائی و انتظامی گفت: در آخرین فعالیت مشترک دانشگاه علوم پزشکی با اداره کلّ تعذیرات حکومتی و پلیس اماکن نیروی انتظامی 2 واحد آریشگاه و یک واحد خدمات طب سنتی غیر مجاز که با فعالیت خود در زاهدان در سلامت مردم را به خطر می انداختند شناسائی و با دستور مقام محترم قضائی پلمب شدند.

وی افزود: پرونده افراد متخلف در این پرونده ها برای رسیدگی و صدور حکم در اختیار مرجع قضایی است.

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان متاسفانه واحدی که با نام طب سنتی فعالیت می کرد بدون برخورداری از مدرک تحصیلی مرتبط و بدون رعایت شرایط اولیه به ارائه خدمات طب سنتی از قبیل ویزیت بیماران و تجویز انواع داروها اقدام می نمود.

وی در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت: از ابتدای سال 1401 تا کنون 8 مورد شکایت در اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به دلیل بروز عوارض جسمی توسط شاکیان خصوصی ثبت شده است که مراحل مختلقف پی گیری را طی می نماید.

شایان ذکر است چند روز قبل نیز یک مرکز غیرمجاز دندانپزشکی که بدون رعایت اصول اولیه کنترل عفونت و با استفاده از مواد اولیه و داروهای غیر مجاز اقدام به ارایه خدمات می نمود با حضور تیم مشترک پلیس اماکن نیروی انتظامی و اداره کلّ تعذیرات حکومتی تعطیل و پرونده متخلفان به مرجع قضائی ارسال شد تا در کنار شکایات مطرح شده از طرف افراد آسیب دیده مورد رسیدگی قرار گیرد.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 

1401/05/17   ١٣:٤٨  News  ٣٧٦٠٥

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

رشد 3 برابری برنامه های حضوری و وبیناری آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
انتصاب سرپرست مدیریت خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
آغاز فعالیت های اجرایی کنگره بین المللی تجارب جهانی کووید-۱۹
آغاز فعالیت اولین دارالترجمه رسمی زبان انگلیسی استان سیستان و بلوچستان در پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
اطلاعیه1: قابل توجه کلیه پذیرفته شدگان آزمون سراسری سال تحصیلی 1402 – 1401
انتصاب مدیر گروه آموزشی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
آلزایمر درمان قطعی ندارد / پیشگیری از ابتلا به آلزایمر بهترین راه درمان است
همایش ملی بهره وری در نظام سلامت
آیین نامه اجرایی بند ث ماده ۲۶ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب ۱۴۰۰
بخشنامه اجرای موارد مربوط به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت صادر شده از سوی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت
اطلاعیه تظاهرات مردمی علیه هتاکان به ساحت قرآن و مقدسات
پیام دکتر حبیب غزنوی رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس
کسب مدال طلا جشنواره بین المللی اختراعات توسط مخترع دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
اعلام نیاز جذب پزشک قرارداد بیمه روستایی
پرداخت بخش دیگری از مطالبات مدافعان سلامت
برنامه حمایتی شیر مدرسه در سیستان و بلوچستان یک ضرورت است
برخورداری بیمارستان های تخصصی و فوق تخصصی از بخش عفونی یک ضرورت علمی است
تاخیر در شناسایی و عدم درمان بیماری مالاریا باعث مرگ می شود
اطلاعیه مهم : (اصلاح سند تعهد ) قابل توجه کلیه پذیرفته شدگان چهل و نهمین دوره آزمون دستیاری تخصصی پزشکی
اطلاعیه: قابل توجه پذیرفته شدگان چهل و نهمین دوره آزمون دستیاری تخصصی پزشکی

محتوای مرتبط