اخبار > شناسایی 10 مبتلا به اُمیکرون در سیستان و بلوچستان

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


سویه امیکرون تهدید جدی برای سلامت عمومی است

 

سویه امیکرون تهدید جدی برای سلامت عمومی است

 

شناسایی 10 مبتلا به اُمیکرون در سیستان و بلوچستان

 

بر خلاف تصور عمومی سویه امیکرون ویروس کرونا تهدیدی جدی برای سلامت عمومی است و نباید گول میزان پائین موارد بدحال بیماری را بخوریم


رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب گفت: هرچند طبق اطلاعات موجود قدرت بیماریی زایی این سویه کمتر است امّا قدرت سرایت بالای این سویه به اثبات رسیده است و در صورت شیوع گسترده ویروس در جامعه بسیاری از افراد و در راس آنان سالمندان، مادران باردارو بیماران خاص نیاز به بستری در بیمارستان ها پیدا می کنند و به صورت ناگهانی با حجم وسیعی از مراجعات به بیمارستان ها و مراکز درمانی مواجه خواهیم شد.

دکتر سید محمد هاشمی شهری با اشاره به موج گسترده همه گیری ناشی از این سویه در اروپای غربی و آمریکای شمالی گفت:  افزایش ناگهانی موارد نیازمند بستری، سامانه های درمانی این کشورها را با چالش های جدی مواجه کرده است.

  وی تنها راه شناخته شده برای در امان ماندن از موج احتمالی بعدی را تکمیل فرآیند واکسیناسیون با حداقل 3 نوبت تزریق و رعایت شیوه نامه های بهداشتی از قبیل استفاده از ماسک، فاصله حداقل یک و نیم متر با دیگران و تهویه مناسب هوا در فضاهای عمومی بسته عنوان کرد و گفت: همه افراد بالای 18 سال ساکن استان سیستان و بلوچستان که تا کنون جهت دریافت دز سوم واکسن خود اقدام نکرده اند درخواست می کنم تا هرچه سریعتر به نزدیکترین مرکز بهداشتی و یا پایگاه تجمیعی واکسیناسیون مراجعه نماید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در خصوص آخرین وضعیت همه گیری در استان سیستان و بلوچستان نیز گفت:  با وجود آبی بودن وضعیت همه شهرستان های استان مجددا تاکید می کنیم که با توجه به شناسائی حداقل 10 مورد فرد مبتلا به سوش جهش یافته اومیکرون در استان این شرایط کاملا شکننده و ناپایدار است.

به گفته دکتر هاشمی شهری کیت تشخیصی سویه اومیکرن در استان موجود است و آزمایش سویه اومیکرون برای همه افرادی که تست عمومی کرونای آنها مثبت می شود انجام می شود.

وی افزود: در هفته منتهی به روز شنبه 18 دی ماه 1400 تعداد 154 نفر از مبتلایان به کووید-19 توسط  3 دانشگاه علوم پزشکی استان شناسایی شدند که نسبت به هفته مشابه قبل از آن 81 نفر کمتر بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تعداد موارد بستری بیماران مبتلا به کووید-19 در هفته مزبور را  15 نفر اعلام کرد که در مقایسه با هفته قبل از آن 10 نفر کمتر بوده است.

به گفته دکتر هاشمی شهری هر چند در هفته منتهی به 18 دی ماه 1400 تعداد موارد فوت با نتیجه مثبت کرونا یک نفر کمتر از هفته قبل از آن بد امّا در این هفته نیز متاسفانه 3 نفر دیگر از  هم استانی های عزیزمان را با نتیجه مثبت آزمایشگاهی کووید-19 از دست دادیم.

وی میزان استقبال از دز سوم واکسن کرونا در استان را بسیار پائین توصیف کرد و گفت: با وجود فعالیت مراکز تجمیعی واکسن و پایگاه های منتخب متاسفانه تاکنون تنها 9 درصد از هم استانی های عزیزمان نسبت به دریافت دز سوم واکسن اقدام کرد اند.

 دکتر هاشمی شهری با تاکید بر این واقعیت که مناسب ترین واکسن، در دسترس ترین واکسن می باشد گفت: همکاران ما در حوزه های معاونت بهداشتی در تلاشند تا با فراهم آوردن مجموعه از واکسن های موجود در سبد واکسیناسیون کشور حق انتخاب نوع واکسن را نیز برای هم استانی های عزیز فراهم کنند تا هر فردی در هر یک از مراکز تجمیعی بتواند هر یک از انواع واکسن های تولید داخل و یا وارداتی را با توجه به نظر کارشناسان و پزشکان مستقر در این مراکز انتخاب کند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه استقبال از دز سوم واکسن کرونا در استان بسیار پائین و نا امید کننده واکسن زدن را یک ارزش اجتماعی و انسانی دانست و گفت: با توجه به تاثیر واکسیناسیون عمومی برای ایجاد ایمنی جمعی، این روز ها مشارکت در برنامه واکسیناسیون و استفاده از ماسک صرفا نشان دهنده توجه فرد به سلامت خودش نیست بلکه نشانه ای است از پایبندی او به مسئولت های اجتماعی و اهمیتی که به سلامت دیگران و حق الناس قائل می باشد. 

وی ادامه داد:  با وجود فعالیت مراکز تجمیعی واکسن و پایگاه های منتخب متاسفانه تاکنون تنها 9 درصد از هم استانی های عزیزمان نسبت به دریافت دز سوم واکسن اقدام کرد اند، هنوز 20 درصد از هم استانی های بالای 18 سالمان حتی برای یک بار هم به مراکز تجمیعی واکسیناسیون مراجعه نکرده اند و درصد پوشش نوبت اول در استان همچنان 81 درصد است، تزریق یک و یا حتی 2 نوبت واکسن کرونا برای تکمیل ایمنی بدن در برابر ویروس کفایت نمی کند و لازم است تا همه افراد بالای 18 سال حداقل 3 نوبت واکسن کرونا را دریافت کنند.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

نظری

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

 

1400/10/19   ١١:٥٤  News  ٣٥١٣٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

دماسنج نظام مراقبت، شروع تب همه گیری امیکرون را اعلام کرد،
تاکید بر تکمیل و تزریق دوز سوم واکسن کرونا توسط مادران باردار
بازگشایی مرکز تخصصی سلامت روان جامعه نگر سراج در زاهدان
نزدیک شدن به تحقق عدالت در سلامت، با راه اندازی بیمارستان 32تختخوابی سیب و سوران
مدافعان سلامت از دستگاه های مسئول و متولی در اجرای دستورالعمل های بهداشتی تشکر می کنند
چاپ مقاله پرستاران بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان در ژورنال بین المللی
فعالیت 140 باب داروخانه در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
افزایش چشمگیر کرونا در سیستان و بلوچستان
واکسینه شدن بیش از 180 هزار کودک زیر 5 سال علیه ویروس فلج اطفال
مجهز شدن دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به میز تشریح آناتومی الکترونیکی
پیشرفت فیزیکی 95 درصدی پایگاه اورژانس روستای تمین / پایگاه اورژانس روستایی تمین تا پایان سال مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت
همدلی و مواسات گروه جهادی یاوران سلامت همچنان ادامه دارد / توزیع هزار قرص نان رایگان به نیت شهیدحاج قاسم سلیمانی در زاهدان
اطلاعیه 3 : قابل توجه پذیرفته آزمون پذیرش دستیاری تخصصی دندانپزشکی سال 1400
قهرمانی تیم حراست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مسابقات فوتسال حراست دستگاه های اجرای استان
خیز امیکرون در سایه عادی انگاری مردم
اعلام اسامی برگزیدگان مسابقه فرهنگی میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و همایش پیاده روی
انتقال محلی مالاریا در سیستان و بلوچستان تقریبا به صفررسیده است
لیست پایگاه های فعال واکسیناسیون کووید-19 و مراکز 16 ساعته بیماری کرونا در شهرستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دریافت خدمات مطلوب سلامت حق بیمار است
پیشرفت 80 درصدی کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

محتوای مرتبط