اخبار > مشارکت اعضای خانه مشارکت مردم در سلامت استان سیستان و بلوچستان در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا‌

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


خبــــر

مشارکت اعضای خانه مشارکت مردم در سلامت استان سیستان و بلوچستان در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا‌


نخستین جلسه خانه مشارکت مردم در سلامت استان با حضور آقای مهندس بامری رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان  و نمایندگان گروه های مردمی در محل سالن کنفرانس معاونت بهداشتی تشکیل شد.

رئیس دبیرخانه کارگروه استان گفت : خانه مشارکت فضائی است برای تعامل شبکه های مختلف مردمی و مشارکت ایشان در فرایند تدوین ، اجرا و ارزشیابی برنامه های سلامت در سطح استان و اجزاء اصلی خانه مشارکت مردم  در استان را سمن ها ، معلمان ، رسانه ها ، روحانیون ، اصناف و ... تشکیل می دهند.

وی نتیجه مشارکت مردم را افزایش سواد سلامت و توانمندی های فردی ، ارتقاء سطح سلامت فردی به دنبال افزایش رضایت ناشی از مشارکت داوطلبانه ، افزایش حمایت اجتماعی  در پی افزایش ارتباطات اجتماعی و سهولت دسترسی و پوشش خدمات برای اقشار آسیب پذیر و تحقق عدالت عنوان کرد.

مهندس بامری عدم آگاهی مردم نسبت به حقوق و مسئولیت های خود، عدم آگاهی و شناخت  مردم از سلامت و نبود زبان مشترک بین متخصصین و مردم را ازجمله موانع و چالش ها در مسیر تحقق مشارکت مردم در حوزه سلامت  بیان کرد.

وی همچنین عوامل موثر در موفقیت خانه مشارکت را مسئولیت پذیری اعضاء ، ارائه  به موقع گزارشها، ارتباط مستمر بادبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذائی استان و ... عنوان کرد.

مهندس بامری اضافه کرد : هدف از تشکیل خانه مشارکت مردم تسهیل دستیابی به اهداف برنامه جامع سلامت استان  ، توانمند

سازی مردم در ارتقای سلامت خود و محیط پیرامون ، استقرار یک نظام دسترسی آسان به گروه های مردمی بویژه گروه های آسیب پذیر و مشارکت آنان در تدوین ، اجرا، و پایش طرحهای ارتقاء سلامت استان می باشد.

همچنین ارتباط بیشتر بارسانه ها  ، حضور دررادیو، تلویزیون و مصاحبه با هفته نامه های استانی ،اولویتگذاری و تعیین یک یا دو موضوع عمومی و پیگیری آن در کل استان ، پیشرو و الگو بودن اعضای خانه مشارکت در اتخاذ رفتارهای بهداشتی، مشارکت هریک از اعضاء  در یک پروژه سلامت محور  ، برگزاری جلسات ایده دهی، وتحلیل وضعیت برای توسعه شبکه زیرمجموعه ، اجرای برنامه آموزشی  سالانه توسط دبیرخانه  و .. را به عنوان برنامه های آینده خانه مشارکت استان اعلام کرد. 

به گزارش دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، در این جلسه مهندس بامری با اشاره به اهمیت بیماری‌های غیرواگیر و بررسی عوامل مرگ و میر در جامعه، به موضوع فشار خون بالا به عنوان یکی از دلایل اصلی فوت در کشور اشاره کرد و همکاری کلیه دستگاه‌های اجرایی را در اجرای هر چه بهتر آن خواستارشد.

ایشان در خصوص فشار خون بالا و تغییر شیوه زندگی و نقش بسیار مهم آن در سوق دادن افراد به سمت بیماری‌های غیرواگیر توضیحاتی را ارائه داده و در ادامه دکتر سرتیپی، رئیس گروه بیماری‌های دانشگاه ، توضیحات کاملی در خصوص چگونگی اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون بیان و این‌که بیماری فشار خون پایه بسیاری از بیماری‌هاست، به عوارض بالای این بیماری اشاره و پایه اول تغییر هر رفتار را آگاهی و آموزش افراد اعلام کرده و افزود: موفقیت این برنامه نیازمند مشارکت اجتماعی باساختارهای اجتماعی می‌باشد.

گفتنی است، در پایان این جلسه، انتخابات جهت تعیین رئیس خانه مشارکت مردم در سلامت استان برگزار و آقای دکتر رامین بزی نماینده دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به عنوان رئیس این خانه انتخاب شد .

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

تهیه کننده : طاهره نجمی
٢٢٦٢٠ - 1398/04/03

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

تغییری مختصر در سبک والگوهای تغذیه ای مردم با کاهش 16 درصدی شاخص کم خونی
استانداردشدن تشکیلات تفصیلی واحدهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تکنیک های آموزشی کارشناسان تغذیه با زبان های اصیل سیستانی و بلوچی الگوی کشوری است.
یک گام تا اخذ موافقت نهایی پذیرش دستیار تخصصی در پنج رشته تخصصی جدید در دانشکده دندانپزشکی زاهدان
افزایش دو برابری میزان تحقق برنامه عملیاتی معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سال گذشته
ارتقاء مرتبه علمی یازده نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
کمک واحدهای صنفی به سلامت جوانان و نوجوانان سیستان و بلوچستان با پیوستن به پویش نم نم
اوج مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی را در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون تجربه کردیم
پیام قدردانی رئیس سازمان نظام پرستاری زاهدان و توابع از حضور پر شور کادر پرستاری در پنجمین دوره انتخابات
انتصاب جناب آقای دکتر شاهپور رحمانی به عنوان مشاور فن آوری اطلاعات و IT
اطلاعیه ویژه پذیرفته شدگان مرحله اول المپیاد سلامت
اجرای طرح سنجش سلامت کانون دانشجوئی سی پی آر مهرورزی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به 80 نفر از ساکنان حاشیه شهر زاهدان
اعلام نتایج شمارش آراء انتخابات نظام پرستاری در سراوان
مدیر امور تحقیقات و فناوری دانشگاه؛
نتایج اولیه پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری در استان سیستان و بلوچستان حوزه زاهدان میرجاوه و خاش اعلام شد.
پیام تشکر دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از تمامی تلاشگرانی که در پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری مشارکت داشتند
بازدید نماینده مردم شریف زاهدان در مجلس شورای اسلامی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از روند برگزاری پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام پرستاری ....فلسفه انتخابات نظام پرستاری انتخاب تاثیر گذارترین افراد، از میان بهترین هاست.
عدم رعایت بهداشت فردی و اصول ایمنی عامل ابتلای 5 نفر از دامداران شهرک دامداران زاهدان به تب کریمه کنگو (CCHF)
زنان بارداری که به دلیل عدم مراجعه مرتب به پزشک به زنان باردار پرخطر تبدیل می شوند.
افزایش تعداد مراجعات درمانی ناشی از زخم های دیابتی به بیمارستان بوعلی زاهدان / مبتلایان به دیابت، زخم ها را جدی بگیرند

محتوای مرتبط