اخبار > ورود دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به چرخه "کاشت حلزون" و درمان ناشنوائی های ارثی در سیستان و بلوچستان

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمانخبر

ورود دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به چرخه "کاشت حلزون" و درمان ناشنوائی های ارثی در سیستان و بلوچستان


در 2 دهه اخیر اولویت نخست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان کنترل بیماری های عفونی و واگیردار همچون مالاریا و التور و کاهش مرگ و میر مادران و کودکان بود امّا در حال حاضر به مرحله ای رسیدیم که مقدمات راه اندازی بخش فوق تخصصی "کاشت حلزون شنوائی" را در زاهدان پی گیری می کنیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان با اعلام این مطلب گفت: برای نخستین گام در مسیر راه اندازی کاشت حلزون در زاهدان در سال گذشته بخش جراحی گوش و حلق و بینی(ENT) در بیمارستان الزهراء(س) راه اندازی شد.
وی افزود این بیمارستان تا پیش از این صرفا به ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی چشم پزشکی می پرداخت امّا با توجه به تجارب بین المللی و با الهام از مراکز معتبر و بزرگ دانشگاهی، بخش گوش و حلق و بینی به امکانات این بیمارستان اضافه شد.
به گفته دکتر سید محمد هاشمی شهری برای تجهیز اتاق عمل این بخش و تامین امکانات و ست های لازم برای کاشت حلزون بیش از 5 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی با تاکید بر نقش نیروی انسانی متخصص برای راه اندازی این امکان فوق تخصصی در استان سیستان و بلوچستان گفت: اهمیت برخورداری از کادر درمانی شامل پزشکان، پرستاران و شنوائی شناسان با تجربه اهمیت بسیار بیشتری از تجهیزات و امکانات سرمایه ای دارد و خوشبختانه در حال حاضر یکی از همکاران فوق تخصص کاشت حلزون در جمع اعضاء هیت علمی گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه حضور دارند. دکتر هاشمی شهری با ذکر این مطلب که در سالهای نه چندان دور فقط دو متخصص گوش و حلق و بینی در کلّ استان داشتیم گفت: همکنون متخصصین گوش و حلق و بینی در تمام شهرهای بزرگ استان حضور دارند و 7 نفر عضو هیئت علمی نیز در گروه جراحی ENT دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مشغول ارائه خدمات درمانی و آموزشی هستند.

وی کاهش مسافرت های درمانی هم استانی های عزیز به خارج از استان را یکی از مهمترین اهداف دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برشمرد و گفت: در حال حاضر بیش از 95 درصد از بیماران سیستان و بلوچستان می توانند خدمات درمانی و تشخیصی مورد نیاز خود را در داخل استان دریافت کنند.
دکتر هاشی شهری با اشاره به تعدادی از خدمات قابل ارائه در استان گفت: انجام اعمال جراحی فوق تخصصی قلب باز، پیوند کلیه، پیوند قرنیه، درمان های تخصصی دندانپزشکی، در مان ناباروری (IVF) تشخیص قبل از تولد تالاسمی تنها بخشی از این خدمات است. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تنها تعداد اندکی از بیماران نیاز به ارجاع به خارج از استان را دارند که در صورت ارجاع از طریق مراکز بیمارستانی دولتی از سردرگمی آنان در بیمارستان های شهرهای بزرگ جلوگیری می شود. وی تمایل به استفاده از بیمارستان های خارج استان را یک موضوع فرهنگی برشمرد و اظهار امیدواری کرد تا با افتتاح تخت های بیمارستانی در دست احداث و مهمتر از آن، فرهنگ سازی مناسب، این معضل اجتماعی به طور کامل مدیریت شود.
وی افراد نیازمند به کاشت حلزون را از جمله بیمارانی برشمرد که مجبور بودند تا در خارج استان امور درمانی خود را پی گیری نمایند. دکتر هاشمی شهری با اشاره طولانی بودن مراحل قبل از کاشت حلزون و لزوم دریافت خدمات توانبخشی پس از کاشت حلزون گفت: متاسفانه جمع کثیری از بیماران ناشنوای استان تا پیش از این به دلایل مختلف از دریافت خدمات لازم محروم می شدند که مشکلات مالی و عدم توانائی تامین هزینه درمان و اقامت طولانی مدت در سایر نقاط کشور از جمله این دلائل بود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که صبح روز یکشنبه دوم تیرماه 1398 و در کار گروه سلامت و امنیت غذایی استان سیستان و بلوچستان سخن می گفت با تشکر از حمایت و پی گیری استاندار سیستان و بلوچستان و معاونت سیاسی اجتماعی استانداری، موسسه خیریه بخشش (بنیاد خیریه شنوائی بخشی شفا) و همچنین شورای عالی موسسه هاسب ( مجموعه همیاران سیستان و بلوچستان) گفت: پیش بینی ما این است که پس از شروع مرحله بیماریابی به یاری خدا حداکثر در فاصله زمانی 3 تا 6 ماه آینده شاهد انجام نخستین جراحی پیوند و کاشت حلزون شنوائی در زاهدان باشیم.


روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

ابوالفضل امتحانی

 

 

 

 


٢٢٥٨٩ - 1398/04/02

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

تغییری مختصر در سبک والگوهای تغذیه ای مردم با کاهش 16 درصدی شاخص کم خونی
استانداردشدن تشکیلات تفصیلی واحدهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تکنیک های آموزشی کارشناسان تغذیه با زبان های اصیل سیستانی و بلوچی الگوی کشوری است.
یک گام تا اخذ موافقت نهایی پذیرش دستیار تخصصی در پنج رشته تخصصی جدید در دانشکده دندانپزشکی زاهدان
افزایش دو برابری میزان تحقق برنامه عملیاتی معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سال گذشته
ارتقاء مرتبه علمی یازده نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
کمک واحدهای صنفی به سلامت جوانان و نوجوانان سیستان و بلوچستان با پیوستن به پویش نم نم
اوج مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی را در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون تجربه کردیم
پیام قدردانی رئیس سازمان نظام پرستاری زاهدان و توابع از حضور پر شور کادر پرستاری در پنجمین دوره انتخابات
انتصاب جناب آقای دکتر شاهپور رحمانی به عنوان مشاور فن آوری اطلاعات و IT
اطلاعیه ویژه پذیرفته شدگان مرحله اول المپیاد سلامت
اجرای طرح سنجش سلامت کانون دانشجوئی سی پی آر مهرورزی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به 80 نفر از ساکنان حاشیه شهر زاهدان
اعلام نتایج شمارش آراء انتخابات نظام پرستاری در سراوان
مدیر امور تحقیقات و فناوری دانشگاه؛
نتایج اولیه پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری در استان سیستان و بلوچستان حوزه زاهدان میرجاوه و خاش اعلام شد.
پیام تشکر دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از تمامی تلاشگرانی که در پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری مشارکت داشتند
بازدید نماینده مردم شریف زاهدان در مجلس شورای اسلامی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از روند برگزاری پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام پرستاری ....فلسفه انتخابات نظام پرستاری انتخاب تاثیر گذارترین افراد، از میان بهترین هاست.
عدم رعایت بهداشت فردی و اصول ایمنی عامل ابتلای 5 نفر از دامداران شهرک دامداران زاهدان به تب کریمه کنگو (CCHF)
زنان بارداری که به دلیل عدم مراجعه مرتب به پزشک به زنان باردار پرخطر تبدیل می شوند.
افزایش تعداد مراجعات درمانی ناشی از زخم های دیابتی به بیمارستان بوعلی زاهدان / مبتلایان به دیابت، زخم ها را جدی بگیرند

محتوای مرتبط

 افتتاح "کانون زبان و ملل" به عنوان یکی از کانون های دانشجوئی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان (خبر)
 18 هزار نفر فشار خون بالاتر از حدّ طبیعی داشتند. (خبر)
  با مشارکت بنیاد خیریه بخشش، تکنیک فوق تخصصی کاشت حلزون در زاهدان عملی می شود. (خبر)
 فراهم شدن امکان ارسال کتب تالیفی به کمیسیون ارزشیابی متون و منابع علوم پزشکی (خبر)
 تقدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از مدیر کل صدا و سیمای استان به سبب مشارکت فعالانه در تهیه و پخش برنامه های سلامت محور (خبر)
 برگزاری انتخابات نظام پرستاری 21 تیرماه سال جاری در 10 پایگاه ثابت و سیار دانشگاه علوم پزشکی زاهدان همزمان با سراسر کشور (خبر)
 راه یابی 7 دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مرحله دوم از یازدهمین المپیاد علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور (خبر)
 انتصاب جناب آقای امین اله جهانتیغ بعنوان سرپرست اداره دبیرخانه مرکزی دانشگاه (خبر)
 افزوده شدن 110 هزار متر مربع به مجموع فضاهای بهداشتی، درمانی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تکمیل پروژه های در دست اجرا (خبر)
  نظافت و زیباسازی خوابگاه های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و آماده سازی کولرهای آبی در تعطیلات نوروز (خبر)
 افزایش 94 درصدی مرگ لحظه ای در تصادفات رانندگی جاده های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در تعطیلات نوروزی امسال نسبت به مدت مشابه پارسال (خبر)