اخبار > تلفات سالانه بیماری پرفشاری خون و عوارض آن در کشور ما 6 برابر تلفات جاده ای است

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

خبــــــر

تلفات سالانه  بیماری پرفشاری خون و عوارض آن در کشور ما 6 برابر تلفات جاده ای است

 

سالانه 100 هزار نفر از جمعیت کشور به دلیل پرفشاری خون جان خود را از دست می دهند که این رقم بیش از  6 برابر آمار سالیانه کشته شدگان بر اثر حوادث جاده ای است.

به گزارش روابط عمومی- دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که در کنفرانس مطبوعاتی با موضوع "بسیج ملی کنترل فشار خون" و در جمع خبرنگاران سیستان و بلوچستان سخن می گفت اضافه کرد: با وجود عوارض جدّی این بیماری بر سلامت افراد، حدود 40 درصد از کسانی که به درجاتی از بیماری پرفشاری خون مبتلا هستند از بیماری خود مطلع نیستند و در واقع مهمترین علامت این بیماری، بی علامتی است. وی ادامه داد: این در حالی است که در صورت اطلاع مبتلایان از بیماری می توان با دستورالعمل های غذائی، ورزشی و یا داروئی عوارض این بیماری را کاهش داد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان متاسفانه از 60 درصد افراد که از بیماری خود مطلع هستند نیز تنها 19 درصد برای درمان اقدام می کنند و با دارو بیماری شان کنترل می شود.

دکتر هاشمی شهری با بیان اینکه از سال 1990 تا 2016 شیوع پرفشاری خون در کشور 3 برابر شده است افزود: متاسفانه مصرف زیاد نمک در غذا ها و استفاده از غذاهای پرنمک، کاهش مصرف میوه و سبزی، فعالیت بدنی ناکافی، استرس و عدم رعایت اصول بهداشت روان، مصرف دخانیات و در نهایت مسائل ارثی از جمله عوامل خطر ابتلاء به این بیماری است گفت: به جز زمینه ژنتیکی سایر عوامل خطر این بیماری کاملا رفتاری هستند و با آموزش و فعالیت های ارتقائی  می توان امیدوار بود تا میزان سواد سلامت مردم و مشارکت عمومی در این رفتارهای  محافظتی افزایش پیدا کند.

وی تصریح کرد: بررسی به موقع، کنترل بیماری از طریق مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشکان و رعایت رژیم غذایی مناسب  می تواند از آسیب های ناشی از آن جلوگیری کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  به تمامی افراد بالای 30 سال هشدار داد: ابتلاء به فشار خون و عدم کنترل به موقع آن، می تواند باعث نارسایی کلیه، آسیب به چشم و در شرایط حاد سکته های قلبی و مغزی شود.

دکتر هاشمی شهری با اشاره به اینکه اجرای پویش ملی " کنترل فشار خون" و سایر اقدامات پیشگیرانه ای که به صورت همگانی در وزارت بهداشت صورت میگیرد مصداق واقعی حرکت به سمت" عدالت در سلامت" است  گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون در دو مرحله اجرا می شود که مرحله اول شامل آموزش و اطلاع رسانی است که از 27 اردیبهشت ماه آغاز می شود و تا پایان برنامه ادامه خواهد داشت و مرحله دوم محله غربالگری است که از 17 خرداد ماه آغاز و تا 15 تیر ادامه می یابد.

وی تاکید کرد: در اجرای این برنامه تمامی افراد دارای بیش از 30 سال سن، بیماران کلیوی در هر سنی، خانم های باردار برای بررسی وضعیت خود از لحاظ فشار خون به مکان های اجرای برنامه غربالگری و مراقبت شامل مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه های بهداشتی، خانه های بهداشت، بیمارستان ها، ایستگاه های مستقر در سطح شهر، مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اضافه کرد: در شهرهای زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شامل میرجاوه، خاش، سراوان و زاهدان حدود 405 هزار نفر بالای 30 سال سن دارند که حدود 20 درصد این جمعیت به فشار خون بالا دچارند.

وی گفت: تا کنون تنها 22 هزار نفر از مجموع افراد دچار پرفشاری خون در شهرهای زیر مجموعه دانشگاه شناسایی شده اند.

وی افزود: تمام تلاش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان پس از آگاه سازی عمومی در خصوص عوارض بیماری و ترغیب مردم به بررسی سلامت خود، ارتقاء سواد سلامت در راستای کاهش مصرف نمک در منازل، رستوران ها و مراکز تولید مواد غذایی است.

دکتر هاشمی شهری تصریح کرد: این کمپین تمرینی برای توسعه همکاری های مشترک میان نظام بهداشت و درمان و جامعه مطبوعاتی است تا یکبار دیگر و در کنار یکدیگر برای ارتقاء مشارکت همگانی در برنامه های نظام سلامت تلاش کنیم.

قبل آغاز بسیج ملّی کنترل فشار خون که از 27 اردیبهشت در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  آغاز  می شود، رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند.

در این نشست مطبوعاتی که با حضور خبرنگاران و ارباب جراید استان سیستان و بلوچستان در شامگاه روز پنجشنبه 26 اردیبهشت برگزار شد هر یک از مسئولین دانشگاه به بیان برنامه ها و اقدامات این کمپین پرداختند و خبرنگاران نیز سوالات خود را مطرح نمودند.

 

 

تهیه و تنظیم: مهدیه کیخوایی

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 


٢٢٠٩٢ - 1398/02/27

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

غربالگری فشار خون 186 هزار نفر از هم استانیهای عزیزمطلوب است، ولی کافی نیست...همچنان تا 15 تیر ماه منتظر حماسه حضور مردم عزیز هستیم.
اعلام اسامی نامزدهای انتخابات نظام پرستاری و پایگاههای ثابت وسیار اخذ رای
اعضای انجمن طنز اداره ارشاد زاهدان به پویش ملی فشار خون پیوستند.
مولوی میر بلوچ زهی امام جمعه موقت اهل سنت میرجاوه: بهترین روش اطلاع رسانی سلامت هم کلام شدن با مردم با لهجه و گویش محلی خودشان است.
ارتقاء کیفیت خدمات و افزایش رضایتمندی ارباب رجوع از ثمرات الکترونیکی شدن خدمات است
مشارکت اعضای خانه مشارکت مردم در سلامت استان سیستان و بلوچستان در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا‌
توسعه و تحوّل در سلامت مردم رسالت مشترک همه مدیران و کارکنان دانشگاه است
پیشگیری از آسیبهای اجتماعی با فراگیری مشاوره های سلامت روان...ارائه خدمات رایگان روانشناسان گروه سلامت روان به شهروندان در هفته مبارزه با مواد مخدر
با مشارکت بنیاد خیریه بخشش، تکنیک فوق تخصصی کاشت حلزون در زاهدان عملی می شود.
مراقبت و کنترل ویژه تیم های سلامت از54 نفرازمدد جویان زندانهای استان دارای پرفشاری خون
سرعت عمل در پی گیری و راه اندازی بخش کاشت حلزون در زاهدان قابل تقدیر است.
سازمان های مردم نهاد حلقه مفقوده دستیابی به عدالت اجتماعی هستند
ورود دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به چرخه "کاشت حلزون" و درمان ناشنوائی های ارثی در سیستان و بلوچستان
فراهم شدن امکان ارسال کتب تالیفی به کمیسیون ارزشیابی متون و منابع علوم پزشکی
مسیرهای ارتباطی مشخصی برای پی گیری امور درمانی در اختیار هموطنان عزیز قرار دارد
روابط عمومی / پیام تسلیت به همکار گرامی جناب آقای مهدی رجبی
پیاده روی وکوهپیمایی جامعه پرستاری زاهدان به مناسبت هفته بدون دخانیات و بسیج ملی کنترل فشار خون
شناسایی 31 نفر از شاغلین کارخانجات به پرفشاری خون در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تشریح مبانی فقهی و علمی استهلال از دیدگاه فرق اسلامی و پاسخ به برخی از شبهات در نشست "نجوم و علوم اسلامی"
اعلام آمادگی 64 واحد صنفی در زاهدان برای پیوستن به پویش نم نم و تحریم فروش مواد دخانی

محتوای مرتبط