اخبار > پی نوشت خدمت

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمانپی نوشت خدمت

 

( یادداشت های ماهیانه رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان)

یاداشت شماره یک، فروردین 1397

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

قبل از هر چیز خدا را سپاس می گویم که تحت لوای نظام مقدس جمهوری اسلامی فرصتی فراهم شد تا در کسوت سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان در خدمت مردم بزرگوار سیستان و بلوچستان، دانشجویان عزیز، کارکنان محترم و اعضاء شریف هیئت علمی این دانشگاه بزرگ باشم. بدور از هر شعار و تظاهری، همه ما باور داریم که فرصت های خدمت گذاری به مردم در گذر زمان به مسئولین اجرائی فعلی رسیده و بدون هیچ شک و تردیدی، با پایان این دوره مسئولیت، افراد دیگری عهده دار این جایگاه های خدمت رسانی خواهند شد. پس جای تعجب ندارد که تیم مدیریتی بهداشت و درمان، دوران مسئولیت را چونان فرصتی محدود برای حداکثر تاثیر گذاری بر سلامت مردم و ارتقاء شاخص های خدمت رسانی به آنان تلقی نمایند و از تمام توان و مساعی خویش در جهت اجرای برنامه های نظام سلامت بهره گیرند. آنچه مسئولیت من و همکارانم در تیم مدیریتی فعلی دانشگاه را دو چندان کرده است حضور وزیری پرتلاش، با برنامه و معتقد به توسعه عدالت در سلامت می باشد که از تمام ظرفیت های قانونی، اعتباری و اجرائی برای زدودن فاصله استان سیستان و بلوچستان با سایر نقاط کشور استفاده می نماید. در چنین شرایطی نه تنها هیچگونه اهمال و کوتاهی در اجرای کامل، دقیق و سریع برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قابل قبول نمی باشد، بلکه وظیفه داریم تا با احصاء و گزارش صحیح از واقعیت های استان و ارائه راهکارها و پیشنهادات کارشناسی، از فرصت تاریخی که برای نظام بهداشت و درمان استان بوجود آمده، حداکثر استفاده و بهره برداری مثبت را انجام دهیم.

 

    برای حصول هدف فوق، علاوه بر تلاش و برنامه ریزی دقیق در بدنه مدیریتی دانشگاه، نیازمند حمایت و همکاری همه جانبه تمامی افراد و سازمان ها ذیربط و ذی مدخل در موضوع سلامت، کارکنان و دانشجویان عزیز، و از همه مهمتر مشتریان اصلی خدمات بهداشت و درمان  و شرکاء تاثیرگذار برنامه های سلامت، یعنی آحاد مردم شریف سیستان و بلوچستان هستیم. به همین دلیل برقراری ارتباط نزدیک با مشتریان داخل و خارج سازمان و داد و ستد مستمر اطلاعات با آنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لذا تصمیم دارم تا علاوه بر برنامه های مدون ارتباطی موجود، همه ماهه گزارش مختصری از اقدامات، برنامه ها و موانع موجود در مسیر تحقق اهداف را به استحضار عزیزان برسانم تا بستر لازم برای مفاهمه و مشارکت بیشتر فراهم گردد.

 

دو ماه نخستی که از دوران مسئولیت اینجانب سپری شد با تعطیلات نسبتا طولانی نوروز و فشردگی پی گیری های مالی و اعتباری معمول ادارات دولتی در ماه آخر سال مقارن گردید. علاوه بر این، شناسائی افراد توانمند جهت تصدی مسئولیت ها و ایجاد تغییرات مورد نیاز در تیم مدیریتی، ارزیابی وضعیت کلان مالی و اعتباری دانشگاه و تدوین و تشریح رئوس برنامه ها و اهداف آتی برای همکاران، و هماهنگی با وزارت متبوع و همکارانمان در دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر برای واگذاری کارشناسی شده و صحیح و دقیق مسئولیت ارائه خدمات بهداشت و درمان شهرستان های چابهار و کنارک و مهرستان، بخش دیگری از اقدامات این 2 ماه را به خود اختصاص داد.

 

با توجه به حساسیت هائی که بعضا در داخل و حتی خارج دانشگاه در قبال واگذاری مسئولیت های اجرائی و پست های مدیریتی وجود دارد، و صرف نظر از درست یا نادرست بودن این حساسیت ها، لازم است تا بار دیگر اعلام نمایم که معیارهای اصلی برای انتخاب تیم مدیریتی دانشگاه، توان اجرائی، تخصص، تعهد و انگیزه خدمت می باشد. با وجود آنکه تلاش می شود تا در این میان از تمامی سلائق و اندیشه ها استفاده شود؛ امّا همواره باید به این موضوع توجه داشته باشیم که نظام بهداشت و درمان، یک نهاد فرهنگ ساز و در عین حال یک سامانه خدماتی و تخصصی است. لذا دیدگاه های سیاسی، قومی و قبیله ای در تصمیم گیری ها و اقدامات اجرائی این سامانه نه تنها از کمترین میزان اهمیت برخوردار است، بلکه توجه بیش از حدّ به این قبیل معیارها، آسیب جدّی به اعتماد مردم و کیفیت ارائه خدمات را به دنبال خواهد داشت.

 

یکی از رویکردهای اصلی دانشگاه و نظام سلامت کشور که در این مدت بارها بر آن تاکید شد، ضرورت استمرار اجرای طرح تحول نظام سلامت، با هدف گیری خاصّ در جهت تامین نیازهای درمانی هموطنان عزیزی است که از لحاظ اقتصادی جزو اقشار ضعیف جامعه محسوب می گردند. واقعیت های انکار ناپذیری که در زمینه محدودیت شدید منابع وجود دارد باعث شده است تا اعمال مدیریت منسجم و علمی بر هزینه کردها، انجام نظارت جدی و دقیق برای جلوگیری از اسراف و هدر رفتن منابع و هدف گذاری مشخص در زمینه توسعه عدالت در سلامت بر مبنای اصل حمایت از اقشار آسیب پذیر نه تنها به عنوان یک انتخاب، بلکه به عنوان تنها مسیر پیش رو برای صیانت از دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت معرفی گردد. در این مسیر نیز امیدوارم تا با اعمال مدیریت صحیح و همراهی صمیمانه تمامی همکاران شاهد عبور از این تنگناهای اعتباری، بدون آسیب رسیدن به سلامت مردم و باشیم.

 

قبل از پایان تعطیلات موفق شدیم تا با پی گیری های مستمر و حضور در وزارت متبوع و سایر نهادهای ذیربط در داخل و خارج استان، بخشی از اعتبارات و بدهی های دانشگاه بابت عملکرد همکاران وصول گردد و موفق شدیم تا ظرف 2 ماه اخیر، 3 ماه کارانه و اضافه کار معوق همکاران پزشک و غیر پزشک شاغل در بیمارستان های تابعه را پرداخت نمائیم. با توجه به مشکلاتی که همکاران ما به دلیل تاخیر در پرداخت کارانه های خود با آن مواجه هستند، بدون شک یکی از محورهای فعالیت دانشگاه در ماه های آتی تلاش برای اخذ اعتبارات و بدهی های معوق و پرداخت کارانه همکاران خواهد بود.

 

در خصوص تعطیلات نوروز لازم می دانم تا بار دیگر مراتب تقدیر و تشکر خود را از تمامی همکاران پرتلاش و بزرگوار در بیمارستان ها، مراکز و پایگاه های اورژانس، مراکز جامع خدمت سلامت شهری و روستائی، پایگاه ها،  خانه های بهداشت، کارکنان ستادی در حوزه بهداشت، درمان، غذا و دارو و پشتیبانی دانشگاه اعلام نمایم.

 

ارائه خدمات ویزیت سرپائی پزشک عمومی به 100درصد مراجعه کنندگان به بیمارستان های تابعه(32855 نفر)، ارائه خدمات ویزیت سرپائی توسط پزشکان محترم متخصص و فوق تخصص به تعداد 7071 مورد در ایام تعطیلات که در بین دانشگاه های علوم پزشکی کم نظیر و یا حتی بی نظیر می باشد، 355 مورد امداد جاده ای و انتقال مجروح،بستری 9016 نفر در بخش های بستری و اورژانس، انجامه 1003 مورد عمل جراحی الکتیو و اورژانس،  11243 مورد بازرسی بهداشتی،  شناسائی و امحاء 4354 کیلوگرم ماده غذائی غیر قابل مصرف و پلمب 30 مورد مکان عرضه مواد غذائی غیر بهداشتی تنها بخشی از بیلان کار این عزیزان بوده  که در خلال تعطیلات نوروز و اجرای طرح سلامت نوروزی بدست آمده است.

 

خوشبختانه در نیمه دوم فروردین ماه موفق شدیم تا با همکاری استاندار محترم، نمایندگان محترم مجلس و سازمان های مرتبط همچون اداره کلّ راه و شهرسازی، قسمت اعظم پی گیری های اداری و اخذ مجوزهای قانونی نهائی برای تامین زمین مورد نیاز به منظور ساخت بیمارستان جدید زاهدان در حاشیه این شهر که جزو مناطق پرجمعیت و فاقد امکانات درمانی می باشد  را به سرانجام برسانیم به نحوی که این بیمارستان در آستانه کلنگ زنی و شروع عملیات اجرائی می باشد.

 

یکی دیگر از اقدامات قابل توجهی که در نیمه دوم فروردین ماه و در ادامه خریدهای قبلی صورت گرفت تامین بیش از 620 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی مورد نیاز جهت راه اندازی بیمارستان 320 تختخوابی جدید در مجتمع بیمارستانی علی ابن ابی طالب(ع) زاهدان، بیمارستان 200 تختخوابی سراوان و سایر مراکز درمانی و انجام مقدمات لازم برای نهائی نمودن خرید اقلام تعهدی کارفرما در طرح ها و پروژه های بزرگ طرح تحول سلامت همچون اورژانس های جدید بیمارستان علی ابن ابی طالب(ع) زاهدان، امام خمینی(ره) خاش و رازی سراوان و همچنین جذب اعتباری بالغ بر 200 میلیارد ریال از محل اوراق خزانه اسلامی به منظور پرداخت بخشی از بدهی ها و تامین اقلام داروئی مورد نیاز بود. همچنین در بازدیدهائی که از شهرستان های میرجاوه، خاش و سراوان انجام شد، آخرین وضعیت ارائه خدمات در این شهرستان ها بررسی و تصمیمات لازم نیز اتخاذ گردید.

 

در پایان با آرزوی سلامتی و سعادت برای همه همکاران محترم و هم استانی های گرانقدر به استحضار می رسانم، همانگونه که از امکانات ارتباطی دانشگاه برای انعکاس پیام ها و ارسال اطلاعات و اخبار اداری به شما عزیزان استفاده می کنیم، این امکان نیز فراهم شده است تا متقابلا شنونده پیام ها و نظریات و حتی انتقادات مشتریان داخل و خارج سازمان نیز باشیم. بدین منظور سامانه ارتباط مردمی رئیس دانشگاه که با همین هدف راه اندازی شده است آماده برقراری ارتباط متقابل اینجانب با همه شما عزیزان می باشد.

 

خدایا چنان کن سرانجام کار، تو خوشنود باشی و ما رستگار

 

                                                                                              دکتر سید محمد هاشمی شهری

                                                                                                    سرپرست دانشگاه1397/02/01
١٧٩٢٧


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1397/02/02 10:38
0
3
خداقوت انشاءالله که با تلاش جمعی ، بتوان خدمتی شایسته ودرخور به هموطنان عزیز در این خطه از میهن اسلامی ارایه نمود . سخن کز دل برآید لاجرم بر دل نشید . این پیام از آن دسته بود
کاربر مهمان
1397/02/01 22:50
0
3
موفق باشید انشالله
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

صدور "مجوز ایمنی و بهداشت" برای اماکن عمومی و آموزشی
ثبت کمترین میزان مرگ مبتلایان به تب کنگو در استان سیستان و بلوچستان با وجود بیشترین تعداد مبتلا، موفقیتی بزرگ است
سرطان عامل ۹ درصد مرگ ومیرها در سیستان و بلوچستان است.
اطلاعیه همکاری با آزمایشگاه جامع تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
افق آینده دانشگاه علوم پزشکی زاهدان توسعه پژوهش محور و مبتنی بر ارتقاء کیفیت است
بازدید رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان و هیات همراه از واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
داروخانه، مطمئن ترین محل تهیه فرآورده های آرایشی و بهداشتی
راه اندازی کلینیک تخصصی دیابت و بیماری های غیر واگیر در سراوان
اقدام به موقع اطرافیان بیمار جهت تماس با مرکز اورژانس، سرعت عمل اورژانس کشور، ارائه خدمات در زمان طلائی سه بخش مهم اثربخشی درمان
متخصص طب اورژانس به مجموعه متخصصین بیمارستان امام خمینی(ره) خاش اضافه شد
انتخاب دو تیم از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به عنوان نماینده استان در مسابقات قهرمانی کشور
همراهی زنجیره ای از خیرین سلامت در کمک به بیمار 3 ساله ای که در سه ماهگی باید عمل می شد
مراحل تکمیل و بهسازی شش بخش تخصصی و اتاق عمل دانشکده دندانپزشکی زاهدان با سرعت در حال انجام است
کارگاه آموزشی 2 روزه با عنوان مهارتهای گرنت نویسی ویژه اعضا محترم هیات علمی
راه اندازی بخش فیزیوتراپی در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان و پذیرش بیماران سرپایی و بستری در این بخش
ارائه خدمات سلامت به بیش از 1200نفر از زوار پاکستانی در مرز میر جاوه
انجام عمل جراحی ترمیم شکستگی فک برای اولین بار دربیمارستان رازی سراوان
برگزاری مسابقه پیامکی «حجاب فاطمی» در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و معرفی 10 اثر برگزیده
تشکر و قدردانی
کارگاه آشنایی با ابزارهای پژوهشی و نظام نوین اطلاعات پژوهش های پزشکی کشور(نوپا) ویژه اعضا هیات علمی

محتوای مرتبط