ما با فشارخون مشکلی نداریم، طرف حساب ما بیماری پرفشاری خون است.

همه افراد بالای 30 سال، مادران باردار و بیماران کلیوی می توانند با مراجعه به پایگاه های سنجش و ثبت فشار خون از طبیعی بودن میزان فشار خون خود اطمینان حاصل کنند.

1398/03/20 - 22396


خبر

همه افراد بالای 30 سال، مادران باردار و بیماران کلیوی می توانند با مراجعه به پایگاه های سنجش و ثبت فشار خون از طبیعی بودن میزان فشار خون خود اطمینان حاصل کنند.

دکتر محمد هادی عباسی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در برنامه تلویزیونی مل ترمی از شبکه استانی سیستان و بلوچستان (شبکه هامون) با گویش سیستانی با تاکید بر این نکته که رعایت استانداردهای علمی در تعیین وسنجش  میزان فشار خون از برنامه های تیم های سلامت در مراکز ارائه خدمات سلامت است گفت: میزان قابل قبول بیشینه فشار خون (سیستول) معادل 120 میلی متر جیوه و کمتر و میزان قابل قبول کمینه فشار خون(دیاستول) 80 میلی لیتر جیوه و یا کمتر از آن است.

دکتر عباسی خاطر نشان کرد: غربالگری افراد برای بیماری پرفشاری خون رایگان است اما به همراه داشتن شماره ملی و تاریخ تولد برای ثبت اطلاعات در پرونده الکترونیک سلامت ضرورت دارد.

وی افزود: سامانه خود اظهاری فشار خون به نشانی www.salamat.gov.ir  نیز همچنین برای ثبت فشار خون توسط هم استانی های بزرگوارمان فعال است و عزیزانی که با روش صحیح اندازه گیری فشار خون آشنایی دارند می توانند با مراجعه به این سایت راهنمایی های لازم را در مورد سلامتشان دریافت کنند.

دکتر عباسی از همه هم استانیهای عزیز در خواست کرد با مراجعه به بیمارستانها، درمانگاهها، مراکز خدمات جامع سلامت و ایستگاههای سلامت با  سنجش میزان فشار خون خود در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون مشارکت نمایند.

 

ابوالفضل امتحانی

       روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان