آشنایی مردم با اصول اولیه احیاء و کنترل خونریزی می تواند میزان مرگ و میر مصدومان را تا 30 درصد کاهش دهد.

با توجه به اهمیت استمرار فرایند تنفس و گردش خون در افراد مصدوم، آموزش صحیح احیاء پایه و کنترل خونریزی می تواند تا 30 درصد از مرگ و میر در دقایق اولیه سانحه پیشگیری کند.

1397/12/21 - 21211


خبر

آشنایی مردم با اصول اولیه احیاء و کنترل خونریزی می تواند میزان مرگ و میر مصدومان  را تا 30 درصد کاهش دهد.


با توجه به اهمیت استمرار فرایند تنفس و گردش خون در افراد مصدوم،  آموزش صحیح احیاء پایه و کنترل خونریزی می تواند تا 30 درصد از مرگ و میر در دقایق اولیه سانحه پیشگیری کند.

به گزارش روابط عمومی- معاون مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب گفت: اورژانس 115 علاوه بر ارائه خدمات فوریتهای پزشکی، آموزش کمک های اولیه و افزایش سواد سلامت مردم در زمینه کمک به مصدومان حوادث و سوانح را نیز پی گیری می کند.

به گفته صادق خوش سیمائی آموزش احیاء پایه، کنترل خونریزی  و نحوه صحیح خارج سازی مصدوم از صحنه حادثه از مهمترین سرفصل های آموزشی مرکز فوریتهای پزشکی است.
وی با اشاره به بالا بودن حوادث و سوانح جاده ای در کشور و استان و همچنین آغاز مسافرت های نوروزی گفت: توصیه جدّی مرکز فوریت های پزشکی به هموطنان عزیز رعایت اصول ایمنی برای پیشگیری از وقوع حوادث و سوانح است امّا در صورت بروز حادثه، همه ما باید با اصول کمک های اولیه آشنا باشیم تا بتوانیم تا جائی که امکان دارد از مرگ و میر و بروز عوارض بعدی برای مصدومان پیشگیری کنیم.
به گفته صادق خوش سیمائی این مرکز از ابتدای سال 1397 تا کنون برای بیش از 922 نفر از  زنان خانه دار، رانندگان وسایل نقلیه ، دانش آموزان، دانشجویان، هلال احمر، سالمندان و ورزشکاران؛  برنامه های آموزشی را اجرا کرده است و بیش از 12 مورد فعالیت رسانه ای نیز از طریق مطبوعات و صدا و سیمای مرکز سیستان و بلوچستان برای افزایش میزان توانمندی مردم در ارائه خدمات پیشگیرانه انجام شده است. وی افزود در مناسبت های مختلف مانند هفته سلامت نیز کارشناسان این مرکز با حضور در اماکن عمومی و فضاهائی مثل پارک ها ونمایشگاه های مختلف به ارائه آموزش کمک های اولیه به مردم پرداخته اند.
وی در پایان گفت تمامی کسانی که تمایل دارند از خدمات آموزشی این مرکز استفاده کنند می توانند با مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی  به شماره 33213609 تماس حاصل فرمایند.

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان