اخبار > در نشست دانشگاهیان با ریاست محترم جمهور مطرح شد؛ ارتقاء سلامت انسان ها بدون توجه به مولفه های اقتصادی و اجتماعی امکان پذیر نیست

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

 

 

 

خبر

در نشست دانشگاهیان با ریاست محترم جمهور مطرح شد؛

ارتقاء سلامت انسان ها بدون توجه به مولفه های اقتصادی و اجتماعی امکان پذیر نیست

 

وظیفه اصلی خدمتگزاران حوزه سلامت تلاش برای حفظ و ارتقاء سلامت انسان ها است؛ اما بدون توجه به مولفه های متعدد و تاثیر گذار اقتصادی و اجتماعی و صرفا با تکیه بر شاخص های بهداشت و درمان نمی توان به ارتقاء سلامت انسان ها به فکر کرد. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان با اعلام این مطلب گفت: وظیفه حاکمیت ایجاد بستر مناسب برای تامین تمام جنبه های مرتبط با سلامت است.

دکتر محمود رضا میری که شامگاه روز چهارشنبه 24 خرداد ماه و در نشست دانشگاهیان با ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران سخن می راند گفت: اینجانب حامل سلام گرم مردم استان سیستان و بلوچستان هستم، استانی که سرزمین خاطره های مقام معظم رهبری است و مردمان هوشمندش وسوسه تفرقه افکنان و توطئه بدخواهان را با وحدت و برادری بی اثر کرده اند.

وی با تاکید بر ضرورت رشد همه جانبه تمامی مولفه های مرتبط با سلامت در استان سیستان و بلوچستان، ایجاد اشتغال، افزایش سطح درآمد مردم و بهبود دسترسی به خدمات بهداشت و درمان را از ملزومات ارتقاء سلامت عنوان کرد و گفت: خوشبختانه تحولات بزرگی در حوزه اقتصادی و اجتماعی در استان سیستان و بلوچستان آغاز شده است. دکتر میری با اشاره به اقداماتی که برای توسعه زیر ساخت های بهداشت و درمان در استان انجام شده است گفت؛ دسترسی مردم استان به گاز طبیعی،  توسعه زیر ساخت های ارتباطی و جاده ای و اتصال سواحل مکران به شبکه ریلی کشور، توسعه بندر چابهار، اجرای  طرح انتقال آب با لوله به اراضی حاصلخیز دشت سیستان، اجرای ده ها طرح بزرگ صنعتی و اشتغال زا مانند پتروشیمی و طرح توسعه معادن نه تنها بستر لازم برای زدودن دائمی غبار محرومیت از چهره زیبای این استان را فراهم می نماید بلکه با ایجاد فرصت های شغلی و افزایش سطح درآمد مردم، توسعه پایدار سلامت را نیز تضمین می کند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان امنیت را نیز یکی دیگر از مولفه های موثر بر سلامت عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با تلاش های ستودنی و رشادت های مثال زدنی نیروهای امنیتی و انتظامی و با توجه به ظرفیت های اجتماعی منطقه مقدمات کنترل پدیده قاچاق و کاهش آسیب های اجتماعی فراهم گردیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان در ادامه سخنان خود اجرای طرح تحول نظام سلامت را مهمترین و گسترده ترین خدمت دولت یازدهم در حوزه خدمات اجتماعی عنوان کرد و گفت: در دوره اول فعالیت دولت تدبیر و امید شاهد بودیم که برای نخستین بار در تاریخ کشور توجه اساسی به سلامت صورت گرفته است.وی افزود برای اجرای بسته های خدماتی طرح تحول نظام سلامت و از جمله کاهش فرانشیز درمان شهروندان جمهوری اسلامی تا کنون بالغ بر  350 میلیارد تومان در استان سیستان و بلوچستان هزینه شده است. به گفته دکتر میری با  توسعه شاخص های عدالت در سلامت این امکان برای خدمتگزاران نظام سلامت در استان فراهم گردیده تا افتخار خدمت به هموطنانی را پیدا کنند که تا پیش از این به دلیل عدم امکان تامین هزینه های درمان از دریافت خدمات محروم بوده اند.

وی با اشاره به دریافت کمتر از 6 درصد از کل هزینه های درمان بیماران بستری در بیمارستان ها گفت:  بر اساس آمارهای موجود پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت میزان بستری بیماران در بیمارستان های دولتی استان 43 % ، تعداد مراجعات سرپائی 48 % ، تعداد اعمال جراحی  16 %  ، تعداد زایمان های طبیعی   21 % و ضریب اشغال تخت بیش از 20 % افزایش یافته است.

دکتر میری برکات و ثمرات دولت یازدهم در حوزه بهداشت و درمان استان سیستان و بلوچستان را فراتر از طرح تحول نظام سلامت عنوان کرد و گفت: حضور مستمر وزیر جهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اقصی نقاط سیستان و بلوچستان و انجام  سفرهای  6  گانه ایشان به استان  منجر به تصویب طرح ها و پروژه های عمرانی و زیر ساختی بزرگی در قالب طرح تفتان یعنی تدارک فوری و تامین نیازهای بهداشت و درمان استان سیستان و بلوچستان شد که فاصله تاریخی این استان پهناور با سایر نقاط کشور را به حداقل می رساند. وی افزود: با اجرای طرح تفتان اجرای 457 طرح و پروژه مهم بهداشتی و درمانی با زیر بنائی معادل 169 هزار متر مربع و با اعتباری بالغ بر 393  میلیارد تومان در سطح استان سیستان و بلوچستان به تصویب رسید که خوشبختانه تا کنون بیش از 80 درصد این طرح ها در قالب خانه های بهداشت روستائی، مراکز جامع خدمات سلامت روستائی و شهری، پایگاه های سلامت شهری، پایگاه های اورژانس، تسهیلات زایمانی و تخت های بیمارستانی به چرخه خدمت به هموطنان عزیز اضافه شده و سایر آنها نیز در ماه های آتی به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان تعداد کل طرح ها و پروژه بزرگ و متوسطی که در طول دولت یازدهم در بخش بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استان سیستان و بلوچستان اجرا شده و یا به پایان رسیده است را بیش از 973 عنوان کرد و گفت: این طرح ها و پروژه ها شامل پروژه های عمرانی مرتبط با طرح تحول نظام سلامت، طرح تفتان(مصوبات سفر وزیر) و همچنین دیگر طرح ها و پروژه های استانی و ملی است و بیش از 10 درصد از کل طرح های عمرانی بخش بهداشت و درمان کشور را شامل می شود. 

وی افزود: در طول چهار سال گذشته با رشد 31 درصدی در تعداد تخت های بستری،  اضافه شدن 37 درصدی تخت های ویژه، اضافه شدن 147 دستگاه آمبولانس، توسعه کمی و کیفی تجهیزات پزشکی  از قبیل راه اندازی 2 دستگاه ام آر آی، 3 دستگاه سی تی اسکن، راه اندازی 2 پایگاه اورژانس هوائی، 8 بلوک زایمانی و 7 بخش اورژانس عملا تحولی عظیم در سلامت استان اتفاق افتاده است که نتایج آن در سالهای آتی رایحه توسعه یافتگی را بیش از پیش به مشام مردم عزیز استان خواهد رساند.

دکتر محمود رضا میری در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات حوزه آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت تامین نیروی انسانی ماندگار برای استمرار ارائه خدمات، رویکرد اساسی نظام سلامت در استان، اجرای طرح آمایش آموزش عالی با نگاه به عدالت آموزشی و اصل بومی گزینی و حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم بوده است. به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان توسعه کمی رشته های پایه و تکمیلی، اخذ مجوز راه اندازی رشته های طب اورژانس و قلب و عروق و افزایش تعداد رشته های دستیاری دانشگاه زاهدان  به 13 رشته، تاسیس رشته های زنان و زایمان و داخلی  و ورود دانشگاه علوم پزشکی زابل به چرخه تربیت دستیار تخصصی، راه اندازی موسسات آموزش عالی با نگاه به نیازهای واقعی بخش بهداشت و درمان و نیازسنجی و بستر سازی برای تربیت نیروی انسانی کشورهای همجوار از مهمترین این اقدامات بوده است.

دکتر میری با اشاره به اقدام ارزشمند حوزه معاونت آموزشی وزارت متبوع در تعریف کلان منطقه های آمایشی و واسپاری ماموریت های ویژه به منظور حل مشکلات منطقه ای و کشوری به دانشگاه ها گفت:  با کمال افتخار اعلام می نمایم که استان سیستان و بلوچستان به این توانمندی دست پیدا کرده است تا ماموریت های ویژه ای از جمله تنظیم سند سلامت در بلایای طبیعی و سند مطالعات اعتیاد شناسی را بعهده گرفته و در تدوین سند توسعه علمی کشور نیز مشارکت نماید.

وی در ادامه توجه ویژه به اخلاق حرفه ای در حوزه آموزش پزشکی با هدف توسعه شاخص های فرهنگ عمومی، افزایش 12 درصدی تعداد اعضاء هیئت علمی استان و توجه به شاخص های کیفی در حوزه آموزش، حرکت به سمت بین المللی سازی، توجه به اعتبار بخشی در حوزه آموزش، توجه جدی به استعدادهای درخشان، حرکت به سمت آموزش از راه دور و برگزاری آزمون های الکترونیکی و روز آمد کردن تجهیزات و فضاهای آموزشی را از دیگر رویکردهای حوزه آموزش سلامت استان برشمرد و گفت:  یکی از ثمرات توجه به حوزه آموزش و پژوهش و تلاش های هدفمند اعضاء هیئت علمی و پژوهشگران استان قرار گرفتن دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در جمع 12 دانشگاه برتر کشور در حوزه تولید علم بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تامین پایدار نیروی انسانی متخصص را یکی از مهمترین دغدغه های نظام سلامت استان برشمرد و گفت: به برکت اجرای طرح تحول نظام سلامت برای اولین بار در تاریخ بعد از انقلاب اسلامی شاهد استقرار پزشک خانواده در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت روستایی هستیم و این درحالی است که تا پیش از اجرای طرح حدود 45 درصد از این مراکز فاقد پزشک بود. وی رشد 35 درصدی تعداد پزشکان متخصص و رشد 24 درصدی کادر پرستاری  و مامایی را از دیگر دستاوردهای با ارزش نظام سلامت در استان سیستان و بلوچستان دانست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تکمیل و تجهیز بیمارستان محمد رسول الله(ص) نیکشهر، بیمارستان ولایت سرباز، بیمارستان سیدالشهداء زهک، بیمارستان هیرمند، 2 بیمارستان سوانح و سوختگی در زابل و زاهدان، بیمارستان ریوی زابل، ، تکمیل و تجهیز ساختمان جدید بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی الزهرا(س) و بیمارستان دارالشفاء میرجاوه را از مهمترین طرح های حوزه درمان در استان سیستان و بلوچستان برشمرد و گفت در حال حاضر ساخت 4 بیمارستان در زاهدان، سراوان، فنوج و دلگان در حال انجام است  که با استمرار حمایت اعتباری دولت  ان شا الله در  ماه های آتی به بهره برداری خواهد رسید. وی افزود؛ 2 بیمارستان از بیمارستان های فوق در نقطه صفر مرزی و یک بیمارستان در فاصله 10 کیلومتری مرز شرقی کشور راه اندازی شده است.

دکتر میری با اشاره به دیگر اقداماتی که برای اولین بار در دولت یازدهم در عرصه سلامت انجام شده است، راه اندازی بخش رادیوتراپی و تکمیل چرخه درمان سرطان در استان، راه اندازی بخش درمان ناباروری، آغاز مراحل ساخت دو باب بیمارستان خصوصی با حمایت دولت از جمله مهمترین آنها عنوان نمود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ادامه سخنرانی خود به برخی از مهمترین تحولاتی که در زمینه بهبود شاخص های سلامت مردم رخ داده است اشاره کرد و گفت:  دنبال اجرای طرح ها و توسعه زیر ساخت ها که نتیجه آن در سال های آتی آشکار خواهد شد،  بهبود شاخص های سلامت از هم اکنون آغاز شده است که کاهش 30 درصدی مرگ مادران باردار در سطح استان و کاهش 50 درصدی آن در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، کاهش 80 درصدی در موارد ابتلاء به مالاریا، کاهش موارد تالاسمی به میزان 85 درصد و به صفر رساندن موارد مرگ ناشی از بیماری تب خونریزی دهنده از جمله این دستاوردها بوده است.

دکتر محمود رضا میری در پایان سخنان خود با تقدیر و تشکر از دولت تدبیر و امید به دلیل توجه به حوزه سلامت و توجه ویژه به بخش سلامت استان سیستان و بلوچستان خواستار تامین پایدار اعتباراین حوزه شد و گفت: تضمین استمرار طرح تحول نظام سلامت ما را قادر خواهد نمود تا علاوه بر ارائه خدمات سلامت به هموطنان عزیزمان در داخل کشور،  طعم شیرین توسعه همه جانبه کشور را به آنسوی مرزها نیز گسترش دهیم.

شایان ذکر است در نشست صمیمی دانشگاهیان کشور با ریاست محترم  جمهعوری اسلامی ایران که شامگاه روز چهارشنبه 24 خرداد در تهران برگزار شد، دکتر احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به نمایندگی از وزارت علوم و دکتر محمود رضا میری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به نمایندگی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سخنرانی کردند. 

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان


 


1396/03/25
١٥٧٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

صدور "مجوز ایمنی و بهداشت" برای اماکن عمومی و آموزشی
ثبت کمترین میزان مرگ مبتلایان به تب کنگو در استان سیستان و بلوچستان با وجود بیشترین تعداد مبتلا، موفقیتی بزرگ است
سرطان عامل ۹ درصد مرگ ومیرها در سیستان و بلوچستان است.
اطلاعیه همکاری با آزمایشگاه جامع تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
افق آینده دانشگاه علوم پزشکی زاهدان توسعه پژوهش محور و مبتنی بر ارتقاء کیفیت است
بازدید رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان و هیات همراه از واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
داروخانه، مطمئن ترین محل تهیه فرآورده های آرایشی و بهداشتی
راه اندازی کلینیک تخصصی دیابت و بیماری های غیر واگیر در سراوان
اقدام به موقع اطرافیان بیمار جهت تماس با مرکز اورژانس، سرعت عمل اورژانس کشور، ارائه خدمات در زمان طلائی سه بخش مهم اثربخشی درمان
متخصص طب اورژانس به مجموعه متخصصین بیمارستان امام خمینی(ره) خاش اضافه شد
انتخاب دو تیم از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به عنوان نماینده استان در مسابقات قهرمانی کشور
همراهی زنجیره ای از خیرین سلامت در کمک به بیمار 3 ساله ای که در سه ماهگی باید عمل می شد
مراحل تکمیل و بهسازی شش بخش تخصصی و اتاق عمل دانشکده دندانپزشکی زاهدان با سرعت در حال انجام است
کارگاه آموزشی 2 روزه با عنوان مهارتهای گرنت نویسی ویژه اعضا محترم هیات علمی
راه اندازی بخش فیزیوتراپی در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان و پذیرش بیماران سرپایی و بستری در این بخش
ارائه خدمات سلامت به بیش از 1200نفر از زوار پاکستانی در مرز میر جاوه
انجام عمل جراحی ترمیم شکستگی فک برای اولین بار دربیمارستان رازی سراوان
برگزاری مسابقه پیامکی «حجاب فاطمی» در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و معرفی 10 اثر برگزیده
تشکر و قدردانی
کارگاه آشنایی با ابزارهای پژوهشی و نظام نوین اطلاعات پژوهش های پزشکی کشور(نوپا) ویژه اعضا هیات علمی

محتوای مرتبط