اخبار > تائید شناسائی نخستین مورد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در زاهدان

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

خبر 

 

تائید شناسائی نخستین مورد مثبت کرونای جهش یافته انگلیسی در زاهدان 


 

 

به دنبال اعلام خبر شناسائی نخستین مورد از بیمار مبتلا به سوش جهش یافته کووید-19 موسوم به کرونای انگلیسی در سیستان و بلوچستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تائید این خبر گفت: مورد مثبت کرونای انگلیسی که توسط مراقبان سلامت در این دانشگاه مورد شناسائی قرار گرفت یکی از شهروندان استان است که ساکن کشور ایتالیا بوده و در تاریخ 15 بهمن ماه امسال از مسیر ترکیه به ایران وارد شده است.

دکتر سید محمد هاشمی شهری با بیان این مطلب که ساعاتی قبل مثبت بودن این فرد از نظر ویروس کرونای انگلیسی به تائید رسیده است گفت: این فرد یک مرد 61 ساله است که قبل از ورود به  ایران و در زمان ورود به ایران  2 تست کرونای منفی داشته است.

وی افزود: یک روز بعد از ورود این فرد به زاهدان وی با علایم جسمی مانند تب و مشکلات ادراری به پزشک مراجعه کرده و تست تشخیصی PCR کووید-19 نامبرده که در تاریخ 28/11/ 99 در زاهدان انجام شد بر خلاف 2 تست قبلی مثبت شده است.

دکتر هاشمی شهری با بیان این مطلب که به دلیل وجود سابقه مسافرت خارجی همکاران ما به ویروس کرونای انگلیسی هم مشکوک شده اند گفت: بلافاصله بعد از مثبت شدن تست کووید-19 عادی نامبرده، نمونه ای هم جهت بررسی از نظر ویروس جهش یافته از وی اخذ و برای انجام آزمایش به انستیتو پاستور ایران ارسال گردید که  دقایقی قبل از ظهرامروز پنجم اسفند ماه نتیجه مثبت تست این فرد از نظر کووید انگلیسی هم به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام شد.

دکتر سید محمد هاشمی شهری با بیان اینکه بعد از مثبت شدن تست کووید-19 عادی نامبرده در 28 بهمن ماه و بر اساس دستورالعمل های بهداشتی در زمینه برخورد با فرد مشکوک، 2 مورد پی گیری برای وی و اطرافیان نزدیک وی انجام شده است گفت:  مسیر حرکت وی نیز به منظور حساسیت بیشتر نظام مراقبت به دانشگاه های علوم پزشکی که وی از آنجا عبور داشته است اعلام گردیده.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مسیر تردد این فرد در ایران از فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) شروع شده است و وی که قصد عزیمت به زاهدان را داشته، به دلیل عدم وجود پرواز در زمان مورد نظر، از طریق فرودگاه مهرآباد عازم زابل و سپس با استفاده از تاکسی های بین شهری خود را به زاهدان رسانده است.

دکتر هاشمی شهری بررسی و پیگیری اطرافیان نزدیک، انجام تست رپید کرونای معمولی برای اطرافیان، ویزیت در منزل توسط پزشک مسئول بیماریها و ارائه آموزشها و اقدامات لازم در خصوص فرد مشکوک به کووید انگلیسی را از مهمترین اقداماتی عنوان کرد که بر اساس دستورالعمل مربوط به شناسائی این قبیل افراد و در 2 نوبت برای وی انجام شده است.

وی افزود: امروز و بلافاصله بعد از قطعی شدن ابتلاء نامبرده به کرونای انگلیسی، پی گیری سوم نیز توسط کارشناسان بهداشتی برای وی و خانواده او انجام شد و با توجه به مساعد بودن وضعیت جسمی این فرد و اطرافیان نزدیک وی، شرایط قرنطینه خانگی به صورت کامل برای این فرد و اطرافیان نزدیک او اعمال گردیده است.

رئیس دانشگاه علم پزشکی زاهدان با ابراز نگرانی در زمینه عادی انگاری وضعیت همه گیری کرونا گفت: در طول سال اخیر هموطنان ما علاوه بر عوارض اقتصادی ناشی از این همه گیری و محدودیت های اجتناب ناپذیر مربوط به آن، فشارهای روحی روانی متعددی را نیز تحمل کرده اند که حذف، کاهش و یا تغییر شکل مسافرت، صله ارحام، عید دیدنی، میهمانی، دورهمی، عروسی، پرسه، خریدهای جمعی، مراسم دینی و مناسک مذهبی از جمله این فعالیتها بوده است.

 وی افزود: جهش اخیر در ویروس کرونا شرایط را در همه دنیا تغییر داده و می توان گفت بعد از گذشت یکسال، دنیا را به اول مسیر مبارزه با این ویروس برگردانده است.

دکتر هاشمی شهری با درخواست مجدد از همه افراد، خانواده ها، سازمان ها، نهادها و افراد مرجع اجتماعی درخواست کرد تا نقش خود در رعایت دستورالعمل ها و شیوه نامه های بهداشتی را ایفا نمایند.

وی در خصوص آخرین آمار همه گیری کرونا در استان نسز گفت: خوشبختانه در 24 ساعد منتهی به امروز دوشنبه 5 اسفند ماه 1399 مورد فوت ناشی از این بیماری نداشته ایم ولی با شناسائی 29 مورد جدید، تعداد کل مبتلایان به ویروس کووید-19 در استان به 27 هزار و 754 نفر رسید. وی با بیان اینکه در حال حاضر 67 بیمار با علائم تنفی در بیمارستان ها استان بستری هستند که 12 نفر از آنان نیز بر اساس معیارهای آزمایشگاهی قطعا مبتلا به بیماری کووید-19 هستند گفت: این آمارها نشاندهنده افزایش ملایم  تعداد مبتلایان نسبت به روزهای قبل است و امیدواریم تا قبل از اینکه دیر بشود، همگی صدای زنگ خطر مجدد بیماری کرونا را در استان بشنوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از آمادگی برای بستری بیماران جدید در بیمارستان ها خبر داد و گفت: در حال حاضر ظرفیت بستری همزمان  500 بیمار مبتلا به کووید-19 در بیمارستان ها و مراکز درمانی استان فراهم شده است که در صورت افزایش تعداد مبتلایان، امکان استفاده از سایر تخت های بستری دانشگاهی و غیر دانشگاهی هم برای اینکار جود دارد. وی در عین حال گفت: حتی با ارائه کاملترین خدمات درمانی هم مثل همه نقاط دنیا باز هم شاهد مرگ و میر درصدی از مبتلایان هستیم و به همین دلیل نظام بهداشت و درمان با تمام ظرفیت خود در مسیر آموزش و هشدار حرکت می کند تا از ابتلاء افراد سالم به بیماری پیشگیری شود و در این راستا همچنان به مشارکت مسئولانه همه افراد جامعه و سازمان ها و نهادهای مرتبط نیازمندیم.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداتی درمانی زاهدان

 

 

1399/12/05   ١٤:٣٥  News  ٣١٢٥٠

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

انجام بیش از ۴۵۰ عمل جراحی در بیمارستان دارالشفا میرجاوه
انجام بیش از ۴۵۰ عمل جراحی در بیمارستان دارالشفا میرجاوه
برگزاری کارگاه آموزشی سوء مصرف مواد مخدر جهت پرسنل تیپ ۲۸۸زرهی شهرستان خاش
رعایت عدل و انصاف در ارتقای مرتبه علمی اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پیام تسلیت اعضاء محترم هیئت رئیسه دانشگاه در پی فوت مادر همسر جناب آقای دکتر سید محمد هاشمی شهری
پیام تبریک دکتر سید محمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه به دکتر کامران کردی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر
70 نفر از کادر درمانی میرجاوه بر علیه ویروس کرونا واکسینه شدند
پایش 8 هزار و 718 نفر در طرح ایراپن
نگهداری داروهای ممنوع، آنتی بیوتیک و داروهای نسخه ای در منزل خطرناک می باشد
انجام واکسیناسیون کووید 19 کادر درمانی شهرستان خاش
تربیت نیرو های توانمند و جهادگر، بزرگترین برگ برنده نظام شبکه
مدیر گروه شنوایی شناسی دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با انتشار پیام ، فرا رسیدن روز جهانی " شنوایی شناسی " را به کارشناسان و متخصصان این رشته ، تبریک گفت
رشد قابل توجه زیرساخت های بهداشتی و درمانی در جوانترین استان کشور
واکسینه نمودن نیروهای مرکز ۱۶ ساعته شهر سوران بر علیه بیماری کرونا
خرید عید به جان مردم رحم نمی‌کند
انجام غربالگری دانشجویان کارآموزی دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
اهدای 6 عدد تخت بستری دوشکن به بخش دیالیز بیمارستان ایرانمهر سراوان
قابل توجه پذیرفته شدگان مرحله تکمیل ظرفیت چهل و هفتمین دوره آزمون دستیاری پزشکی تخصصی
نقش بی بدلیل نیروی انسانی در توسعه و بقای یک سازمان
حس خوب دریافت خدمات تخصصی درمانی در نقطه صفر مرزی

محتوای مرتبط