اخبار > حفاظت از سلامت مردم در برابر ویروس های جدید و جهش یافته، مهمترین دغدغه فعلی نظام سلامت در سیستان و بلوچستان

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


حفاظت از سلامت مردم در برابر ویروس های جدید و جهش یافته، مهمترین دغدغه فعلی نظام سلامت در سیستان و بلوچستان در حال حاضر مهمترین دغدغه ما در سیستان و بلوچستان حفظ وضعیت مناسب فعلی و ممانعت از ورود استان به موج سوم همه گیری کروناست.

 


رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب گفت: هم اکنون وضعیت همه شهرستان ها و نقاط استان از نظر همه گیری کرونا آبی است و خوشبختانه شواهدی از ورود و چرخش ویروس انگلیسی و یا سایر انواع جهش یافته آن وجود ندارد.

دکتر سید محمد هاشمی شهری در عین حال خطر انتقال این نوع از ویروس را در همه نقاط دنیا و منطقه جدّی عنوان کرد و گفت:  موج بعدی ویروس کرونا در استان به احتمال زیاد می تواند ناشی از ویروس جهش یافته انگلیسی یا غیر انگلیسی باشد. 

وی با اشاره به وقوع 3 موج مشخص همه گیری کرونا در کشور گفت: از ابتدای ورود ویروس کرونا به کشور ما استان سیستان و بلوچستان مشخصا  2 موج بزرگ را پشت سر گذاشته و در حال حاضر از تمام ظرفیت های خود برای ممانعت از ورود به موج بعدی همه گیری کرونا استفاده می کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب که در 24 ساعت منتهی به امروز یکشنبه سوم  بهمن ماه 1399  یک مورد فوت ناشی از این بیماری در سیستان و بلوچستان اتفاق افتاد و بدین ترتیب تعداد کلّ موارد فوت ناشی از بیماری به 1164 نفر رسیده است.

به گفته دکتر هاشمی شهری در حال حاضر 53 بیمار با علائم تنفسی نیز بستری هستند که از این تعداد 10 نفر مبتلا به بیماری کووید-19 هستند.

وی افزود: در 24 ساعت اخیر تعداد 20 مورد جدید بیماری کووید -19 در  دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر شناسائی شده اند گفت: در حال حاضر مجموع موارد ابتلاء در استان 27 هزار 704  نفر است و خوشبختانه هیچ یک از این موارد از نوع جهش یافته و یا ویروس انگلیسی نبوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه تجربه تلخ ورود و چرخش ویروس جهش یافته در برابر چشمان ماست و کوچکترین اهمال و کوتاهی از سوی هر کسی که اتفاق بیافتد تبعات جبران ناپذیری برای سلامت مردم خواهد داشت گفت: کاملا  آشکار است که لطف خدا، مشارکت مسئولانه مردم، همدلی و همراهی بخش اعظم دستگاه های اجرائی و مجاهدت  خالصانه مدافعان سلامت در کنار استفاده از اصول علمی در فرماندهی حادثه این توفیقات ارزشمند را رقم زده است.

دکتر سید محمد هاشمی شهری با اشاره به تاثیرات شگرف اجرای گام چهارم بسیج ملّی مبارزه با کرونا و طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در استان گفت: همدلی و همراهی نظام بهداشت و درمان، سپاه پاسدران، مدیریت استانی کرونا و حضور داوطلبان سلامت و داوطلبان بسیجی در کنار مدیریت صحیح بحران، تجربه درخشانی را برای نظام بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان ایجاد کرد که افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران و همه افراد منصف و آگاه خواهد بود.

وی با بیان اینکه این روزها مدافعان سلامت از تمام توان و ظرفیت خود برای پیشگیری از ابتلای هم استانی ها به بیماری کرونا و درمان بیماران مبتلا استفاده می کنند گفت: این توفیفات در شرایط خاصّ مرزی و با وجود ضعف نسبی زیر ساخت های بخش بهداشت و درمان با متوسط کشوری بدست آمده است.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به سیاست اصولی وزارت بهداشت در ارتقاء دسترسی مردم مناطق در حال توسعه به خدمات  بهداشت و درمان گفت: در کوران مبارزه بهداشتی، درمانی و رسانه ای با ویروس کرونا و افراد مغرض ویا نا آگاه و رسانه های خارجی هستیم که اصرار دارند ناکارآمدی نظام و بی اعتمادی مردم را پررنگ کنند، روند توسعه زیر ساخت های بهداشت و درمان نیز ادامه دارد و فقط در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در دهه فجر انقلاب اسلامی بیش از 28 طرح بزرگ و متوسط به سرویس خدمت به هم استانی های عزیزمان اضافه شد که دسترسی به بیش از 56 تخت بستری را نیز فراهم کرد.

وی در خصوص مجاورت ها و تبادلات مرزی نیز گفت: در عین حالی که گذرگاه رسمی و مرز میرجاوه برای انجام تبادلات اقتصادی و تجاری کشورمان با کشورهای همسایه فعال است، نظارت های بهداشتی نیز توسط پست مراقبت مرزی مستقر در این مرز انجام می شود که با شیوع ویروس انگلیسی در منطقه این مراقبت ها نیز تشدید شده است.

وی افزود: آخرین نتیجه فعالیت های بیماری یابی گسترده مراقبان سلامت در استان را شناسائی یک کانون محدود محلی در روستای گوسال از توابع شهرستان سراوان عنوان کرد و گفت:  خوشبختانه با شناسائی به موقع 10 مورد ابتلاء در طول روزهای هفته گذشته و شروع عملیات جداسازی و درمان، این کانون نیز مانند روستاهای نجف آباد خاش، صفر آباد زاهدان و محمدی سراوان به صورت کامل تحت کنترل در آمده و می توان گفت خاموش شده است.    

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری ها در حوزه معاونت بهد اشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این خصوص گفت: همه رانندگان ترانزیت و سایر افرادی که از مرز زمینی میرجاوه وارد کشور می شوند از لحاظ نظام مراقبت سندرمیک بیمارها و ابتلاء به عفونت های بومی شبه قاره هند مثل مالاریا، التور و فلج اطفال کنترل می شوند.

به گفته دکتر مجید سرتیپی علاوه بر بیماری های عفونی بومی منطقه، بررسی علائم تنفسی، سابقه تماس و در صورت تشخیص کارشناسان، تست تشخیص سریع کووید-۱۹ (COVID-19 RDT) هم از این افراد انجام می شود.

وی افزود از ابتدای همه گیری کرونا تا کنون ۴۷ مورد مثبت بیماری کرونا در  گذرگاه های مرزی مورد شناسائی قرار گرفته اند که به کشور مبداء عودت داده شده اند.

دکتر سرتیپی در عین حال خطر ورود ویروس جهش یافته کرونا از خلال گذرگاه های غیر رسمی و همچنین مسافران از مبداء خارج کشور و یا کسانی که از سایر نقاط کشور به استان ما آمده اند را بسیار جدّی عنوان کرد.

وی از هم استانی های عزیز درخواست کرد در صورتی که هر گونه سابقه تماس با مسافرانی که از خارج از کشور و یا از مبداء خوزستان و استان های همجوار را دارند و یا دچار علائم تنفسی و یا غیر تنفسی بیماری کرونا هستند، سریعا به مراکز غربالگری منتخب سرپائی مراجعه کنند و یا اینکه وضعیت خود را از طریق شماره تلفن مستقم 4030 یا سامانه  salmat.gov.ir به اطلاع مراقبان سلامت برسانند.

شایان ذکر است بر اساس برسی ها و نتایجی که تا کنون بدست آمده، مشخص شده است که انواع جهش یافته ویروس کووید -19 از قابلیت سرایت و قابلیت بیماری زائی و مرگ و میر  بیشتری نسبت به نوعی که در سال گذشته میلادی منتشر شد دارند،  ولی راه های پیشگیری از آن، همان راه های پیشگیری از ویروس قبلی است.

کاهش حضور در تجمعات انسانی، رعایت فاصله ایمن یک و نیم متر با دیگران، استفاده از ماسک و شستشوی مرتب دست ها در کنار مراجعه به موقع در صورت برزو علائم بیماری و جداسازی فرد دارای علائم و مشکوک از افراد سالم از مهترین راه های پیشگیری از انتقال و شیوع این ویروس تنفسی است.


روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 

1399/12/03   ١٩:٠٠  News  ٣١٢٠٥

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

رشد قابل توجه زیرساخت های بهداشتی و درمانی در جوانترین استان کشور
واکسینه نمودن نیروهای مرکز ۱۶ ساعته شهر سوران بر علیه بیماری کرونا
ارائه خدمات تخصصی به بیماران با علائم سکته حاد مغزی در بیمارستان‌ علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان
خرید عید به جان مردم رحم نمی‌کند
انجام غربالگری دانشجویان کارآموزی دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
اهدای 6 عدد تخت بستری دوشکن به بخش دیالیز بیمارستان ایرانمهر سراوان
قابل توجه پذیرفته شدگان مرحله تکمیل ظرفیت چهل و هفتمین دوره آزمون دستیاری پزشکی تخصصی
نقش بی بدلیل نیروی انسانی در توسعه و بقای یک سازمان
حس خوب دریافت خدمات تخصصی درمانی در نقطه صفر مرزی
نظام شبکه یکی از افتخارات جمهوی اسلامی ایران در مقابله با کووید-19
فاز دوم ترزیق واکسیناسیون بر علیه کووید 19 در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از امروز آغاز شد
مشارکت و همراهی مردم مهمترین عامل در مدیریت و کنترل بیماری کروناست
شماره های تماس ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پویائی، خلاقیت، امید ثمره جوانگرایی مدیریتی در بیمارستان چشم پزشکی الزهرا (س) زاهدان
ضرورت تشکیل بانک اطلاعاتی مشترک جهت پیشگیری از صدور شناسنامه های غیرمجاز
ارائه خدمات سلامت حد و مرز نمی شناسد
اجرای پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر درشهرستان زاهدان
از ابتدای سال تاکنون 13 هزار خدمات رادیولوژی و سونوگرافی در بیمارستان دارالشفاء میرجاوه ارائه شده است
برگزاری آزمون توجیهی بدو خدمت ویژه کارکنان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
بهره برداری از پیشرفته ترین دستگاه CRRTدر بیمارستان فوق تخصصی علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان

محتوای مرتبط