اخبار > کارگروه سلامت و امنیت غذایی با محوریت آنفولانزای فوق حاد پرندگان، واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال و بیماریهای منتقله از پشه آئدس در خاش

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


کارگروه سلامت و امنیت غذایی با محوریت آنفولانزای فوق حاد پرندگان، واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال و بیماریهای منتقله از پشه آئدس در خاش

 

 

با توجه به درگیری شهرستان های خوسف، سربیشه و بیرجند در استان خراسان جنوبی به آنفولانزای فوق حاد پرندگان و تلفات سنگین به منطقه و خطر انتقال بیماری به جمعیت انسانی کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان با قید فوریت برگزار گردید.

 

مهندس نیکبخت معاونت محترم سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شهرستان خاش ضمن تقدیر و تشکر از مدافعان عرصه سلامت اظهار داشت: 

از طریق شبکه بهداشت و درمان، دامپزشکی ، محیط زیست ، شهرداری، نیروی انتظامی و سایر ادارات ذیربط اقدامات پیشگیرانه پیشنهادی در کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان اجرایی گردد.

وی گفت: در راستای رصد و پیشگیری از شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان ضمن تسریع در فعال سازی کشتارگاه مرغ زنده، ادارات شهرستان با شبکه بهداشت و درمان همکاری لازم را داشته باشند.

مهندس علی نقی زاده، رئیس مرکز بهداشت شهرستان خاش در این کارگروه گفت؛

 با توجه به درگیری طیور تعدادی از شهرستانهای استان خراسان جنوبی به آنفولانزای فوق حاد پرندگان و احتمال انتقال بیماری به داخل استان سیستان و بلوچستان به دلایل مختلف از جمله تعدد واحدهای عرضه مرغ زنده در سطح شهر  و روستاها و همچنین وجود بازار مناسب در سطح استان و از طرفی کاهش نسبی دمای هوا و افزایش احتمال بقاء و چرخش ویروس و از طرفی قاچاق مرغ و انواع پرندگان زینتی به سمت استانهای جنوبی،  لازم است تدابیر پیشگیرانه به موقع با بالاترین سطح حساسیت براساس دستورالعمل های موجود توسط دستگاههای متولی اتخاذ گردید.

از طرفی حفظ دستاوردهای برنامه ریشه کنی فلج اطفال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و با توجه به اینکه  علی رغم گزارش موارد متعدد بیماری در کشورهای همسایه شرقی (پاکستان و افغانستان) در طی حدود ۲۰ سال گذشته موردی از این بیماری در سطح کشور مشاهده نشده است لذا همکاران خدوم بهداشتی به ویژه بهورزان و مراقبین سلامت، برای پیشگیری از ورود بیماری و گردش ویروس وحشی فلج اطفال در استان، اقدام به اجرای واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال برای کلیه کودکان زیر ۵سال با رعایت پروتکلهای بهداشتی در ۲ مرحله خواهند نمود.

وی ادامه داد: علی رغم درگیری کل دنیا با بیماری کرونا، نباید از بیماریهای منتقله از طریق ناقلین به ویژه پشه آئدس که در آنسوی مرزهای شرقی علی الخصوص کشور پاکستان منجر به طغیان های متعدد بیماری تب دانگ و چیکونگونیا می گردد غافل شد و تدابیر جدی برای بحث کنترل فاضلاب، جمع آوری مستمر زباله‌ها و لاستیک‌های مستعمل انباشت شده در فضاهای غیرمسقف و ترمیم فوری هرگونه شکستگی در شبکه لوله کشی شهرستان نموده و رصد و پایش ناقل بیماری را در سطح منطقه به دقت پایش نمود.

رئیس مرکز بهداشت خاش افزود: لازم است همزمان با بازگشایی مدارس، مدیران محترم آموزش و پرورش شهرستان همچون گذشته درخصوص رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و .... در کلیه واحد‌های آموزشی اهتمام ویژه ای داشته باشند.

 

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان 

امتحانی، سلطانی

 

 

 

1399/11/06   ١٤:٤٧  News  ٣٠٨٠٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

انجام بیش از ۴۵۰ عمل جراحی در بیمارستان دارالشفا میرجاوه
انجام بیش از ۴۵۰ عمل جراحی در بیمارستان دارالشفا میرجاوه
برگزاری کارگاه آموزشی سوء مصرف مواد مخدر جهت پرسنل تیپ ۲۸۸زرهی شهرستان خاش
رعایت عدل و انصاف در ارتقای مرتبه علمی اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پیام تسلیت اعضاء محترم هیئت رئیسه دانشگاه در پی فوت مادر همسر جناب آقای دکتر سید محمد هاشمی شهری
پیام تبریک دکتر سید محمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه به دکتر کامران کردی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر
70 نفر از کادر درمانی میرجاوه بر علیه ویروس کرونا واکسینه شدند
پایش 8 هزار و 718 نفر در طرح ایراپن
نگهداری داروهای ممنوع، آنتی بیوتیک و داروهای نسخه ای در منزل خطرناک می باشد
انجام واکسیناسیون کووید 19 کادر درمانی شهرستان خاش
تربیت نیرو های توانمند و جهادگر، بزرگترین برگ برنده نظام شبکه
مدیر گروه شنوایی شناسی دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با انتشار پیام ، فرا رسیدن روز جهانی " شنوایی شناسی " را به کارشناسان و متخصصان این رشته ، تبریک گفت
رشد قابل توجه زیرساخت های بهداشتی و درمانی در جوانترین استان کشور
واکسینه نمودن نیروهای مرکز ۱۶ ساعته شهر سوران بر علیه بیماری کرونا
خرید عید به جان مردم رحم نمی‌کند
انجام غربالگری دانشجویان کارآموزی دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
اهدای 6 عدد تخت بستری دوشکن به بخش دیالیز بیمارستان ایرانمهر سراوان
قابل توجه پذیرفته شدگان مرحله تکمیل ظرفیت چهل و هفتمین دوره آزمون دستیاری پزشکی تخصصی
نقش بی بدلیل نیروی انسانی در توسعه و بقای یک سازمان
حس خوب دریافت خدمات تخصصی درمانی در نقطه صفر مرزی

محتوای مرتبط