اخبار > بارقه های امید در پیشگیری از کرونا بعد از اجرای محدودیت های جدید / 65 درصد از مجموع تخت های اختصاص یافته به بیماران تنفسی و کرونا در استان اشغال است

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


خبر

 

بارقه های امید در پیشگیری از کرونا بعد از اجرای محدودیت های جدید / 65 درصد از مجموع تخت های اختصاص یافته به بیماران تنفسی و کرونا در استان اشغال است

 

هر چند به دنبال اعمال محدودیت های جدید، کاهش مختصری در موارد مثبت روزانه و موارد جدید بستری بیماران کرونا به وقوع پیوسته امّا این موفقیّت های اندک نیز به شدت شکننده است و هنوز زمان مناسب برای ارزیابی نهائی نتایج این محدودیت ها فرا نرسیده است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این مطلب گفت: استمرار موفقیت های اندک فعلی و کاهش بیشتر موارد ابتلاء و بستری همچنان نیازمند جدیّت و مشارکت جمعی، هم از سوی سازمان ها و نهادهای مرتبط و هم از سوی اقشار مختلف مردم و خانواده هاست.

دکتر سید محمد هاشمی شهری با اعلام کاهش30 درصدی موارد بستری در مراکز درمانی استان در مقایسه با قبل از اعمال محدودیت های جدید گفت: این روند فقط  در صورت جدیّت کسبه، بازاریان و کارکنان ادارات و سازمان ها  در استمرا این محدودیت ها و به موازات آن کاهش دورهمی های خانوادگی ادامه پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به اهمیت شناسائی و جداسازی افراد مثبت از دیگر افراد سالم جامعه گفت:  طرح بیماریابی خانه و محله محور نیز با مشارکت جدّی بسیج مستضعفان و تعداد دیگری از نهادهای مرتبط و با همکاری و محوریت استانداری، فرمانداری ها و شهرداری ها در قالب طرح شهید حاج قاسم سلیمانی از ابتدای آذرماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

دکتر هاشمی شهری در عین حال از هموطنان و هم استانی های عزیز درخواست کرد تا همچنان از سامانه های تلفنی و اینترنتی 40 30 برای ثبت اطلاعات خود و اعلام علائم بیماری استفاده کنند. 

وی با بیان این مطلب که تعداد موارد مثبت شناسائی شده در استان نیز به میزان  ۲۰ درصد کاهش داشته است گفت: تا کنون بیش از 55 هزار نمونه آزمایشگاهی از افراد مشکوک به کرونا در استان گرفته شده است و روزانه بیش از 500 تست آزمایشگاهی کرونا هم از بیماران  مشکوک اخذ می شود. به گفته دکتر هاشمی شهری تمامی هزینه های آزمایشاتی که در مراکز دولتی از بیماران مشکوک انجام می شود رایگان بوده و با تامین اعتبار از سوی دانشگاه های علوم پزشکی استان وجهی از مراجعان به مراکز غربالگری سرپائی بابت انجام آزمایش اخذ نمی شود. 

دکتر هاشمی شهری تعداد تخت های بستری و مراقبت ویژه اختصاص یافته به بیماران کرونا مثبت و بیماران تنفسی را 320 اعلام کرد و گفت:  از این تعداد 270 تخت بستری عادی و 50 تخت مراقبت ویژه (ICU) است ;I در حال حاضر 65 درصد از مجموع تخت های اختصاص یافته به بیماران تنفسی و کرونا در استان اشغال است، هر این درصد نسبت به روزهای قبل اندکی کاهش یافته است.   

وی افزود: هر چند در چند روز اخیر شاهد کاهش خفیفی در تعداد موارد جدید بستری هستیم امّا به دلیل اینکه در 7 تا 10 روز اخیر با شیب تند افزایشی در تعداد موارد ابتلاء و بستری مواجه بودیم شاهد افزایش موارد بستری و به تبع آن افزایش تعداد بیماران بدحال هستیم و به همین دلیل استمرار تعداد متوفیان فعلی و یا حتی افزایش در موارد فوت روزانه ناشی از کرونا در خلال 7 تا 10 روز آینده محتمل است. 

شایان ذکر است در 24 ساعت منتهی به امروز یکشنبه 8 آذر ماه با شناسائی 176 بیمار جدید مبتلا به کرونا، تعداد موارد قطعی ازمایشگاهی این بیماری در استان به 23 هزار و 312 نفر رسیده است. همچنین در این مدت 9 نفر از هم استانی های عزیزمان را به دلیل این بیماری از دست داده ایم و بدین ترتیب تعداد موارد کلّ فوت با نتیجه قطعی آزمایشگاهی کووید 19 در سیستان و بلوچستان به رقم 948 رسیده است. 

کارشناسان رعایت آداب تنفسی از قبیل استفاده از ماسک و شستن دست ها، رعایت فاصله ایمن با دیگران، مراجعه زودهنگام افراد مبتلا به مراکز غربالگری سرپائی و جداسازی آنها از دیگر افراد و مهمتر از همه، اجتناب جدّی از برگزاری و حضور در دورهمی های خانوادگی را به عنوان مهمترین راهکارهای شناخته شده برای کاهش احتمال ابتلاء به بیماری مطرح می کنند.      

 


روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

ابوالفضل امتحانی

 

 

1399/09/09   ١٦:٢٦  News  ٣٠٠٠٣

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

۱۵ در صد جمعیت استان سیستان و بلوچستان به کووید ۱۹ مبتلا و بصورت مستقیم خدمات سلامت را دریافت کرده اند
بازدید تیم های بهداشتی از نیروگاه خورشیدی زاهدان
انجام عمل نادر جراحی سرطان ریه در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان
تشریح گوشه ای از دستاوردهای طرح شهید سلیمانی در شهرستان خاش، مراقبت کارشناسان بهداشتی از ۳۳۷ بیمار کووید ۱۹ در منزل
خدمات نیروهای بهداشتی در مناطق کپر نشین و روستایی خاش
کلیه آزمونهای پایان ترم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان( به جز دانشجویانی که درس سیمیولوژی عملی دارند و کارآموزان رشته پزشکی و سایر رشته ها و کارشناسی ارشد با هماهنگی دانشکده) به صورت غیرحضوری و الکترونیکی می باشد
برگزاری کارگاه آموزشی سطح بندی بیماران بر اساس نیازهای مراقبتی و سطح بندی بیماران در تریاژ
روز آخر دی ماه بدون فوت، افزایش 28 مورد کرونا در استان
بیست و دومین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی
نظارت جدی بازرسان سلامت محیط و کار بر مطب ها و کلینیک ها/ بیش از 500 بازدید بر اجرای پروتکل های بهداشتی در مطب ها
دومین فراخوان ثبت نام و پذیرش فراگیر، دوره پودمانی مقدمات کار آفرینی و کسب و کار دانش
امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ومرکز شتابدهی و زیست بوم نوآوری خیام
ارزیابی وضعیت سلامت 300 مادر باردار و گروههای پرخطر در حاشیه شهر زاهدان / تقدیر رییس دانشگاه از گروه جهادگران سلامت مستقر در حاشیه شهر زاهدان
تشخیص سرطان روده با یک تست ساده تشخیصی فیت /غربالگری 3 هزار678 نفر از نظر تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ در مراکز خدمات جامع سلامت
دستاورد بزرگ دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در حوزه بین المللی / ورود به جمع دانشگاه های عضو نظام رتبه بندی جهانی (ISC)
روند نزولی کرونا در استان سیستان و بلوچستان بعد از اجرای محدودیت های هوشمند و طرح خانه و محله محور شهیدسلیمانی
عدم برخورداری از دانش و تخصص، آسیب جدی و خطرناک حوزه مطالبه گری است
برگزاری کارگاه پدافند غیر عامل و مدیریت بحران در بیمارستان چشم پزشکی الزهرا (س)
شناسایی 427نفر بیمار مبتلا به کووید 19 در بررسی اطرافیان افراد مبتلاء
افزایش تعداد روزهای بدون فوت کرونا در سیستان و بلوچستان / هم خوشحالیم، هم نگران

محتوای مرتبط