اخبار > عدالت اجتماعی محور اصلی فعالیت های جامعه بهورزی است، تا رسیدن به نقطه مطلوب همچنان باید تلاش کنیم

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


دکتر هاشمی شهری در مراسم تجلیل از همکاران بهورز دانشگاه:

دکتر هاشمی شهری در مراسم تجلیل از همکاران بهورز دانشگاه:


عدالت اجتماعی محور اصلی فعالیت های جامعه بهورزی است، تا رسیدن به نقطه مطلوب همچنان باید تلاش کنیم


فعالیت های جامعه بهورزی محور اصلی در رسیدن به عدالت اجتماعی و عدالت در سلامت است و تلاشی مضاعف نیاز است تا به نقطه مطلوب برسیم.
دکتر سید محمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان پیش از ظهر امروز و جمع نمایندگان بهورزان دانشگاه با بیان این مطلب گفت: اگر تا کنون موفقیتی در سیستم نظام شبکه بهداشت و درمان به دست آمده بخش مهم آن مرهون زحمات همکاران سطح یک بویژه بهورزان در روستا ها بوده است و این اجرای دقیق عدالت سلامت است زیرا این فعالیت ها در راستای عدالت اجتماعی است.
 وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان بهورز قادر بخش ریگی و عبدالغفور محمدی این دو شهید بزرگوار جامعه بهورزی را که بعنوان مدافعان سلامت از جان خویش در راه سلامت هموطنان گذشتند را مایه  افتخار جامعه بهورزی و خانواده بزرگ دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانست.
به گفته دکتر هاشمی شهری، امروز دنیا از موفقیت های نظام شبکه بهداشت ودرمان ایران الگو برداری می کند و این مرهون زحمات همکاران بهورز و در نتیجه ارتقاء شاخص های بهداشتی و درمانی است.
وی افزود: بهورزی شغل مقدسی است و بهورزان یکی از بازوهای اصلی بهداشت ودرمان هستند اگر یک بهورز به نقش واقعی خود در سلامت جامعه واقف و مسئولیت پذیر باشد می تواند نقش مهمی در سلامت مردم داشته باشد و قدردان زحمات همکاران بهورز هستیم.
رئیس دانشگاه با بیان اینکه فعالیت های بهورزی فراتر از رعایت دستور العمل ها است افزود: بهورز به دلیل سکونت در محدوده فعالیت و به دلیل قدرت نفوذ کلام و استفاده از هنر برقراری ارتباط در بین مردم آن منطقه می تواند به خوبی با جامعه هدف ارتباط برقرار کرده و انتقال دهنده به موقع نکات آموزشی و بهداشتی به مردم باشد و علاوه برطرف کردن مشکلات بهداشتی ودرمانی راهنمای خوبی در مسائل روحی و روانی آنان باشد.
وی ادامه داد: یک بهورز موفق باید زندگی خود را بعنوان یک الگوی مناسب در منطقه تحت پوشش براساس اصول بهداشت و درمان منطبق سازد تا دیگران از وی الگو برداری کنند.

وی تصریح کرد: کاهش بیشتر مرگ مادر باردار و مرگ و میر نوزادان با استمرار مداخلات به موقع و حساب شده بهورزان در روستا ها قابل دسترسی است.
وی با اشاره به مهمترین فعالیت های بهورزی گفت: مهمترین فعالیت های بهورزان در سطح یک جامعه موضوع پیشگیری از شیوع بیماری، ایجاد و تغییر در سبک زندگی مردم، ارتقاء بهداشت عمومی، بیماریابی به موقع با اطلاع رسانی مناسب خواهد بود.
دکتر هاشمی شهری استان سیستان و بلوچستان را استانی با مرزهای طولانی و پراکندگی جمعیتی زیاد برشمرد و افزود: این مسائل کار مراقبتهای بهداشتی را بسیار سخت کرده و بویژه همجواری با دو کشور بیمار خیز هوشیاری زیادی می طلبد تا بیماری از آن سوی مرز وارد کشور واستان نشود.
وی از واکسیناسیون به موقع در سطح یک جامعه بعنوان یک دستاورد مهم در نظام شبکه بهداشت ودرمان یاد کرد و گفت: با واکسیناسیون به موقع به سلامت آینده سازان جامعه کمک کردیم.
وی درپایان از اعتماد مردم به سیستم بهداشت و درمان بعنوان یک سرمایه بزرگ یاد کرد و اذعان داشت: بدون مشارکت و همکاری مردم موفقیتی حاصل نخواهد شد و همه باید سعی کنیم تا خدمتگذار و برطرف کننده نیازها و مطالبات به حق بهداشتی و درمانی و قدردان این سرمایه های ملی باشیم.
همچنین دراین جلسه دکترسیدمهدی طباطبایی معاون بهداشت دانشگاه علومپزشکی زاهدان بااشاره به این موضوع که نظام سلامت در 40 سال گذشته افتخارات بزرگی درارتقاء سلامت جامعه داشتهاست،افزود:  بیش ازچهل سال ازاستقرارنظام شبکه درکشورجمهوری اسلامی ایران میگذرد وتوفیقات بسیارزیادی درمقابله بابیماریهای واگیر وارتقاء شاخصهای بهداشتی کسب کرده ایم که این ها همه مرهون تلاشهای بزرگانی همچون دکترپیلهرودی، دکترشادپور، دکتراسپندار و دکترملک افضلی پایه گذاران نظام شبکه و تلاشهای مستمر و شبانه روزی شما بهوزران است.
وی گفت: قبل از استقرار نظام شبکه مرگ میر کودکان زیر 5 سال 160 مورد به ازای هر هزار تولد زنده بود و اکنون به زیر 18 مورد رسیده است و همچنین امید به زندگی از 58 سال به 76 سال رسیده است.
وی ادامه داد: میزان زایمان غیر بهداشتی در مناطق روستایی استان سیستان و بلوچستان به زیر 6 درصد رسیده است.
وی یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران را بهورزان نام برد و افزود: کلمه بهورز در دنیا بعنوان یک کلمه بین المللی شناخته می شود و در چهلمین بیانیه آلماتا، کشور جمهوری اسلامی ایران بعنوان یک الگوی موفق در دنیا مطرح شده است و این از افتخاراتی است که توسط بهورزان خلق شده است.
دکتر طباطبایی مشارکت مردمی را یکی از دلایل موفقیت نظام بهورزی عنوان کرد و گفت: بهورزی موفق است که با مردم در محیط برای مردم کار انجام دهد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اذغان داشت: در همه گیری کرونا طغیان بیماری در مناطق روستایی داشتیم، به دلیل وجود ساختار بهورزی و نظام شبکه توانستیم خیلی خوب طغیان را در منطقه مدیریت نماییم و طغیان نجف آباد خاش بعنوان الگوی موفق در مدیریت بیماری مطرح است.
گفتنی است: در مراسم تقدیر از نمایندگان جامعه بهورزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان 11 نفر از بهورزان و 3 نفر مربی بهورزی تقدیر و قدردانی شد.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 

 

 

 

1399/06/25   ١٣:١٥  News  ٢٨٩٣٠

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

ارائه خدمات بهداشتی درمانی رایگان به ۱۲۰۰ نفر ازمردم شریف مناطق روستایی میرجاوه
هشدار جدّی رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی / بحران کرونا بسیار جدیّ است، همه پای کار بیایند
تجلیل و قدردانی از خدمات ایثارگرانه پرسنل کلینیک ۱۶ ساعته غربالگری کووید-۱۹ نوک آباد
ارائه خدمات سلامت رایگان سطح یک به بیماران نیازمند مناطق مرزی و روستایی
انتخاب دکتر جلیل نجاتی رییس مرکز بهداشت زاهدان و دکتر رضا کرد مدیر شبکه بهداشت خاش بعنوان "مدیر برتر و نمونه شهرستان های " زاهدان و خاش
همکاری نظام بهداشت ودرمان و نظام قضایی برای تامین سلامت مردم، ترویج کنندگان زایمانهای غیر بهداشتی مورد پیگرد قرار می گیرند.
اهداء مبلغ یک میلیارد ریال توسط شرکت ایران بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان جهت خرید ملزومات پزشکی
برگزاری مجازی برنامه های قرآنی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در روزهای پس از شیوع کرونا
انتصاب جناب آقای مهندس علیرضا حسینی بعنوان سرپرست هسته گزینش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
آغاز اجرای طرح ایراپن(IraPEN) برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در شهرستان زاهدان
مشارکت کارکنان سلامت خاش در امر خداپسندانه اهدای خون
وبینار کشوری رویکردهای نوین در توانبخشی بیماران مبتلا به فلج مغزی
پوستر دومین فراخوان دانشگاه علوم پزشکی مجازی اعطای گرنت به پروژه ها و طرح های توسعه ای آموزش مجازی
ارائه خدمات ویزیت رایگان به بیماران مناطق روستایی خاش
صدور حکم انتصاب جناب آقای دکتر رضا کیخا با حفظ سمت بعنوان سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
آموزش و انجام مراقبت های بهداشتی در مدارس تحت پوشش خانه بهداشت اسکل آباد خاش
ابلاغ انتصاب جناب آقای دکتر هدایت شاکری بعنوان مسئول دفتر نمایندگی دانشگاه در تهران
انسولیـــن های قلمی نوورپید و نوومیکس امروز توزیع می شوند
خدمات شبانه روزی و اورژانسی دندانپزشکی در بیمارستان علی بن ابی طالب (ع) زاهدان
امکان سهیم شدن همکاران در اصلاح شیوه نامه ارزیابی عملکرد

محتوای مرتبط