اخبار > فرصت و توان آزمون و خطا نداریم ولازم است تا در همه تصمیمات از نظرات کارشناسی استفاده کنیم

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


فرصت و توان آزمون و خطا نداریم ولازم است تا در همه تصمیمات از نظرات کارشناسی استفاده کنیم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر استفاده از نظرات کارشناسی جهت تصمیم گیری در بحران کرونا تاکید کرد و نظام سلامت در این شرایط فرصت آزمون و خطا را ندارد.

به گزارش روبط عمومی - دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در جمع اعضای شورای اسلامی شهر و مسئولین آموزش و پرورش استان افزود: با گذشت ۷ ماه از شروع همه گیری جهانی کرونا همچنان با ویروس هزار چهره ای مواجه هستیم که نه واکسن و نه درمان اختصاصی دارد.

وی با اشاره به این موضوع که در زمینه ابتلاء و درمان کودکان تجارب اندک و بعضا متناقضی در نظام سلامت دنیا وجود دارد، افزود:یکی از دلائل اینکه اطلاعات و تجارب کمتری در زمینه ابتلاء و درمان کودکان وجود دارد این است که قرنطینه های گسترده و تعطیلی مدارس در بیشتر کشورهای دنیا انجام شده و بازگشائی مدارس در کشورهای مختلف اخیرا صورت گرفته است.

وی گفت: بر اساس اطلاعاتی که در ایالات متحده منتشر شده است  ۱۷ درصد کودکانی که مبتلا شده اند بدون علامت بوده اند و در عین حال یک سوم از کودکان مبتلایان به مراقبت های ویژه در بخش های P.ICU نیاز داشته اند و تخمین زده می شود در جهان نیمی از کودکان مبتلا بدون علامت باشند و به همین دلیل باید مراقب باشیم تا خدای نکرده کودکان مبتلا ولی به ظاهر سالم،  باعث انتقال آلودگی به دیگر اعضاء خانواده نشوند.

به گفته دکتر طباطبایی، در بین اعضاء خانواده بیماران مزمن، افراد سالمند، افراد چاق و مادران باردار بیش از دیگران در معرض خطر قرار دارند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: تاکنون بیش از ۱۳ هزار مورد مثبت آزمایشگاهی کووید-19 در استان ثبت شده است و به دلیل تراکم جمعیت، ۷۵ درصد از موارد مثبت در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان منحصر به شهر زاهدان می باشد و موج نخست بیماری در استان را در 2 ماه اخیر پشت سر گذاشتیم و خوشبختانه هم نسبت مبتلایان به تعداد کلّ جمعیت استان از سایر مناطق کشور کمتر است و هم به همت مدافعان سلامت نسبت مرگ و میر به کلّ مبتلایان ما ۴.۲ درصد است که این شاخص هم در سطحی پائین تر از متوسط کشوری قرار دارد.

دکتر طباطبایی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این موضوع که با  وجود همه توفیقاتی که داشته ایم به دلیل مسائلی همچون عدم دسترسی 100 درصد جمعیت به آب بهداشتی، مشکلات عدیده اقتصادی و سایر شرایط خاص استان باید همچنان مراقب، هوشیار و در صحنه باشیم ، تصریح کرد: بایددر تمام تصمیمات خود به نظرات کارشناسی و جلب مشارکت مردم اهمیت قائل شویم و در شرایط فعلی مسیری به جز فرهنگ سازی، ارتقاء سواد سلامت و افزایش تاب آوری اجتماعی پیش رو نداریم و در حوزه بازگشائی مدارس نیز وظیفه اصلی نظام سلامت را نظارت سختگیرانه بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی و تقویت نظام بیماریابی و درمان می دانیم.

دکتر طباطبایی، مهمترین دغدغه نظام سلامت را همپوشانی همه گیری کرونا با طغیان احتمالی آنفلوانزا در ماه های آتی عنوان کرد و گفت: نباید اقداماتی را انجام دهیم که با شروع زودهنگام موج دوم کرونا در استان مواجه شویم.

عبدالمجید شهنوازی رییس شورای اسلامی شهر زاهدان گفت:۴۰ درصد از جمعیت زاهدان در مناطق حاشیه ای و کم برخوردار زندگی می کنند، با این وجود  تبعات زندگی در این مناطق به همانجا خلاصه نمی شود و همه شهر و همه مردم را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.

وی گفت: بر اساس مشاهدات، تقریبا همه دانش اموزان ساکن مناطق حاشیه شهر زاهدان به صورت حضوری در  مدارسشان حاضر شده اند.

رییس شورای اسلامی شهر زاهدان افزود: خوشبختانه همگرایی و همکاری نزدیکی میان دستگاه های اجرایی با همدیگر و با نهادهایی مثل شوراهای اسلامی وجود دارد و این همگرایی نقطه قوتی برای مبارزه با همه‌گیری کروناست.

دکتر محمد رخشانی، مدیر کلّ آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در این نشست با اشاره به این موضوع که بسیاری از حیطه های یادگیری الزاما باید به صورت مستقیم و با فعالیت آموزشی چهره به چهره به دانش آموزان ارائه شود افزود: در برخی از نقاط امکان فنی دسترسی به اینترنت وجود ندارد، خیلی از خانواده ها توان تهیه تبلت و موبایل را ندارند و در برخی از مناطق آموزش از طریق تلویزیون هم امکان پذیر نیست و باید با کمک هم شرایط را به شکلی پیش ببریم و به شکلی عمل کنیم که همه دانش آموزان عزیز از مزایای آموزش حضوری و جامعه پذیری  ناشی از آن برخوردار شوند

وی گفت: با توجه به الزامی که به بازگشایی مدارس وجود دارد، ۳ اصل کلیدی شامل حداقل تعداد دانش اموزان و  حداقل زمان حضور دانش آموز در مدرسه و رعایت دستورالعمل های بهداشت فردی را در صدر برنامه های خود قرار داده ایم

وی ادامه داد: برای اجرای این 3 اصل کلیدی شرایط خاص هر شهر، روستا و محله را مدّ نظر داریم و با رویکرد  مدیریت اقتضایی اختیارات لازم در اختیار شورا و مدیر مدرسه قرار داده شده است تا تصمیمات لازم را اتخاذ کنند.

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان


 

 

1399/06/18   ١١:١٠  News  ٢٨٨٤٣

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

ارائه خدمات بهداشتی درمانی رایگان به ۱۲۰۰ نفر ازمردم شریف مناطق روستایی میرجاوه
هشدار جدّی رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی / بحران کرونا بسیار جدیّ است، همه پای کار بیایند
تجلیل و قدردانی از خدمات ایثارگرانه پرسنل کلینیک ۱۶ ساعته غربالگری کووید-۱۹ نوک آباد
ارائه خدمات سلامت رایگان سطح یک به بیماران نیازمند مناطق مرزی و روستایی
انتخاب دکتر جلیل نجاتی رییس مرکز بهداشت زاهدان و دکتر رضا کرد مدیر شبکه بهداشت خاش بعنوان "مدیر برتر و نمونه شهرستان های " زاهدان و خاش
همکاری نظام بهداشت ودرمان و نظام قضایی برای تامین سلامت مردم، ترویج کنندگان زایمانهای غیر بهداشتی مورد پیگرد قرار می گیرند.
اهداء مبلغ یک میلیارد ریال توسط شرکت ایران بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان جهت خرید ملزومات پزشکی
برگزاری مجازی برنامه های قرآنی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در روزهای پس از شیوع کرونا
انتصاب جناب آقای مهندس علیرضا حسینی بعنوان سرپرست هسته گزینش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
آغاز اجرای طرح ایراپن(IraPEN) برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در شهرستان زاهدان
مشارکت کارکنان سلامت خاش در امر خداپسندانه اهدای خون
وبینار کشوری رویکردهای نوین در توانبخشی بیماران مبتلا به فلج مغزی
پوستر دومین فراخوان دانشگاه علوم پزشکی مجازی اعطای گرنت به پروژه ها و طرح های توسعه ای آموزش مجازی
ارائه خدمات ویزیت رایگان به بیماران مناطق روستایی خاش
صدور حکم انتصاب جناب آقای دکتر رضا کیخا با حفظ سمت بعنوان سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
آموزش و انجام مراقبت های بهداشتی در مدارس تحت پوشش خانه بهداشت اسکل آباد خاش
ابلاغ انتصاب جناب آقای دکتر هدایت شاکری بعنوان مسئول دفتر نمایندگی دانشگاه در تهران
انسولیـــن های قلمی نوورپید و نوومیکس امروز توزیع می شوند
خدمات شبانه روزی و اورژانسی دندانپزشکی در بیمارستان علی بن ابی طالب (ع) زاهدان
امکان سهیم شدن همکاران در اصلاح شیوه نامه ارزیابی عملکرد

محتوای مرتبط