اخبار > عدم رعایت مسایل حفاظتی در غسالخانه ها امکان ابتلاء خانواده متوفیان در صورت اصرار به ورود به غسالخانه

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


هشدار مدیر سلامت محیط وکار دانشگاه علوم زاهدان:

هشدار مدیر سلامت محیط وکار دانشگاه علوم زاهدان:
عدم رعایت مسایل حفاظتی در غسالخانه ها  امکان ابتلاء  خانواده متوفیان در صورت اصرار به ورود به غسالخانه  

مدیر سلامت محیط وکار دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به خانواده متوفیان ناشی از کرونا هشدار داد: خانواده متوفیان نباید برای ورود به غسالخانه و مشارکت در امور تغسیل اصرار ورزند.


به گزارش روابط عمومی- آقای مهندس عبدالرزاق پاکزاد مدیر سلامت محیط و کاردانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در حال حاضر در شهر زاهدان غسالخانه بحران زاهدان در راستای حفظ سلامت خانواده متوفیان  و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا کلیه خدمات منجمله: انتقال جسد از بیمارستان به آرامستان ، غسل و دفن توسط واحد امور متوفیان سازمان آرامستان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مسائل شرعی تدفین و با نظارت مستقیم کارشناسان بهداشت محیط، در حال انجام است.
وی ادامه داد: متوفی در اولین قدم پیش از انتقال به سردخانه توسط نیروهای بخش خدمات بیمارستان و با رعایت کامل موارد حفاظت شخصی و پروتکل های بهداشتی، گندزدایی و سپس در کیسه مخصوص حمل جسد قرار داده و به سردخانه منتقل می شود.
وی اضافه کرد: کلیه تجهیزات حفاظت فردی و سایر تجهیزات  استفاده شده توسط نیروهایی که در ارتباط با متوفی می باشندبه عنوان زباله عفونی تلقی شده و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی معدوم می شود.
آقای مهندس پاکزاد  تصریح کرد: در این مرحله در صورت لزوم  یکی از اعضای خانواده متوفی جهت احراز هویت با رعایت پروتکل های بهداشتی در محل حاضر شده و سپس جسد به کارکنان آرامستان تحویل داده می  شود.
وی گفت: ماشین حمل جسد نیز توسط   شهرداری در محل حاضر شده و پیش از انتقال متوفی گندزدائی می شود.
مدیر سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: سپس در غسالخانه کلیه مراحل توسط کارکنان آرامستان , نیروهای آموزش دیده خانم و آقا برای تغسیل و تکفین متوفیان زن و مرد ناشی از کرونا ویروس حضور دارند فرایندهای مربوطه زیر نظر ناظران دینی و بهداشتی به طور کامل انجام می شود.
وی ادامه داد: این افراد نیز دارای وسایل حفاظت فردی کامل و ایمن هستند اما لازم است تا، خانواده ها جهت حفظ سلامت خود و تسریع در امر غسل و دفن اموات از ورود به ساختمان غسالخانه و مشارکت در امور واحد خدمات متوفیان خودداری کنند.
وی همچنین تاکید کرد: به علت لزوم قطع چرخه انتقال ویروس کرونا لازم است تا  فقط تعداد اندک از خانواده‌ درجه یک متوفیان در مراسم خاکسپاری حضور داشته باشند و از هر گونه توزیع مواد خوراکی در محیط آرامستان خودداری نمایند  ضمنا تقاضا می شود در محیط آرامستان از ماسک( ماسک سه لایه) و دستکش استفاده نموده  و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.
وی تصریح کرد: خانواده های متوفیان  می توانند در صورتی که خواستارانتقال فوتی خود به هر شهری باشند  با هماهنگی  مرکز بهداشت و سایر ارگانهای ذیربط با لحاظ نمودن شرایط اقدام کنند.
آقای مهرزاد نورا مدیر عامل سازمان آرامستان های زاهدان هم دراینباره گفت: به محض اعلام متوفی ناشی از کرونا توسط دانشگاه علوم پزشکی، اقلام حفاظت فردی به راننده آمبولانس ویژه حمل متوفیان تحویل داده شده و آمبولانس پس از گندزدائی به بیمارستان اعزام می شود.
وی ادامه داد: در مرحله تحویل جسد که با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی انجام می شود یکی از کارشناسان بهداشت محیط حضور یافته و بر اجرای صحیح فرایندها نظارت می کند.
وی تصریح کرد:پس از آن،  ملزومات شامل ماسک و دستکش و لباس ویژه برای نیروهای غسالخانه تامین و شستشوی میت با رعایت پروتکل های بهداشتی و نظارت کارشناسان بهداشت محیط انجام می شود.
مدیر عامل سازمان آرامستان های زاهدان همچین گفت:  ضدعفونی آمبولانس، غسالخانه بحران و اطراف محل خاکسپاری نیز به طور کامل انجام و  لباس های محافظتی افراد مرتبط با اجساد بلافاصله پس از پایان کار سوزانده و افراد ملزم به استحمام می شوند.
آقای "م. خ " فرزند یکی از متوفیان کرونا مثبت نیز با قدردانی از تلاش و همراهی نظام سلامت با خانواده متوفیان در جهت حفظ سلامت آنان گفت: تمام بخش های مربوط به تغسیل ، تکفین و تدفین پدر مرحوم اینجانب، بلافاصله توسط تیم ها و ناظرین  بهداشتی و گروه های جهادی سلامت، انجام شد.
وی ادامه داد: دقت و تلاش برای انجام تمام مراحل به صورت کاملا بهداشتی و پیشگیری از انتقال بیماری به افراد سالم، از جمله موارد حائز اهمیت در این روند بود.


روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

تهیه  و تنظیم : مهدیه کیخوایی

 

 

1399/04/22   ١٨:٢٤  News  ٢٧٩٣٢

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

پیام تسلیت معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان درپی عروج اولین مدافع سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، همکار گرانقدر و فداکار جناب آقای قادر بخش ریگی
برگزاری آزمون دستیار تخصصی بالینی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت ؛ مشارکت مردمی درافزایش سطح سلامت جامعه
دیداری صمیمی در فاصله اعیاد خجسته قربان و غدیر
ترخیص تمامی مجروحان حادثه انفجار شیء صوتی در زاهدان
پیام تسلیت رئیس دانشگاه در پی آسمانی شدن همکار گرامی قادربخش ریگی
توزیع انسولین های قلمی نوورپید و نوومیکس در تعدادی از داروخانه های خصوصی شهرستان زاهدان
تصویب ایده فناورانه بومی سازی ساخت کیت تشخیصی کووید-19
مراحل احداث پروژه های نیمه تمام دانشگاه علوم پزشکی زاهدان جانی دوباره میگیرد
اخذ مجوز پذيرش دانشجو در رشته فوريت هاي پزشكي پيش بيمارستاني مقطع كارشناسي پيوسته
قابل توجه همکاران با مدرک مهندسی کامپیوتر
استفاده از روپوش پزشکی در فضاهای غیردرمانی ممنوع است
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان پیشرو در توسعه فرهنگ اقامه نماز
نوزادانی که شیر مادر مصرف می کنند، در آینده انسانهایی عاطفی تر و مهربان تری خواهند بود.
بیمارستان بوعلی زاهدان بعنوان قطب بیماریهای عفونی و گرمسیری، همچنان درگیر پذیرش و خدمات به بیماران کرونای استان سیستان و بلوچستان
برگزاری آزمون پایان دوره عملی دانشجویان پرستاری، دانشکده پرستاری ومامایی زاهدان
برندگان مسابقه مجازی ویژه عید قربان معرفی شدند
اعتقاد داریم که شما پرستاران و همه مجاهدان سلامت، مجاهدان فی سبیل الله هستید، چون دعای 80 میلیون ایرانی بدرقه راهتان است
گزارش تصویری بازدید ریاست دانشگاه و امام جمعه موقت زاهدان از بخش بحران کرونا در بیمارستان علی بن ابی طالب (ع) زاهدان
افزایش 53 مورد مثبت آزمایشگاهی کرونا در 24 ساعت گذشته در استان سیستان و بلوچستان

محتوای مرتبط