اخبار > در حال حاضر یک سوم بیماران کرونا در بخش های مراقبت های ویژه ICU بستری هستند.

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


در حال حاضر یک سوم بیماران کرونا  در بخش های مراقبت های ویژه  ICU بستری هستند

 


رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ستاد کرونای استان که شب گذشته با حضور استاندار برگزار گردید از افزایش میزان بستری بیماران مبتلا به کرونا در بخش های مراقبت ویژه بیمارستانهای استان خبر داد ویاد آور شد روزانه 10-5 نفر در استان بر اثر  بیماری کرونا  فوت می کنند.

استاندار سیستان و بلوچستان در جلسه ستاد استانی مدیریت بحران کرونا اظهار داشت: در ابتدای بحران کرونا جزو استان های پیشرو در محدود سازی ارتباطات و تحرکات جمعیتی بودیم و حدود 10 روز قبل از سایر نقاط کشور تعطیلی بازارهای بزرگ را شروع کردیم. در تمام این مدت شاهد تلاش خالصانه و شبانه روزی عزیزانمان در بهداشت و درمان بودیم و خوشبختانه مردم فهیم و با فرهنگ ما نیز این زحمات را می بینند و قدرشناس این تلاش های خالصانه هستند.


مهندس احمد علی موهبتی ادامه داد: در حال حاضر طولانی شدن همه گیری کرونا تا حدودی باعث شده است تا هم مردم و هم برخی از ارگان ها و سازمان ها احساس کنند که شرایط عادی شده است ولی انتظار می رود تا همه افراد و سازمان های مسئول همانند روزهای نخست در کنار نظام بهداشت و درمان باشند.

وی افزود: با توجه به روند فزاینده ابتلاء در استان و افزایش موارد مثبت کرونا، تجمعات غیر ضروری همانند عروسی ها و عزاداری ها حتما باید کاهش پیدا کند و به زودی دستورالعمل کاهش ساعت فعالیت پاساژها و مراکز خرید هم ابلاغ می شود.

استاندار سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: کاهش 50 درصدی حضور کارکنان در ادارات  شهرهای زاهدان، ایرانشهر و چابهار همچنان به قوت خود پا برجاست و دورکاری 50 درصد از کارکنان به شهرهای خاش، سراوان و شهرستان های منطقه سیستان نیز تعمیم پیدا می کند و کارکنان در سایر شهرستان ها که وضعیت بهتری دارند هم  همچنان به صورت یک سوم دور کاری و دو سوم حضور فیزیکی در محل کار خود حاضر شوند.

وی تاکید کرد: مسئولین دستگاه های اجرائی باید شرایط را به شکلی مدیریت کنند که هم فعالیت های اقتصادی و اجتماعی ضروری مردم استمرار یابد و خدمت رسانی به مردم معطل نشود و هم شرایط برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از تجهیزات حفاظت فردی فراهم باشد.

وی گفت: استفاده از ماسک های تنفسی ساده در همه اماکن تجمعی ضرورت دارد. با این وجود استفاده از ماسک های فیلتر دار که موجب حفاظت از فرد استفاده کننده می شود فقط مختص مراکز درمانی است و استفاده از آن در ادارات و جلسات ممنوع است.

در ماه مبارک رمضان و تعطیلات عید سعید فطر هشدارهای لازم به مردم داده شد و همانگونه که  پیش بینی می شد، برگزاری تجمعات، مسافرت ها و خریدهائی که در آن زمان انجام شد، شرایط استان ما را به سمت افزایش موارد ابتلاء پیش برد. الان هم چنین وضعیتی داریم و اگر تجمعات و ترددهای غیر ضروری کاهش پیدا نکند در هفته های آتی باید انتظار موج های سهمگین تری از ابتلاء و مرگ و میر را داشته باشیم.

 استاندار ادامه داد:  ابتلاء به کرونا مایه ننگ نیست و ممکن است هر کسی به این بیمای مبتلا شود. پنهان کردن علائم بیماری هم سلامت خود فرد را به خطر می اندازد و هم به سلامت اطرافیانش آسیب می رساند. به همین دلیل همه افرادی که علائم بیماری را دارند بدون ترس و دلهره به مراکز درمانی و غربالگری مراجعه کنند و به دستورالعمل های بهداشتی و درمانی پایبند باشند.

مهندس موهبتی گفت: در بحبوحه مدییت بحران کرونا توسعه زیرساخت های بهداشت و درمان هم مغفول نیست و خوشبختانه عضویت 2 نفر از نمایندگان محترم مردم شریف استان در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نوید بخش اتفاقات خوب و بزرگ در زمینه رفع کمبودها و توسعه زیر ساخت های بهداشت و درمان در استان است.

دکتر سید محمد هاشمی شهری، رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ستاد کرونای استان با حضور استاندار سیستان و بلوچستان برگزار شد اظهار داشت:  بسیج ملی مبارزه با کرونا را با یاری خدا و با همکاری مردم و سازمان های دست اندرکار شروع کردیم و در روزهای نخست بیماری توفیقات خوبی در مدیریت همه گیری داشتیم.


وی ادامه داد: در این ۵ ماه ستاد بحران کرونای دانشگاه به صورت مستمر در حال ارزیابی و تحلیل وضعیت بود و نتایج این تحلیل ها در برنامه های اجرایی نظام بهداشت و درمان مورد استفاده قرار می گرفت و علاوه بر آن هماهنگی های خوبی هم با ستاد مدیریت کرونای استان داریم و شرکاء ما در سازمان ها و نهاد های دیگر همکاری خوبی را شروع کردند.

وی گفت: در حال حاضر همچنان در مسیر رسیدن به پیک اول بیماری هستیم و نیاز است  تا با همکاری های بین بخشی و مشارکت مردم هر چه زودتر به مرحله کاهش موارد بروز برسیم.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به این مطلب که تراکم بیماری کرونا حدود 70 درصد در شهر زاهدان و به ترتیب در شهرهای با جمعیت کمتر  استان است خاطر نشان کرد: از زمان برداشتن محدودیت های اجتماعی مشکلات زیادی در سطح استان بوجود امده است که با توجه به موقعیت فعلی و روند افزایشی بیماری کرونا لازم است 2 گام به عقب برگردیم و محدودیت ها را اجرایی نماییم.

وی با بیان این نکته که در بحران کرونا افزایش متوسط سن بیماران واقعیتی بود که در طول بحران شاهد آن بودیم اظهار داشت: در حال حاضر روند ابتلا تغییرات جدی پیدا کرده است، به طوریکه شاهد بستری افراد جوانتر و دارای ریسک فاکتور چاقی در بخش های مراقبت ویژه هستیم که این مقوله   نشان دهنده چرخش گسترده ویروس در جامعه است.

وی افزود: علاوه بر افزایش تعداد موارد ابتلا، تعداد موارد بدحال و افراد نیازمند به بستری در بخش های مراقبت ویژه نیز رو به افزایش است تا جایی که تخت های بستری بخش های بحران در برخی بیمارستانها تکمیل و در برخی بیمارستانها بیش از 95 درصد تکمیل گردیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هشدار داد: در صورت استمرار وضعیت فعلی، هم ظرفیت خدماتی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی تحلیل خواهد رفت و از طرفی همه گیری تابستانی به همه گیری پاییز متصل خواهد شد.

دکتر هاشمی شهری تاکید کرد: برای کاهش موارد بروز کرونا  باید به اصول فاصله گذاری هوشمند اجتماعی پایبند باشیم، چون انسداد کامل جامعه و تعطیلی های گسترده دیگر امکان پذیر نیست و استفاده از ماسک، عدم حضور در تجمعات غیرضروری و عدم مسافرت های غیرضروری، فاصله گذاری هوشمند و رعایت هشدار های بهداشتی از  مهمترین برنامه هایی  است که باید توسط مردم انجام شود.

دکتر ملک فاضلی، نماینده مردم سراوان و رییس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از تلاش های جهاد گونه مجاهدان سلامت استان سیستان و بلوچستان نظام بهداشت ودرمان استان را  از ابتدای شکل گیری خاک ریز مناسبی در مسیر پیشگیری از بیماریهای واگیر از کشورهای همسایه عنوان کرد


وی گفت: با وجود تمامی کمبودهایی که در زیر ساخت های  فیزیکی  و کمبود تخت بیمارستانی و سایر امکانات وجود دارد، این  کمبود ها با مدیریت صحیح و فعالیت جهادی کادر بهداشت و درمان جبران می شود تا مردم آرامش و سلامت  داشته باشند.

وی ادامه داد: همچنان خود را از خانواده بهداشت ودرمان می دانم و از  زحمات شبانه روزی این عزیزان تشکر و از مدیریت بحران کرونا تشکر  می کنم و به نمایندگی از مجمع نمایندگان استان در ستاد کرونای دانشگاه زاهدان  شرکت کردم و از اقدامات و فعالیت های گسترده در نظام بهداشت ودرمان در بحران کروتا هم  متعجب و خوشحال شدم.

دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان درستاد کرونای استان با اشاره به روند اپید میولوژیک بیماری در دنیا اظهار داشت: از ابتدای همه گیری کرونا در دنیا 11 میلیون نفر به این بیماری مبتلا گردیده اند که از این تعداد 522 هزار نفر فوت شده اند و ایران با توجه به اینکه رتبه 11 ابتلای به بیماری را در دنیا داشته است تا کنون 237 هزار نفر مبتلا داشته است که از این تعداد 11 هزار و 400 نفر جان خود را از دست داده اند.


وی با اشاره به این موضوع که 7 هزار و 644 مورد مثبت کرونا در استان داریم  ادامه داد: با شروع همه گیری شاهد روند نزولی در کشور و به تبع آن در استان بودیم که نتیجه اقدامات و محدودیت سازی های موثری بود که در کشور انجام شد و مردم نیز به این قضیه اهتمام ورزیدند.

وی گفت:  با تغییرات بوجود آمده در حال حاضر روند افزایش بروز فوت در ایران نگران کننده است و با بیماری مواجه هستیم که در کوتاه مدت امیدی برای تولید واکسن نداریم.

معاون بهداشتی دانشگاه گفت: 73 درصد موارد کرونا مربوط به شهر زاهدان است و در حال حاضر شاهد افزایش روند موارد شدید تنفسی، مثبت بستری، سرپایی و ...هستیم.

وی افزود: بر اساس آمار درصدی  از مبتلایان در استان بر اساس تماس با فرد مبتلا در خانواده و محل کار دچار بیماری شده اند و در بین مشاغل کادر  نیروهای نظامی، بانک ها، و شهرداری دارای بالاترین میزان ابتلا بوده اند.

دکتر قاسم میری علی آ باد گفت: 20 در صد کل تخت های بیمارستانی به بیماران بستری کرونا اختصاص یافته است و از از جمع 52 تخت مراقبت ویژه بیماران کرونا 49 تخت ویژه بیماران بدحال کرونا تکمیل است.


معاون درمان دانشگاه خاطر نشان کرد: با سیر فزاینده کرونا برخی از بخش ها مانند جراحی داخلی  را که می شد به بیماران کرونا اختصاص داد را به این بیماران اختصاص دادیم ولی واقعا فعالیت برخی از بخش ها را نمی شود تعطیل کرد.

وی گفت: با توجه به روند افزایشی کرونا هر شب به فکر این هستیم که در کجا تخت اضافه کنیم تا بتوانیم بهترین خدمات درمانی  را به بیماران ارائه نماییم.

شایان ذکر است: نشست ستاد کرونای استان با حضور استاندار و اعضای هیات رئیسه در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار گردید.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

ابوالفضل امتحانی

 


 

 

1399/04/15   ٠٩:١٢  News  ٢٧٨٥٣

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

نتیجه سی تی اسکن سالم ریه رد کننده ابتلا به کرونا نیست / هم استانی ها اصرار به اخذ سی تی اسکن نداشته باشند
آغاز گام سوم بسیج ملی مبارزه با کووید- 19
معدوم سازی بیش از 3 تن فرآورده خوراکی و آشامیدنی غیر قابل مصرف در زاهدان
کلنگ زنی آزمایشگاه مرکزی شهرستان سیب و سوران
درمان با پلاسما برای 7 نفر از بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان رازی سراوان
تخصیص امتیاز فرهنگی به فعالیت های پژوهشی در حوزه دین و سلامت
متن پیام قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مشارکتهای اجتماعی به مناسبت 22 مرداد روز ملی تشکل ها و مشارکتهای اجتماعی:
شناسایی 78 مورد مثبت آزمایشگاهی کرونا در استان سیستان و بلوچستان، فوت 1 بیمار مبتلاء به کرونا در 24 ساعت گذشته
در برگزاری آزمون ها تمام پروتکل های بهداشتی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با دقت اجرا شده است
در بحران کرونا 5 نفر از مدافعان سلامت استان را از دست دادیم
مراقبت های بموقع از 153 مادر باردار در بحران کرونا در منطقه اسفندک سراوان
پرداخت بخش دیگری از کارانه کارکنان بیمارستان ها و پزشکان در روزهای آینده
برگزاری ویژه برنامه های عید سعید غدیر خم در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از حضور پرچم متبرک حرم امیرالمومنین علیه السلام تا مراسم پیوند یک زوج از خانواده درمان
قابل توجه همکاران محترم / عدم ورود به ساختمان ستاد مرکزی
استفاده از فضای مجازی به منظور استمرار و حتی افزایش میزان فعالیت فرهنگی در دوران کرونا ضرورت دارد
شناسایی 56 مورد مثبت آزمایشگاهی کرونا در استان سیستان و بلوچستان در شبانه روز گذشته، مهمتر از وضعیت های سفید، زرد، نارنجی و قرمز، مراقبت و رعایت همیشگی مردم است.
ارائه خدمات غربالگری به بیش از 1 هزار و 500 نفر در مرکز غربالگری عرفان زاهدان
مراحل پایانی احداث دو پایگاه اورژانس بین راهی سیرکان و سوران
تاکید بر اجرای پروتکل های بهداشتی توسط شاغلین کارخانجات و صنایع
مشارکت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در برگزاری جشن ویژه عید سعید غدیر خم

محتوای مرتبط