اخبار > استان سیستان و بلوچستان بدون اغراق نماد عدالت در سلامت در حوزه بهداشت است

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


معاون کل وزارت بهداشت:

 

خبـــــر


معاون کل وزارت بهداشت:
استان سیستان و بلوچستان بدون اغراق نماد عدالت در سلامت در حوزه بهداشت است

 

معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: با وجود تمام کمبودهای موجود و بدون هیچ بزرگنمائی و تعارفی، استان سیستان و بلوچستان را می توان نماد آشکار و بی بدیل تحقق عدالت در سلامت در حوزه بهداشت تلقی نمود.


به گزارش روابط عمومی- دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در سفر به چابهار و در جلسه انعقاد تفاهم چهار جانبه ساخت 8 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی در سیستان و بلوچستان گفت: نگاهی کوتاه و اجمالی به افزایش تعداد خانه های بهداشت روستائی، مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستائی، پایگاه های سلامت شهری و تسهیلات زایمانی نشان دهنده انقلابی بزرگ در تسهیل دسترسی مردم به خدمات پیشگیرانه است.
وی ادامه داد: خوشبختانه به برکت اجرای طرح تحول نظام سلامت، شاهد اقدامی انقلابی در توسعه و نوسازی این مراکز بودیم به طوری که در یک بازه زمانی، بیش از 10 درصد تمام طرح های عمرانی وزارت بهداشت در استان سیستان و بلوچستان در حال اجرا بود.
معاون کل وزارت بهداشت همچنین اضافه کرد:  اگر چه کل واحدهای مصوب  ارائه خدمات بهداشتی از قبیل خانه های بهداشت روستائی، پایگاه های سلامت شهری، مراکز جامع خدمات سلامت شهری و روستائی و تسهیلات زایمانی در طرح توسعه شبکه ها 565 واحد می باشند  امّا به دلایلی از جمله ضعف تاریخی و مزمن زیر ساخت ها، پراکندگی بیش از حد مراکز جمعیتی و صعوبت تامین منابع مالی و ساخت مراکز در نقاط روستائی و عشایری هم اکنون تنها 455 واحد که معادل 81%  از این مراکز می باشند فعال می باشد.
وی با تقدیر از موسسه خیریه تات که ساخت 8 مرکز جامع خدمات سلامت و 8 مرکز آموزشی را در استان تقبل کرده است گفت: با وجود همه اقداماتی که انجام شده هنوز هم  نیاز به توسعه زیر ساخت ها داریم و از حضور خیرین استقبال می کنیم.
دکتر حریرچی با اشاره به اینکه به زودی 5 بیمارستان که مراحل مختلف ساخت، تجهیز و راه اندازی را در استان طی می کند به مجموع بیمارستان های استان اضافه شده و مجموع بیمارستان های استان با بیش 5 برابر رشد از ابتدای انقلاب به 32 بیمارستان خواهد رسید افزود : تعداد تخت های بیمارستانی از 335 تخت در سال 1357 به 2745 تخت در حال حاضر رسیده است.
دکتر ایرج حریرچی، در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص آخرین وضعیت کرونا بیان کرد: در حالی که روند موارد ابتلاء به کرونا در سایر نقاط کشور رو به کاهش است در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان شاهد افزایش آمار روزانه ابتلاء هستیم و به نظر می رسد این مناطق بعد از رسیدن سایر نقاط کشور به اوج همه گیری در حال ورود به این مرحله هستند.
وی گفت: این روند از نیمه دوم اردیبهشت به بعد شروع شد ولی در چند هفته اخیر میزان ابتلاء در استان به شکل نگران گننده ای افزایش یافته است.
دکتر حریرچی تصریح کرد: با وجود روند فزاینده ابتلاء در سیستان و بلوچستان، هنوز هم نسبت ابتلاء به جمعیت در این استان از متوسط کشوری پائین تر است.
آقای علی انصاری، مدیر عامل موسسه خیریه نیکوکاری تات نیز در این جلسه گفت: سلامت و آموزش 2 فعالیتی بودند که با وجود همه گیری کرونا تعطیل نشدند وهمه گیری کرونا به ما نشان داد که سرنوشت مشترکی داریم و باید در همه موارد بهم کمک کنیم.
وی ادامه داد: رویکرد موسسه خیریه تات هم همین است و انگیزه ما از راه اندازی 3000 تخت ذخیره در تهران هم همین بوده است.
وی تصریح کرد: علاوه بر این همه گیری کرونا نشان داد که باید به سمت فناوری های نو و از جمله آموزش و سلامت از راه دور هم برویم.
مهندس موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه  گفت: کرونا جلوه های زیبایی هم داشت که حضور سمن ها و خیریه ها در کنار نظام سلامت  یکی از آنهاست.
وی ادامه داد: خیریه تات به برکت ولی نعمت همه ما ایرانیان در نخستین گام ساخت 8 مرکز جامع و 8 مدرسه را تقبل کرد که به دنبال شبانه روزی کردن مراکز آموزشی هستیم.
وی افزود: پارسال هم هم زمان با باران رحمت الهی که وقوع سیل را بدنبال داشت شاهد باران همدلی مردم بودیم.
استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه موسسه هاسب یک الگوی اثر گذار در اقدامات انسان دوستانه است اضافه کرد: با همت موسساتی مانند هاسب به میزان قابل توجهی کمک های مردم نهاد به استان اختصاص یافت و به طرز مناسبی توریع شد.
وی بیان کرد: در خصوص مدیریت کرونا، خوشبختانه ستاد کرونا به موقع تشکیل و برنامه ریزی لازم انجام شد.
وی افزود: بهمن ماه پارسال، 164 مصوبه ستاد بحران و کمیته دفاع زیستی ثبت و اجرایی شد چرا که  مجاورت با کشورهای همسایه چین، موقعیت خطرسازی برای استان محسوب می شد.
مهندس موهبتی  تصریح کرد:  در زمینه توسعه بیمارستان ها اولویت ما افتتاح بیمارستان های در حال ساخت و در گام دوم ساخت 3 بیمارستان جدید 540 تختخوابی است.
دکتر سید محمد هاشمی شهری هم در حاشیه برگزاری این جلسه گفت:از مجموع 193 واحد ارائه خدمت که عملیات ساخت آن در دولت یازدهم و دوازدهم شروع شده خوشبختانه 148 مورد افتتاح و به سرویس خدمت به هموطنان عزیز اضافه شده است.
وی افزود: با این وجود ساخت و تجهیز 45 واحد دیگر همچنان نیازمند تامین اعتباری بالغ بر 270 میلیارد ریال می باشد.
وی با بیان اینکه علیرغم اجرای طرح تحول نظام سلامت، اجرای مصوبات سند محرومیت زدائی و همچنین اختصاص اعتبارات مربوط به سفر مقام معظم رهبری، فعال سازی 19 %  باقی مانده این مراکز همچنان نیازمند توجه و عنایت دولت و نهادهای خیریه و سازمان های مردم نهاد است. تصریح کرد: در مجموع علاوه بر 45 واحد در حال ساخت و یا تجهیز، برای تکمیل چرخه خدمات بهداشت به ساکنان مناطق شهری و روستائی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان همچنان نیازمند ساخت 119 واحد دیگر هستیم.
دکتر هاشمی شهری گفت:با وجود اقدامات بزرگی که انجام شده است، شاخص تخت بستری به جمعیت در  سیستان و بلوچستان همچنان نصف متوسط کشوری است و وضعیت دسترسی به خدمات بهداشت نیز کامل نیست و به عنوان مثال تنها در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای اصلاح شاخص دسترسی به خدمات حوزه درمان حداقل به 600 تخت بستری دیگر نیاز داریم و در حوزه بهداشت نیز همچنان نیازمند ساخت 57 خانه بهداشت،  41 پایگاه سلامت و  19 مرکز جامع خدمات سلامت و 2 واحد تسهیلات زایمانی روستائی هستیم.
وی افزود: در حال حاضر جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیش از 1 میلیون و 300 هزار نفر می باشد که 62% از این افراد ساکن مناطق شهری  و 38 % ساکن مناطق روستایی هستند.
وی بیان کرد: مردمان نجیب و خونگرم سیستان و بلوچستان اطمینان دارند که نگاه بلند دولتمردان جمهوری اسلامی ایران، آنان را تا انتهای مسیر توسعه تنها نخواهد گذاشت و بدون تردید با استمرار ساخت مراکز جدید ارائه خدمت در سال هایی که در همین نزدیکی است، شاخص های دسترسی به خدمات بهداشت و درمان در این استان همانند سایر نقاط کشور خواهد بود. 
در پایان این جلسه تفاهم نامه همکاری چند جانبه برای ساخت 8 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی منعقد شد که بنیاد خیریه نیکوکاری تات به عنوان تامین کننده منابع مالی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان مجری، استانداری سیستان و بلوچستان به عنوان ناظر و سه دانشگاه علوم پزشکی استان به عنوان بهره بردار طرفین این تفاهم نامه بودند.
بنیاد خیریه تات ساخت 3، 4 و 1 مرکز را به ترتیب در محدوده دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان، ایرانشهر و زابل تقبل کرده است که با ساخت این مراکز به ترتیب 68 هزار، 12 هزار و 4 هزار نفر از هموطنان ساکن در محدوده تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان، ایرانشهر، زابل امکان دریافت خدمات در شرایط استاندارد را پیدا خواهند کرد.
پروژه های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در حاشیه شهر  زاهدان، روستای اسلام آباد خاش و شهر سراوان ساخته خواهد شد.

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 

 

1399/03/10   ١٢:١٥  News  ٢٧٤٦١

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

توزیع سهمیه تیرماه انسولین قلمی در شهرهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
خانوده ها از قرص برنج برای مصارف خانگی استفاده نکنند
امکان بهره مندی از مرخصی استعلاجی ابتلاء به کرونا در صورت تائید ابتلاء توسط پزشک معتمد هر دستگاه
بیماران کرونا مثبت پس از مدتی دچار بی اشتهایی می شوند
ارائه خدمات درمانی به 1 هزار و 600 بیمار مشکوک تنفسی سرپایی و بستری در بیمارستان دارالشفاء میرجاوه، در بخش بحران بیمارستان میرجاوه مورد فوتی نداشته ایم.
پیام تسلیت معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پی شهادت سرهنگ پاسدار غلامعلی کفاش
اتمام مراحل نصب تجهیزات 4 گانه بیمارستان ایرانمهر سراوان
پیام تسلیت دکتر سید محمد نصیرالدین طباطبایی معاون آموزشی به دلیل شهادت سرهنگ کفاش
پیام تسلیت معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پی درگذشت همکار محترم دکتر سپاهیان
پیام تسلیت معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پی شهادت فرماندهی جنوب شرق بیمارستان های سپاه قدس به علت کرونا
پملب 31 قلیان سرا و تعطیلی تمامی مراکز عرضه قلیان جهت پیشگیری از بیماری کرونا
پیام تسلیت دکتر سید محمد هاشمی‌شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پی درگذشت همکار محترم دکتر سپاهیان
عدم رعایت مسایل حفاظتی در غسالخانه ها امکان ابتلاء خانواده متوفیان در صورت اصرار به ورود به غسالخانه
اطلاعیه معاونت توسعه در خصوص حضور یک سوم همکاران در محل کار
اطلاعیه معاونت توسعه در خصوص نقل و انتقالات
تست تشخیص کرونا در مراکز 16 ساعته فقط برای افراد بالای 60 سال و افراد پرخطرانجام می شود
آمار موارد کرونا در سراوان به 640 مورد رسید
تسلیت درگذشت والده آقای دکتر امیر مسعود سالاری، متخصص محترم‌ چشم‌ پزشکی و فوق تخصص آکولوپلاستی
استمرار مدخلات برنامه حذف مالاریا
پیام تسلیت بسیج جامعه پزشکی استان در پی شهادت ناگهانی سرهنگ پاسدار مرحوم غلامعلی کفاش

محتوای مرتبط