اخبار > استعمال دخانیات خطر انتقال بیماری کرونا را افزایش می دهد

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


خبر

استعمال دخانیات خطر انتقال بیماری کرونا را افزایش می دهد

استعمال دخانیات تا حد بسیار زیادی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند و  می تواند خطر انتقال بیماری کرونا را در این افراد افزایش دهد.

به گزارش روابط عمومی دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفتگو با خبرنگار سیمای هامون، یکی از معظلات سلامت را استفاده از دخانیات عنوان کرد و افزود: 31 ماه می میلادی  روز جهانی بدون دخانیات تعیین شده است و در کشور جمهوری اسلامی ایران 6 لغایت 12 خرداد ماه هفته ملی بدون دخانیات نامگذاری شده و شعار امسال با عنوان " محافظت از جوانان در برابر فریبکاری و ترفند های صنایع دخانی و پیشگیری از مصرف دخانیات و نیکوتین در آنها "نامگذاری شده است.

وی مصرف دخانیات را یکی از معظلات شایع در دنیا نام برد و گفت: بطوری که سالیانه 8 میلیون نفر در دنیا به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند که از این تعداد بیش از 1 میلیون نفر افردای هستند که خودشان مصرف کننده نیستند ولی در معرض دود دخانیات، بقیه افرادی که استفاده می کنند بوده اند و تقریبا نیمی از افراد دنیا یا در محیط کارشان و یا در محیط زندگی شان در معرض دود دخانیات قرار دارند

دکتر طباطبایی علت عمده 15 سرطان را دخانیات عنوان کرد و گفت: یکی از مهمترین سرطان ها که به دنبال مصرف دخانیات دیده می شود سرطان ریه است.

وی با اشاره به این موضوع که در بحث دخانیات 3 نوع مواجهه داریم افزود: دود اولیه که افراد خودشان در معرض مستقیم مصرف دود قرار میگیرند و دود دسته دوم این است :که وقتی ما در یک فضای عمومی قرار میگیریم جایی که مصرف کننده قلیان و سیگار قرار دارد دودی که در فضا پخش می شود با مواد آلاینده در هوا ترکیب می شود و اثرات منفی اش از دود دسته اول بیشتر است و میتواند خطر ناک بادشد و علاوه بر آن دود دسته سوم هم وجود دارد، دودی که مواد آلاینده و مواد ناشی از سوختن دخانیات بر روی لباس و مبلامان می نشیند و خیلی از افراد را در معرض خطر می اندازد.

دکتر طباطبایی نسبت مضرات سیگار های الکترونیک و ترفندهای صنایع دخانی جهت اغوا نمودن جوانان هشدار داد و گفت: متاسفانه این سیگار ها بدون دود است و سال گذشته گزارشاتی در آمریکا که منجر به فوت افراد جوان شده است داشتیم و به خانواده هشدار می دهیم مواظب سیگار بدون دود، استفاده از طعم دهنده های جذاب و اسانس های خاص ، طرح های براق و محصولات جذاب، تبلیغ محصولات جایگزین به عنوان " کم خطر و کم آسیب " یا پاک تر به جای سیگار های معمولی  باشند.

وی گفت: در کشور جمهوری اسلامی ایران متاسفانه آنچه در حال حاضر پیش بینی می شود حدود 55 تا 60 هزار نفر سالیانه به خاطر مصرف دخانیات جانشان را از دست می دهند و تقریبا حدود 10 میلیارد تومان صرف خرید مواد دخانی می شود و چیزی حدود 20 تا 30 میلیارد تومان هزینه های مستقیم صرفا هزینه ای بهداشتی و درمانی این عزیزان می شود .

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به این موضوع که  استعمال دخانیات خطر انتقال بیماری کرونا را افزایش می دهد افزود:  با توجه به شیوع کرونا توصیه و تاکید ما این است که افراد از مواجهه با محیط ها ی که دود دخانیات وجود دارد. پرهیز کنند و تصمیم جدی برای ترک دخانیات نمایند.

وی مصرف قلیان را بدلیل اینکه بصورت مشترک و درجمع استفاده می شود خطرناک عنوان کرد و گفت: مصرف کنندگان سیگار نیز بخاطر اینکه آسیب های که به ریه وارد می شود خطر عفونت های ریوی و عفونت های ویروسی را افزایش می دهد و به همین دلیل توصیه و تاکید ما این است که از این فرصت استفاده کنند و حتما برنامه ریزی برای ترک دخانیات را داشته باشند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: با توجه به شیوع کرونا، 156 قلیان سرا در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تعطیل شد و به جوانان عزیز توصیه می شود برای حفظ سلامت خودشان از حضور در قلیان سرای پرهیز نمایند .

وی افزود: در بررسی های انجام شده در چند سال اخیر در استان سیستان وبلوچستان سن مصرف دخانیات پایین آمده و چیزی حدود 17 درصد خانم های 15 تا 49 سال مصرف کننده دخانیات بودند که این رقم می تواند سلامت تمامی افراد جامعه را به خطر بیاندازد.

وی در پایان با توصیه به تمامی افراد گفت: افراد از مصرف دخانیات به هر شکلی پرهیز کنند مصرف دخانیات خطر بیماری های عفونی و بیماری های مزمن را افزایش می دهد و افراد جامعه برای تغییر سبک زندگی سالم تصمیم بگیرند.

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

جواد علی احمد 

 

 

 

1399/03/07   ١١:١٤  News, کرونا ویروس  ٢٧٤٢١

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

توزیع سهمیه تیرماه انسولین قلمی در شهرهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
خانوده ها از قرص برنج برای مصارف خانگی استفاده نکنند
امکان بهره مندی از مرخصی استعلاجی ابتلاء به کرونا در صورت تائید ابتلاء توسط پزشک معتمد هر دستگاه
بیماران کرونا مثبت پس از مدتی دچار بی اشتهایی می شوند
ارائه خدمات درمانی به 1 هزار و 600 بیمار مشکوک تنفسی سرپایی و بستری در بیمارستان دارالشفاء میرجاوه، در بخش بحران بیمارستان میرجاوه مورد فوتی نداشته ایم.
پیام تسلیت معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پی شهادت سرهنگ پاسدار غلامعلی کفاش
اتمام مراحل نصب تجهیزات 4 گانه بیمارستان ایرانمهر سراوان
پیام تسلیت دکتر سید محمد نصیرالدین طباطبایی معاون آموزشی به دلیل شهادت سرهنگ کفاش
پیام تسلیت معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پی درگذشت همکار محترم دکتر سپاهیان
پیام تسلیت معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پی شهادت فرماندهی جنوب شرق بیمارستان های سپاه قدس به علت کرونا
پملب 31 قلیان سرا و تعطیلی تمامی مراکز عرضه قلیان جهت پیشگیری از بیماری کرونا
پیام تسلیت دکتر سید محمد هاشمی‌شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پی درگذشت همکار محترم دکتر سپاهیان
عدم رعایت مسایل حفاظتی در غسالخانه ها امکان ابتلاء خانواده متوفیان در صورت اصرار به ورود به غسالخانه
اطلاعیه معاونت توسعه در خصوص حضور یک سوم همکاران در محل کار
اطلاعیه معاونت توسعه در خصوص نقل و انتقالات
تست تشخیص کرونا در مراکز 16 ساعته فقط برای افراد بالای 60 سال و افراد پرخطرانجام می شود
آمار موارد کرونا در سراوان به 640 مورد رسید
تسلیت درگذشت والده آقای دکتر امیر مسعود سالاری، متخصص محترم‌ چشم‌ پزشکی و فوق تخصص آکولوپلاستی
استمرار مدخلات برنامه حذف مالاریا
پیام تسلیت بسیج جامعه پزشکی استان در پی شهادت ناگهانی سرهنگ پاسدار مرحوم غلامعلی کفاش

محتوای مرتبط