اخبار > استفاده ازظرفیت مشارکت اجتماعی برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا در استان ضروری است

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


با توجه به گسترش بیماری کرونا نیاز جدی به مشارکت خیرین ، سازمان های مردم نهاد و گروه های جهادی برای اطلاع رسانی، تامین اقلام و تجهیزات پزشکی، جذب منابع مردمی، آموزش، تقویت روحیه عمومی جامعه و حمایت از اقشارآسیب پذیر و در معرض خطر نظیر کودکان کار در چارچوب برنامه ملی سازماندهی مشارکت های اجتماعی احساس می شود .

مهندس میهنی مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی و رئیس کمیته استانی با بیان این مطلب گفت: برای مقابله با این ویروس همه باید پای کار باشند و مشارکت گروه های جهادی، خیرین و آحاد مردم برای ریشه کنی این بیماری ضروری ست و مجمع خیرین سلامت استان به عنوان محور جذب و هماهنگی خیرین استان تعیین و معرفی شده است تصریح کرد : لازم است نماینده مجمع خیرین سلامت هر شهرستان با نظارت فرمانداری ها مشخص شود و سازمان صدا و سیمای استان نیز نسبت به معرفی خدمات خیرین و سازمان های مردم نهاد اقدام نماید . 

 وی گفت: این استان نسبت به جمعیتش آمار کمتری از ابتلا به بیماری کرونا را در کشور داشته است اما زنگ خطر شیوع و انتشار این بیماری بخصوص در منطقه سیستان طی این چند روز اخیر با ورود مسافران نوروزی بصدا در آمده و نگران کننده است.

وی  با تشکراز مشارکت فعال فرمانداران شهرستان های استان در بحث تعطیلی صنوف ، اماکن عمومی و بازارهای روز تاکید کرد : اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی به منظور قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا باید با جدیت طی روز های 11 الی 15 فروردین ماه بویژه روز 13 فروردین پیگیری گردد و تشکیل هرگونه تجمعات ازقبیل مجالس عروسی، عزا و مذهبی، نمازهای جمعه و جماعات که سلامتی و جان مردم را به خطر می اندازد ممنوع است و با متخلفین برابر قانون برخورد گردد.

مهندس میهنی گفت : مهمترین تهدید پدیده اجتماعی سلامت در سطح جهانی شیوع بیماری ویروسی کرونا است که در کشور و استان نیز ما شاهد آن هستیم و توازن لازم در لایه ها و سطوح مختلف مسئولیت های اجتماعی،لازمه اصلی مبارزه با این تهدید سلامت است.

وی رعایت مسائل بهداشتی و پیشگیری از انتقال بیماری را از تکالیف و مسئولیت پذیری شهروندی در مواجه  با این تهدید اجتماعی سلامت عنوان کرد وافزود: برای مقابله با این بحران  نیاز به بسیج همگانی است زیرا بودجه و امکانات دولتی برای مهار این بیماری محدود است و بایستی از مشارکت های مردمی و تلاش همه دستگاههای دولتی و سازمانهای مردم نهاد در زمینه مقابله با کرونا بیشترین بهره را برد.

مهندس احمد بامری دبیر کمیته اجتماعی استان نیز دراین جلسه گفت: سازمان های مردم نهاد  ابزارهای مردمی در مبارزه با کرونا هستند و زمینه نقش و نحوه مشارکت سازمان های مردم نهاد و موسسات خیریه به عنوان محرک های توسعه و رکن اساسی جوامع درحال گذر فرآهم است و با توجه به شیوع ویروس کرونا ودرگیرشدن نهادهای دولتی و حاکمیتی لازم است سمن ها نیز وارد عمل شوند تا بتوانیم در سریع ترین زمان و با کمترین تلفات جانی ، مالی و روحی این شرایط را پشت سر بگذاریم.

وی با اشاره به ضرورت مشارکت موسسات و سازمان های مردم نهاد و خیرین در اجرای برنامه های پیشگیری از شیوع و مقابله با بیماری کرونا درکنار دولت گفت : بسیج همه جانبه ظرفیت سمن ها، موسسات خیریه استان و نقش آفرینی و پشتیبانی جامعه خیرین کشور و استان در حمایت از تحقق و اجرای برنامه های ستاد استانی پیشگیری و مبارزه با  بیماری کرونا از اهمیت بالای برخوردار است.

قائم مقام رئیس دانشگاه در مشارکتهای اجتماعی بر ضرورت راه اندازی بسیج آموزش و اطلاع رسانی در سطح شهرستانها توسط دانشگاه های علوم پزشکی و فرمانداران تاکید کرد وخواستار ارائه خدمات و مشارکت خیرین بصورت متمرکز و ساماندهی شده و پرهیز از پراکنده کاری و تحت مدیریت و نظارت مشارکتهای اجتماعی دانشگاه های علوم پزشکی استان شد.

مهندس بامری گفت: ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا،مدیریت اماکن عمومی و مربوط به حوزه گردشگری و فضای ورزشی را به این کمیته سپرده است و لازم است توصیه های جدی در زمینه تشدید تعطیلی اماکن عمومی، فضاهای ورزشی و عدم حضور مردم در مجامع عمومی، مراسم مذهبی و غیر مذهبی باید مدنظر قرارگیرد و خواستار مشارکت همه شهروندان برای قطع زنجیره انتقال بیماری و در خصوص کرونا ویروس شد.

وی تشکیل اکیپ های نظارتی و بازدید از مکان های تجمع در سطح شهر اعم از مراکز توزیع مواد غذایی،پمپ بنزین ها،داروخانه ها،هتل ها،ایستگاههای مسافربری و اقدام بموقع در حل مشکلات احتمالی توسط فرمانداری ها را در اسرع وقت ضروری برشمرد.

شایان ذکر است :سومین و اولین جلسه کمیته اجتماعی، اماکن عمومی، گردشگری و فضاهای ورزشی ذیل ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در سال جدید به ریاست آقای مهندس میهنی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و دبیری قائم مقام ریاست دانشگاه در مشارکتهای اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و با حضور نمایندگان دستگاههای عضو از جمله ورزش و جوانان،شهرداری، بهزیستی، اداره صمت روز یک شنبه 10فروردین در محل دفتر قائم مقام رئیس دانشگاه برگزار شد.

 

روابط عمومی واموربین الملل دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 

1399/01/11   ١٢:٤٧  News  ٢٦٦٢٩

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

جهش فناورانه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و ارتقاء 47 رتبه ای در مدت سه سال
حضور دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان سر کلاس های درس بر اساس برنامه زمان بندی
برگزاری نخستین کلاس مجازی آموزش بر بالین بیمار(راند) در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دو محلول ضدعفونی کننده، غیـــرمجاز اعلام شدند
تلاشگران بهداشت و درمان در بحران کرونا خوش درخشیدند
در بحران کرونا ۷۰ درصد در آمدها کاهش یافته و ۱۰۰ درصد هزینه های درمانی افزایش یافته، ولی هیچ خدمتی را متوقف نکرده ایم
برخی از مردم با وجود برخی از علائم کرونا، با تأخیر به پزشکان و بیمارستانها مراجعه می کنند.
استان سیستان و بلوچستان بدون اغراق نماد عدالت در سلامت در حوزه بهداشت است
ابلاغ تشکیلات تفصیلی بیمارستان 200 تختخوابی ایرانمهرسراوان وپایگاههای اورژانس تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
کاهش کسورات بیمه ای از برنامه های بیمه سلامت است
برای پرداخت بخشی از مطالبات پزشکان و پرسنل حوزه بهداشت و درمان تمامی تلاش خودمان را به کار خواهیم بست.
گرمای هوا تاثیری بر کنترل ویروس کرونا ندارد
بیمارستان ایرانمهر سراوان از خدمات ارزشمند نظام به مردم سیستان و بلوچستان است.
منابع انسانی، سرمایه های ماندگار حوزه سلامت هستند
توزیع اقلام حفاظت فردی در بین نیازمندان استان با هدف آموزش ضرورت خودمراقبتی و پیشگیری از ابتلا به کرونا
استعمال دخانیات خطر انتقال بیماری کرونا را افزایش می دهد
وضعیت ابتلا به کرونا در چابهار و ایرانشهر قرمز است
قدردانی شهردار زاهدان از کارکنان حوزه بهداشت در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری کرونا
تقدیر مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران از خدمات مدافعان سلامت در بیمارستان بوعلی زاهدان
انعقاد احکام جدید همکاران قراردادی پس از وصول دستورالعمل وزارت بهداشت

محتوای مرتبط