اخبار > فرهنگ اهدای عضو باید در جامعه استان سیستان و بلوچستان نهادینه شود

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


اهدای عضو

 

فرهنگ اهدای عضو باید در جامعه استان سیستان و بلوچستان نهادینه شود

 

در یك دهه اخیر گام های خوبی در جهت ترویج فرهنگ زیبای اهدای عضو از سوی افراد و اقشار مختلف جامعه از جمله هنرمندان، ورزشكاران و دیگر چهره های مشهور صورت گرفته، اما براساس آمارهای اعلام شده ، هنوز جای خالی این فرهنگ در بسیاری از نقاط ایران از جمله استان سیستان و بلوچستان احساس می شود.

دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب گفت: تعداد مرگ مغزی قابل اهدا در سال جاری بیش از 70 نفر بوده است و واحد فراهم‌آوری و برداشت اعضای بدن قابل انتقال بیماران مغزی در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد.

وی با تاكید بر فرهنگ سازی نسبت به اهدای عضو در جامعه افزود:  مردم استان با این فرهنگ و حس زیبای آن بیشتر آشنا شوند.

 

دکتر سید محمد هاشمی شهری تصریح كرد: ترویج فرهنگ اهدای عضو که به نجات خیلی از خانواده ها کمک می کند در جامعه ضروری است و همگان باید در این امر خیر مشارکت داشته باشند.

وی  با اشاره به تغییر نگرش افراد جامعه در خصوص افراد مرگ مغزی گفت: همه ما باید بدانیم كه مرگ فردی كه دچار مرگ مغزی شده و اعضاء وی اهدا می شود در واقع مرگ حیات بخش است.

دكترهاشمی شهری بیان داشت: فرهنگ اهدای عضو در سیستان و بلوچستان كمرنگ است و باید برنامه ها و اقدام هایی در جهت ترویج و نهادینه سازی این فرهنگ در استان انجام شود.

وی ادامه داد: باید با ارایه اطلاعات لازم و فرهنگ سازی در این خصوص، همه صاحب فكر شوند و به عنوان یك سفیر اهدای عضو نجات بخش جان بیماران نیازمند پیوند باشند.

دکتر امید قبادی نائب رئیس انجمن اهداء عضو ایرانیان ضمن بررسی نقاط قوت و ضعف واحد فراهم آوری و پیوند اعضا استان سیستان و بلوچستان و پیشنهادات سازنده و عملیاتی در راستای ارتقا فرایند اهدای عضوبیان کرد: سال گذشته بیش از 70 بیمار در لیست انتظار پیوند اعضا در استان سیستان و بلوچستان، به دلیل نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه سال گذشته 73 مورد مرگ مغزی در استان شناسایی شد که تنها 3 مورد خانواده آنها راضی به اهدای عضو شد، اظهار داشت: با اهدای اعضای یک بیمار مرگ مغزی میتوان جان 1 تا 8 نفر بیمار نیازمند به اعضا را نجات داد.

وی افزود: متاسفانه علیرغم آمار بالای مرگ مغزی در استان، عدم رضایت  به اهداء عضو فرد مرگ مغزی توسط خانواده ها، باعث هدر رفتن عضو قابل حیات و همچنین تلف شدن بیماران منتظر دریافت عضو می شود.

مدرس بین المللی اهدای عضو بیان کرد: با توجه به نیاز کادر درمانی جهت نحوه برخورد و رضایت‌گیری از خانواده بیماران مغزی به آموزش و توانمند کردن آن ها کارگاه دو روزه تخصصی شیوه های اصولی رویارویی با خانواده افراد مرگ مغزی جهت اخذ رضایت در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر برگزار گردید.

گفتنی است: جلسه پایش واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی که با حضورنائب رئیس انجمن اهدای عضوایرانیان، معاونین دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر جهت بررسی چالش های موجود و ارائه راهکارهای مناسب با توجه به متفاوت بودن شرایط منطقه ای استان، جلسه با هئیت مدیره انجمن اهدای عضو شعبه استان از دیگر برنامه های حضور نائب رئیس اهدای عضو در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بود.

 

 

             روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زاهدان

مطهره مرادی

 

 

1398/11/21   ١١:٠٠  News  ٢٥٩١٠

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

برپایی 4 ایستگاه آموزش و اطلاع رسانی راه های پیشگیری از بیماری کرونا ویروس در سطح شهر زاهدان
درخواست و پیشنهاد مشخص دانشگاه علوم پزشکی زاهدان لغو همه تجمعات و برنامه های جمعی است
اجرای طرح "5 دقیقه سلامت" به منظور پیشگیری و کنترل کرونا ویروس Covid-19، در بیش از هزار 100 مدرسه در استان
پیام های متعدد، شایعات بی اساس و اطلاعات متناقض در مورد کورونا، سلامت روانی مردم را تهدید می کند.
سراوان، سین هفتم نوروز 1399 در دانشگاه علوم پزشکی زاهد ان،
رعایت اصول بهداشتی از مهمترین عوامل پیشگیری از بیماری های تنفسی است.
مردم به شایعات بی اساس توجه نکنند، مسئولین وزارت بهداشت تنها منبع معتبر برای ارائه اطلاعات آموزشی و اخبار مربوط به کورونا هستند.
تعطیلی کلاس های تئوری و کارآموزی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در جلسه ستاد کورونای دانشگاه به تصویب رسید.
در شرایط کنونی تامین سلامت دانشجویان یکی از اولویت مهم برنامه های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی خواهد بود.
برگزاری گارگاه آموزشی کرونا ویروس، ویژه داوطلبان متخصص و سفیران سازمانی ادارات
مراسم گرامیداشت روز مهندس در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، در سال 98 عملیات اجرایی 31 پروژه بهداشتی ودرمانی در حوزه دانشگاه به اتمام رسیده است.
توصیه های تغذیه ای جهت پیشگیری از بیماری های تنفسی و ویروس کرونا
کسب رتبه سوم تیم زاهدان در هفتمین دوره مسابقات قهرمانی وزارت بهداشت
مهمترین راهکارهای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا
هرچند موردی از کورونا ویروس در استان مشاهده نشده است ولی پیش‌بینی‌های لازم برای مواجهه با هر وضعیتی‌ صورت گرفته‌ است.
دعوت مشترک مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ومعاون امور فرهنگی و دانشجویی دانشگاه از جامعه دانشگاهی و دانشجویان .
پیام ریاست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به خانواده بزرگ عرصه سلامت استان برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی
اردوی جهادگران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در شهرستان زهک
آموزش سلامت باروری، مهارت فرزند پروری و تربیت نسل سالم به منظور ارتقای سلامت اجتماعی از مهمترین برنامه های دانشگاههای علوم پزشکی کشور است.
اگر به ازای هر مادر بیش از ۲ فرزند متولد شود، ترکیب جوان و پویای جمعیت ایران حفظ خواهد شد.

محتوای مرتبط