اخبار > آغاز پویش ملی مبارزه با سرطان در استان سیستان و بلوچستان، تشخیص زودهنگام 3 بیمار مبتلا به سرطان در کلینیک ها و مراکز جامع سلامت

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


آغاز پویش ملی مبارزه با سرطان در استان سیستان و بلوچستان، تشخیص زودهنگام 3 بیمار مبتلا به سرطان در کلینیک ها و مرکز جامع سلامت

همزمان با آغاز هفته ملی مبارزه با سرطان ، پویش ملی مبارزه با سرطان با هدف  کاهش بروز مرگ و میر ناشی از سرطان، بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان، افزایش آگاهی مردم در مورد قابل پیشگیری بودن سرطان و شیوه‌های آن با تاکید بر اولویت‌های منطقه‌ای و اصلاح باورهای نادرست مردم در مورد سرطان مانند درمان ناپذیر بودن آن و غربالگری در سطح کلینیک های بیمارستانی و مراکز جامع سلامت آغاز شد.

دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در بازدید از کلینیک زنان در بیمارستان بوعلی زاهدان ودر گفتگو با بخش خبر سیمای هامون  از خدمات غربالگری برای ۳ سرطان روده بزرگ، سرطان رحم و سرطان پستان که جزء شایعترین سرطان ها در استان ماست بصورت رایگان در کلینیک های بیمارستان و مراکز جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد.

وی ادامه داد: برپایی ایستگاه اطلاع رسانی و راهنمایی در تمام بیمارستان ها و مراکز جامع خدمات سلامت، انجام فعالیت های آموزشی در خصوص معرفی عوامل خطر، راه های پیشگیری و راه های تشخیص زود هنگام بیماری از جمله مهمترین اقدامات همکاران ما در هفته پیش روست و  درطی ۲ روز بیش از ۱۲۰۰ نفر با مراجعه به مراکز جامع سلامت و کلینیک های بیمارستانی مورد غربالگری سرطان قرار گرفته اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه: مراجعه دیر هنگام برخی از مردم و در نتیجه آن تشخیص دیر هنگام برخی از بیماریها از معضلات سلامت استان سیستان وبلوچستان است خاطر نشان کرد: تاکید ما در پویش ملی مبارزه با سرطان اطلاع رسانی گسترده برای مراجعه بموقع مردم به پزشکان و انجام تست های پزشکی و خودمراقبتی است زیرا با تشخیص و  شناسایی برخی از بیماریها در مراحل اولیه آن شاهد اثر بخشی بیشتر در درمان آن خواهیم بود.

دکتر هاشمی شهری، زندگی کم ‌تحرک،  تغذیه ناسالم ، اضافه وزن، استرس و آلاینده‌های زیست محیطی  را از جمله مهم‌ترین عوامل خطر ابتلا به سرطان  عنوان کرد و افزود: متأسفانه بیماری سرطان در کشور و به تبع آن استان،  روند رو به رشدی را سپری می‌کند و می‌توان گفت 70 درصد افزایش این بیماری در کشورهای در حال توسعه است.

وی در ادامه یادآور شد: در سال 97  موارد گزارش شده سرطان در استان سیستان و بلوچستان  1277 مورد بوده است که از این تعداد 643 مورد ( 49% ) از سرطان ها در زنان و 634 مورد ( 51%) از سرطان ها در مردان رخ داده است که شایعترین سرطان ها در کل جمعیت استان شامل پستان ، سرطان ها با محل اولیه نامشخص ، معده ، کولورکتال ، تیروئید و به تفکیک در مردان  استان شامل معده ، سرطان ها با محل اولیه نامشخص، مثانه ، لوکمی و کولورکتال و شایعترین سرطان ها در جمعیت زنان  استان شامل پستان ، سرطان ها با محل اولیه نامشخص، تیروئید ، کولورکتال و معده و رحم می باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به این مطلب که، حدود 40 درصد از سرطان‌ها در صورت شناسایی به موقع قابل درمان کامل  هستند بر مقوله خودمراقبتی تاکید کرد: و  تغذیه سالم، فعالیت بدنی کافی، پرهیز از استرس، پرهیز از مصرف دخانیات را از مهمترین عوامل پیشگیری از سرطان عنوان کرد.

شایان ذکر است: سرطان دومین عامل شایع مرگ و میر در کشور ایران است و  12 درصد مرگ و میر در سراسر جهان در اثر سرطان است که تخمین زده می شود هر سال در کشور بیش از 70000 مورد جدید سرطان اتفاق می افتد و سالانه بیش از 30000 نفر در اثر سرطان جان خود را از دست  می دهند.

یکم لغایت هفتم بهمن ماه هفته ملی مبارزه با سرطان با شعار سرطان قابل درمان و پیشگیری است، نامگذاری گردیده است.

 

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

ابوالفضل امتحانی

 

 

 

1398/11/02   ١١:٥٧  News  ٢٥٦٥٦

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

برپایی 4 ایستگاه آموزش و اطلاع رسانی راه های پیشگیری از بیماری کرونا ویروس در سطح شهر زاهدان
درخواست و پیشنهاد مشخص دانشگاه علوم پزشکی زاهدان لغو همه تجمعات و برنامه های جمعی است
اجرای طرح "5 دقیقه سلامت" به منظور پیشگیری و کنترل کرونا ویروس Covid-19، در بیش از هزار 100 مدرسه در استان
پیام های متعدد، شایعات بی اساس و اطلاعات متناقض در مورد کورونا، سلامت روانی مردم را تهدید می کند.
سراوان، سین هفتم نوروز 1399 در دانشگاه علوم پزشکی زاهد ان،
رعایت اصول بهداشتی از مهمترین عوامل پیشگیری از بیماری های تنفسی است.
مردم به شایعات بی اساس توجه نکنند، مسئولین وزارت بهداشت تنها منبع معتبر برای ارائه اطلاعات آموزشی و اخبار مربوط به کورونا هستند.
تعطیلی کلاس های تئوری و کارآموزی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در جلسه ستاد کورونای دانشگاه به تصویب رسید.
در شرایط کنونی تامین سلامت دانشجویان یکی از اولویت مهم برنامه های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی خواهد بود.
برگزاری گارگاه آموزشی کرونا ویروس، ویژه داوطلبان متخصص و سفیران سازمانی ادارات
مراسم گرامیداشت روز مهندس در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، در سال 98 عملیات اجرایی 31 پروژه بهداشتی ودرمانی در حوزه دانشگاه به اتمام رسیده است.
توصیه های تغذیه ای جهت پیشگیری از بیماری های تنفسی و ویروس کرونا
کسب رتبه سوم تیم زاهدان در هفتمین دوره مسابقات قهرمانی وزارت بهداشت
مهمترین راهکارهای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا
هرچند موردی از کورونا ویروس در استان مشاهده نشده است ولی پیش‌بینی‌های لازم برای مواجهه با هر وضعیتی‌ صورت گرفته‌ است.
دعوت مشترک مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ومعاون امور فرهنگی و دانشجویی دانشگاه از جامعه دانشگاهی و دانشجویان .
پیام ریاست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به خانواده بزرگ عرصه سلامت استان برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی
اردوی جهادگران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در شهرستان زهک
آموزش سلامت باروری، مهارت فرزند پروری و تربیت نسل سالم به منظور ارتقای سلامت اجتماعی از مهمترین برنامه های دانشگاههای علوم پزشکی کشور است.
اگر به ازای هر مادر بیش از ۲ فرزند متولد شود، ترکیب جوان و پویای جمعیت ایران حفظ خواهد شد.

محتوای مرتبط