اخبار > پرستاری در بخش دیالیز معجونی از مهارت و تخصص در ارائه خدمات به بیمار

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

خبـــــر

 

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

پرستاری در بخش دیالیز معجونی از مهارت و تخصص در ارائه خدمات به بیمار

 

 

پرستار دیالیز باید علاوه بر دقت و ظرافت در کار، اطلاعات کامل و کافی در زمینه بیمار، درمان دیالیز و ماشین همودیالیز داشته باشد که بتواند وظیفه خود را در مقابل بیمار به نحو مطلوب انجام دهد.

به گزارش روابط عمومی- خانم شهناز کیخا مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: بیماران دیالیزی به علت تداوم بیماری و درمان با دیالیز که یک بیماری دائمی تلقی می شود و به واسطه تغییرات و مشکلاتی که در این رابطه در زمینه های شغلی ، خانوادگی ، مالی ، رژیم غذایی آنها ایجاد می شود شرایط خاصی را دارند.

وی با اشاره به اینکه پرستار دیالیز با داشتن دانش کافی و مهارت و تخصص لازم می تواند برای کمک به بیمار نقش مهمی در تیم درمانی داشته باشد ادامه داد: این حقیقتی غیر قابل انکار است که درمان دیالیز از ریسک بالایی برخوردار می باشد و کوچکترین غفلت پرستار،  بیمار را با مشکلات جدی و حتی مرگ روبرو می کند. 

وی افزود: پرستاران شاغل در بخش های دیالیز حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،علاوه بر مهارت های علمی و عملی که آنان را در انجام کار تخصصی انجام دیالیز بیماران توانمند کرده است با داشتن رفتاری مهربانانه و برقراری ارتباط دوستانه با بیماران، نهایت تلاش خود را برای راحتی بیمار انجام می دهند.

 خانم کیخا گفت: این افراد با پاسخگویی مناسب و مسئولانه به سوالات و دل‌نگرانی های بیماران،نقش مهمی در احساس آرامش،راحتی،امنیت و اعتماد آنان دارند و سازگاری بیماران را با روند همودیالیز و پذیرش شرایط کنونی شان تسریع می بخشند.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تصریح کرد: این هنر و مهارت پرستاران دیالیز مهمترین نقش آنان در زندگی بیماران دیالیزی است.

وی اضافه کرد: پرستار دیالیز حامی و مراقب اصلی بیمار بوده و با برقراری ارتباط مناسب و ارائه آموزش های لازم از وی حمایت می کند.

وی گفت: ما در حوزه ستاد دانشگاه سعی خواهیم کرد تا پایان سال درحد امکان قسمتی از مشکلات کمبود نیروی پرستاری در بخش های دیالیز را مرتفع کنیم و لازم است نسبت به رفع مشکلات تجهیزاتی دراین بخش ها تلاشی مضاعف صورت پذیرد.

دکتر محمدرضا نجفی زاده رئیس اداره درمان و بیماری های معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم گفت: در حال حاضر تعداد 505بیمار دیالیزی در بیمارستان ها ی علی ابن ابیطالب (ع)،خاتم الانبیاء (ص) زاهدان،  دارالشفاء میرجاوه، امام خمینی( ره) خاش  و رازی سراوان دو تا سه نوبت در هفته به مدت 3 تا 4 ساعت دیالیز می شوند.

وی ادامه داد: این بیماران در هر نوبت دیالیز توسط متخصصین محترم نفرولوژی و داخلی ویزیت و اقدامات درمانی مناسب را دریافت می کنند.

وی افزود: در حال حاضرتعداد 68 تخت و دستگاه دیالیز در این بیمارستان ها وجود دارد که سرپرستاران این بخش ها با برنامه ریزی منظم ،انجام دیالیز بیماران را مدیریت می کنند.

وی  با توجه به افزایش روز افزون بیماران  قلبی و مبتلایان به فشارخون بالا که از علل مهم نارسایی کلیه می باشد به مردم توصیه  کرد:نسبت به اصلاح سبک زندگی ، انجام معاینات و آزمایشات بموقع جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری های کلیه که از عوارض ناخواسته آن می تواند از دست رفتن کلیه و نیازبه دیالیز باشد، اقدام کنند.

دکتر نجفی زاده گفت: با توجه به محدودیت ظرفیت پذیرش بیمارستان ها در خصوص بیماران دیالیزی و نیاز بیماران دیالیزی به تعداد بیشتر تخت و دستگاه،از خیرین و بخش های خصوصی انتظار حمایت و مساعدت در این زمینه را داریم.

گفتنی است: پس از دست رفتن کلیه ها که مسئول سم زدایی بدن هستند،با انجام دو نوع دیالیزی که به دیالیز صفاقی و دیالیز خونی تقسیم می شود،این امر انجام می‌شود. دیالیز خونی که در بخش های دیالیز و توسط دستگاههای مجهز و پیشرفته انجام می شود با هدف خارج کردن مواد نيتروژن دار سمي و آب اضافي از خون انجام می شود. در دياليز خوني ، خون كه انباشته از سموم و مواد زائد نيتروژن دار است، از بيمار به دستگاه دياليز كننده منتقل مي شود و پس از پاكسازي به بيمار باز مي گردد.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمت بهداشتی درمانی زاهدان

تهیه: رقیه گلوی / تنظیم: مهدیه کیخوایی

 

 

 

 

1398/10/28   ١٠:٣٥  News  ٢٥٥١٩

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

برپایی 4 ایستگاه آموزش و اطلاع رسانی راه های پیشگیری از بیماری کرونا ویروس در سطح شهر زاهدان
درخواست و پیشنهاد مشخص دانشگاه علوم پزشکی زاهدان لغو همه تجمعات و برنامه های جمعی است
اجرای طرح "5 دقیقه سلامت" به منظور پیشگیری و کنترل کرونا ویروس Covid-19، در بیش از هزار 100 مدرسه در استان
پیام های متعدد، شایعات بی اساس و اطلاعات متناقض در مورد کورونا، سلامت روانی مردم را تهدید می کند.
سراوان، سین هفتم نوروز 1399 در دانشگاه علوم پزشکی زاهد ان،
رعایت اصول بهداشتی از مهمترین عوامل پیشگیری از بیماری های تنفسی است.
مردم به شایعات بی اساس توجه نکنند، مسئولین وزارت بهداشت تنها منبع معتبر برای ارائه اطلاعات آموزشی و اخبار مربوط به کورونا هستند.
تعطیلی کلاس های تئوری و کارآموزی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در جلسه ستاد کورونای دانشگاه به تصویب رسید.
در شرایط کنونی تامین سلامت دانشجویان یکی از اولویت مهم برنامه های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی خواهد بود.
برگزاری گارگاه آموزشی کرونا ویروس، ویژه داوطلبان متخصص و سفیران سازمانی ادارات
مراسم گرامیداشت روز مهندس در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، در سال 98 عملیات اجرایی 31 پروژه بهداشتی ودرمانی در حوزه دانشگاه به اتمام رسیده است.
توصیه های تغذیه ای جهت پیشگیری از بیماری های تنفسی و ویروس کرونا
کسب رتبه سوم تیم زاهدان در هفتمین دوره مسابقات قهرمانی وزارت بهداشت
مهمترین راهکارهای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا
هرچند موردی از کورونا ویروس در استان مشاهده نشده است ولی پیش‌بینی‌های لازم برای مواجهه با هر وضعیتی‌ صورت گرفته‌ است.
دعوت مشترک مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ومعاون امور فرهنگی و دانشجویی دانشگاه از جامعه دانشگاهی و دانشجویان .
پیام ریاست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به خانواده بزرگ عرصه سلامت استان برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی
اردوی جهادگران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در شهرستان زهک
آموزش سلامت باروری، مهارت فرزند پروری و تربیت نسل سالم به منظور ارتقای سلامت اجتماعی از مهمترین برنامه های دانشگاههای علوم پزشکی کشور است.
اگر به ازای هر مادر بیش از ۲ فرزند متولد شود، ترکیب جوان و پویای جمعیت ایران حفظ خواهد شد.

محتوای مرتبط