اخبار > ۹۰۰ بیمار دیالیزی استان، منتظر پیوند کلیه، حیات دوباره بیماران نیازمند به کلیه با ترویج فرهنگ اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


۹۰۰ بیمار دیالیزی استان، منتظر پیوند کلیه، حیات دوباره بیماران نیازمند به کلیه با ترویج فرهنگ اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی

در استان سیستان و بلوچستان 900 بیمار دارای نارسایی کلیه خدمات دیالیز را از بیمارستانهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دریافت می کنند که با پیوند کلیه می توانند زندگی طولانی‌تر، بهتر و با کیفیت‌تری داشته باشند.

دکتر سید محمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ اهدتای عضو از برنامه های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است اظهار داشت: از تعداد ۱۹۲ پیوند موفقیت آمیز کلیه که در  بیمارستان علی بن ابی طالب (ع) زاهدان  انجام گردیده است فقط ۶ مورد آن با اهداء عضو از بیماران مرگ مغزی بوده است.

وی ادامه داد: بیش از ۹۰۰بیمار دارای نارسایی کلیه در حال حاضر خدمات دیالیز را از بخش های دیالیز بیمارستانهای استان دریافت می کنند که با پیوند کلیه می توانند زندگی طولانی‌تر، بهتر و با کیفیت‌تری داشته باشند.

 وی ادامه داد: به منظور رفاه حال بیماران کلیوی استان، به زودی ۲۰ دستگاه دیالیز در بخش های دیالیز  بیمارستانهای تابعه دانشگاه نصب و مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

دکتر قاسم میری علی آباد، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه دیالیزهای مکرر، عاملی برای  رنج مداوم و مستمر  بیماران دارای نارسایی کلیه است از همه مردم دعوت کرد، با مشارکت هم در مسیر ترویج فرهنگ اهدای عضو گام برداریم.

وی گفت: در بیمارستان های علی بن ابی طالب (ع) و چشم پزشکی الزهراء زاهدان  پیوند کلیه و قرنیه با سطح علمی وکیفی مطلوب انجام می گردد و تمامی بیماران می توانند از خدمات درمانی این بیمارستانها بهره مند گردند.

معاون درمان دانشگاه تصریح کرد: بااهدای عضو از بیماران مرگ مغزی به بیماران نیازمند، سالانه از مرگ و میر بسیاری از بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی، قلبی و کبدی و... پیشگیری خواهد شد.

وی یاد آور شد: سالانه ۷۰ مورد بیمار مرگ مغزی در استان سیستان وبلوچستان داریم که با ترویج فرهنگ اهدای عضو این بیماران زمینه های نجات جان بیماران نیازمند فراهم خواهد شد.

دکتر فرامرز فاضلی، متخصص ارولوژی و فوق تخصص  پیوند کلیه در گفتگو با بخش خبر سیمای هامون ضمن دعوت از خانواده های محترم بیماران مرگ مغزی برای مشارکت در امر خیر اهداء عضو و استمرار حیات بیماران نارسائی کلیه اظهار داشت: تا کنون بیش از ۱۹۰ پیوند موفقیت آمیز کلیه در بخش پیوند بیمارستان علی بن ابی طالب (ع) زاهدان انجام گرفته است.

وی افزود: با وجود فراهم بودن امکان دریافت عضو از بیماران مرگ مغزی، سهم این گروه از بیماران برای تامین کلیه، بسیار پایین و در حدود ۳ درصد بوده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خاطر نشان کرد: کلیه، ارگانی حیاتی است و ادامه حیات هر فرد به فعالیت کلیه وابسته است و فشار خون ودیابت از مهمترین عوامل نارسائی های کلیوی است.

وی خاطر نشان کرد: آموزش به مردم در خصوص رعایت اصول سلامت و پیشگیری از نارسائی ها کلیوی از مهمترین اهداف ماست ولی در صورت ابتلاء به این بیماری، دیالیز و پیوند کلیه از مهمترین روش های درمان این بیماری ها محسوب می شود.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان  

ابوالفضل امتحانی

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

مشارکت 100 شرکت دانش بنیان در پنجمین فن بازار ملی سلامت، تقدیر دبیران فن بازار سلامت از اهتمام ریاست دانشگاه در کیفیت این برنامه ملی
مشاوره پیشگیری از اعتیاد یکی از الویت های کارشناسان سلامت روان در مراکز خدمات جامع سلامت
کمبود مقطعی دارو دفروکسامین برطرف شد
راه اندازی کلینیک جراحی فک و صورت در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع)
ارائه خدمات شبانه روزی سونو گرافی به 60 نفر در بیمارستان خاتم الانبیاء زاهدان
تقدیر از ریاست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در همایش بزرگ یاریگران زندگی به علت اختصاص تخت های بیمارستانی ویژه درمان معتادین و خدمات گسترده در مراکز کاهش آسیب و MMT
کودکان کار و مادران باردار معتاد شناسائی شده از خدمات مراکز کاهش آسیب و MMT دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خدمات رایگان دریافت می کنند
کسب عنوان دوم بخش ایده های دانشجوئی توسط تیم مداسکرین med screen از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پنجمین فن بازار ملی سلامت
همدلی دو خیر نیک اندیش در ساخت مراکز بهداشتی ودرمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
معرفی شرکت های دانش بنیان شرکت کننده در پنجمین فن بازار ملی سلامت از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
چاقی و کم تحرکی مهمترین علل دیابت
برگزاری اولین دوره تربیت مشاورین شیردهی بخش های NICU استان
محفل انس با قرآن کریم با حضور قاری بین المللی سید مصطفی حسینی همزمان باجشن میلاد پیامبر اکرم (ص) وامام صادق (ع)
امحاء 5 تن آرد تاریخ گذشته در شهرستان خاش
پنجمین فن بازار ملی سلامت به روایت تصویر (1)
کارگاه آموزشی مهارت های روابط زوجین ویژه کارمندان خانم متاهل
اجرای مطالعه بررسی شیوع ناباروری درشهرستان های زاهدان و خاش
صعود جمعی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به قله تفتان به مناسبت هفته سلامت بانوان
رعایت زمان ملاقات و عیادت در بیمارستانها به آرامش بیشتر بیماران کمک خواهد کرد.
اعلام آمادگی سرمایه گذار جهت تجاری سازی ایده استخراج آنزیم کلاژناز در مقیاس صنعتی به عنوان یکی از هفت ایده برتر پنجمین فن بازار ملی سلامت+اعلام اسامی برگزیدگان

محتوای مرتبط