اخبار > اوج مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی را در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون تجربه کردیم

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در همایش اختتامیه طرح بسیج ملی کنترل فشار خون:

 

اوج مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی را در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون تجربه کردیم.

 مراسم رسمی اختتامیه بسیج ملّی کنترل فشار خون در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با حضور مجموعه کارکنان حوزه بهداشت و درمان و جمعی از مدیران سازمانها، و نهادهای مرتبط برگزار گردید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این مراسم با ارج نهادن به اعتماد مردم به نظام سلامت گفت: این اعتماد جزو سرمایه های ارزشمند اجتماعی محسوب می شود.

دکتر سید محمد هاشمی شهری با تاکید بر این واقعیت که مشارکت مردم در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون ثمره ارزشمند این سرمایه اجتماعی بود گفت: امیدواریم تا همکاران ما با استمرار ارتباطات مسئولانه و هوشمندانه با مردم، تلاش برای افزایش سواد سلامت جامعه و پیگیری و مراقبت بیماران شناسایی شده از این سرمایه ارزشمند اجتماعی به خوبی صیانت و حفاظت نمایند. 

اینکه برنامه هایی همچون طرح بسیج ملی کنترل فشار خون و ودر کل طرحهای پیشگیرانه سلامت که منجر به شناسایی بیماران می گردد از عوامل  شکوفایی اقتصاد سلامت کشور است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به تغییر الگوی بیماری ها و در عین حال افزایش تعداد موارد مثبت بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو(CCHF) گفت: در کنار توجه به بیماری های مزمن غیر واگیر مانند انواع سکته های قلبی و مغزی ، بیماری های روانی، انواع سرطان ها و حوادث و سوانح، همچنان با بیماری های عفونی نوپدید و بازپدید هم مواجه هستیم و لازم است تا به طور همزمان در هر دو حوزه برنامه ریزی و فعالیت داشته باشیم.

دکتر هاشمی شهری اجرای بسیج ملّی کنترل فشار خون را یک تجربه موفق و ارزشمند برای کنترل بیماری های مزمن غیر واگیر برشمرد و گفت: موفقیت دانشگاه علوم پزشکی در این طرح بدون مشارکت جمعی هموطنان، همکاری صمیمانه دستگاه های اجرائی و حضور افراد تاثیر گذار و مرجع اجتماعی محقق نمی شد و همکاران ما اوج مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی را در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون تجربه کردیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در بخش دیگری از سخنان خود پرفشاری خون را به عنوان یک عامل خطر مهم برای ابتلاء افراد به بیماری های مزمن غیر واگیر معرفی کرد و گفت: اضافه وزن،  چربی خون و دیابت از دیگر عوامل خطر بیماری های مزمن غیر واگیر است. وی افزود: میزان شیوع پرفشاری خون در  دنیا حدود 22 درصد و در کشور ما  حدود 28 درصد است و بدین ترتیب در دنیا1.2 ميليارد نفر و در کشور ما نیز 10 میلیون فرد مبتلا به پرفشاری خون زندگی می کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به عوارض جدّی بیماری پرفشاری خون بر سلامت جسمی افراد گفت: 50 درصد بیماری های قلبی، نارسایی های کلیوی، و سکته های مغزی به دلیل پرفشاری خون است و این عامل خطر مسئول  18 درصد از مرگ و میر انسان هاست. به گفته دکتر سید محمد هاشمی شهری علاوه بر سکته های قلبی، بیماری های چشمی و کلیوی از دیگر عوارض بیماری پرفشاری خون است و 70 درصد از بیماران دیالیزی استان به دلیل پرفشاری خون به نارسائی کلیه مبتلا شده اند.

وی شناسائی افراد جدید مبتلا به پرفشاری خون که از بیماری خود مطلع نیستند را از نتایج با ارزش اجرای طرح فشار خون بر شمرد و گفت: در طول این برنامه همکاران ما موفق شدند تا فشار خون 319478 نفر از ساکنان منطقه تحت پوشش این دانشگاه  را مورد سنجش قرار دهند که از این تعداد 26204 نفر فشار خون بالاتر از حدّ طبیعی داشتند.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان کاهش بیماران مبتلا به فشار خون بالای مراقبت نشده از 48 درصد قبل از شروع این طرح به 17 درصد در پایان این طرح کاهش پیدا کرده است.

 دکتر هاشمی شهری با تقدیر از همه دست اندرکاران اجرای این طرح گفت: مرحله اطلاع رسانی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از 27 اردیبهشت ماه در استان آغاز شد و 1990 نفر از همکاران ما در 77 ایستگاه غربالگری فشار خون  تا پایان روز  15 تیرماه بیش از 77 درصد از گروه هدف را مورد غربالگری فشار خون قرار دادند.

معاون بهداشتی دانشگاه نیز در این همایش ضمن تقدیر از خدمات 50 روزه تیم های سلامت شامل پرستاران، بهورزان، کارکنان بیمارستان ها، فوریت ها، داوطلبان سلامت  و  سایر دست اندرکاران سلامت، توسعه و تقویت همکاری سازمانها و نهادهای استان در افزایش پوشش مراقبت بیماران فشار خون بالا را از دستاوردهای مهم طرح بسیج ملی کنترل فشار خون برشمرد و افزود: اجرای این طرح به طور مستقیم با افزایش پوشش و کیفیت خدمات که مرتبط با اهداف طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت می باشد مرتبط بود.

 دکتر سید مهدی طباطبایی استاندارد سازی شیوه های سنجش و استاندارد سازی ابزارهای سنجش فشار خون را از دیگر مزایای اجرای این طرح برشمرد. 

 شایان ذکر است: در این مراسم که صبح امروز یکشنبه 23 تیرماه 1398 در تالار بوعلی دانشکده دندانپزشکی برگزار شد  از 160 نفر از فعالان طرح بسیج ملی کنترل فشار خون شامل سازمانها و نهادهای استان و کارکنان نظام سلامت استان تجلیل و تقدیر شد.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

ابوالفضل امتحانی 

 

1398/04/23   ١٤:٢١  Slider, News  ٢٢٩٢٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

پیام تسلیت به همکار ارجمند سرکار خانم اویسی کیخا
اولین بانک شیر مادر در سطح استان راه اندازی خواهد شد
آموزش های چهره به چهره به مردم درخصوص آنفلوانزا توسط داوطلبین سلامت
تجلیل رئیس دانشگاه از اعضای کانون دانشجوئی هنرهای نمایشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به سبب درخشش در دهمین جشنواره بین المللی فرهنگی-هنری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
تاکید معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر ضرورت ارائه تمام خدمات بر طبق مجوز درمانگاه های غیردانشگاهی شبانه روزی
تخصیص 20 درصد تخفیف جهت شرکت خانواده دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در کنسرت شهاب مظفری
تخصیص شرایط ویژه خرید محصولات مدیران خودرو به کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
مصرف خودسرانه داروهای ضد ویروسی علاوه بر عوارض جسمی، مقاومت داروئی جامعه را افزایش می دهد
سنگ تمام صدا و سیمای مرکز سیستان و بلوچستان برای ارتقاء سواد سلامت هموطنان و معرفی راه های پیشگیری از آنفلوآنزا
راه اندازی بخش اضطراری باظرفیت 36 تخت بستری در بیمارستانهای علی بن ابی طالب (ع) و بوعلی زاهدان و آمادگی حوزه معاونت درمان برای پذیرش موج گسترده بیماران ، تعداد پزشکان کشیک در اورژانس ها به 2 برابر افزایش یافته است.
برنامه ریزی مستمر و آمادگی علمی برای برخورد با همه گیری سالیانه آنفلو آنزا میزان مرگ و میر را کاهش می دهد.
تسریع در روند تشخیص و درمان بیماری آنفلو آنزا با استقرار آزمایشگاه منطقه ای آنفلوانزا در زاهدان
حفظ سلامت مادران باردار مهم است و در شرایط شیوع بیماری ها، مهمتر
برگزاری دومین اردوی جهادگران عرصه سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در منطقه کوه خواجه زابل
موارد محتمل، مشکوک و قطعی آنفلو آنزا در پایگاه های دیده ور نظام سلامت رصد می شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت فرا رسیدن 16 آذر ماه روز دانشجو پیامی صادر کرد:
"واکسیناسیون" تنها یکی از راه های پیشگیری از آنفلوآنزاست
دیدار اعضای حوزه مشارکتهای اجتماعی با اعضای انجمن کوتاه قامتان بلند همت استان به مناسبت 12 آذر روز جهانی معلولین
کاهش درصد معتادین تزریقی با تجویز داروهای خوراکی و متادون و برگرداندن آنان به درون جامع از راهبردهای مراکز کاهش آسیب است.
پرداخت 4 میلیارد و 39 میلیون ریال وام دانشجوئی از ابتدای سال به دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

محتوای مرتبط