اخبار > اوج مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی را در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون تجربه کردیم

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

اوج مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی را در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون تجربه کردیم.

 مراسم رسمی اختتامیه بسیج ملّی کنترل فشار خون در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با حضور مجموعه کارکنان حوزه بهداشت و درمان و جمعی از مدیران سازمانها، و نهادهای مرتبط برگزار گردید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این مراسم با ارج نهادن به اعتماد مردم به نظام سلامت گفت: این اعتماد جزو سرمایه های ارزشمند اجتماعی محسوب می شود.

دکتر سید محمد هاشمی شهری با تاکید بر این واقعیت که مشارکت مردم در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون ثمره ارزشمند این سرمایه اجتماعی بود گفت: امیدواریم تا همکاران ما با استمرار ارتباطات مسئولانه و هوشمندانه با مردم، تلاش برای افزایش سواد سلامت جامعه و پیگیری و مراقبت بیماران شناسایی شده از این سرمایه ارزشمند اجتماعی به خوبی صیانت و حفاظت نمایند. 

اینکه برنامه هایی همچون طرح بسیج ملی کنترل فشار خون و ودر کل طرحهای پیشگیرانه سلامت که منجر به شناسایی بیماران می گردد از عوامل  شکوفایی اقتصاد سلامت کشور است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به تغییر الگوی بیماری ها و در عین حال افزایش تعداد موارد مثبت بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو(CCHF) گفت: در کنار توجه به بیماری های مزمن غیر واگیر مانند انواع سکته های قلبی و مغزی ، بیماری های روانی، انواع سرطان ها و حوادث و سوانح، همچنان با بیماری های عفونی نوپدید و بازپدید هم مواجه هستیم و لازم است تا به طور همزمان در هر دو حوزه برنامه ریزی و فعالیت داشته باشیم.

دکتر هاشمی شهری اجرای بسیج ملّی کنترل فشار خون را یک تجربه موفق و ارزشمند برای کنترل بیماری های مزمن غیر واگیر برشمرد و گفت: موفقیت دانشگاه علوم پزشکی در این طرح بدون مشارکت جمعی هموطنان، همکاری صمیمانه دستگاه های اجرائی و حضور افراد تاثیر گذار و مرجع اجتماعی محقق نمی شد و همکاران ما اوج مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی را در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون تجربه کردیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در بخش دیگری از سخنان خود پرفشاری خون را به عنوان یک عامل خطر مهم برای ابتلاء افراد به بیماری های مزمن غیر واگیر معرفی کرد و گفت: اضافه وزن،  چربی خون و دیابت از دیگر عوامل خطر بیماری های مزمن غیر واگیر است. وی افزود: میزان شیوع پرفشاری خون در  دنیا حدود 22 درصد و در کشور ما  حدود 28 درصد است و بدین ترتیب در دنیا1.2 ميليارد نفر و در کشور ما نیز 10 میلیون فرد مبتلا به پرفشاری خون زندگی می کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به عوارض جدّی بیماری پرفشاری خون بر سلامت جسمی افراد گفت: 50 درصد بیماری های قلبی، نارسایی های کلیوی، و سکته های مغزی به دلیل پرفشاری خون است و این عامل خطر مسئول  18 درصد از مرگ و میر انسان هاست. به گفته دکتر سید محمد هاشمی شهری علاوه بر سکته های قلبی، بیماری های چشمی و کلیوی از دیگر عوارض بیماری پرفشاری خون است و 70 درصد از بیماران دیالیزی استان به دلیل پرفشاری خون به نارسائی کلیه مبتلا شده اند.

وی شناسائی افراد جدید مبتلا به پرفشاری خون که از بیماری خود مطلع نیستند را از نتایج با ارزش اجرای طرح فشار خون بر شمرد و گفت: در طول این برنامه همکاران ما موفق شدند تا فشار خون 319478 نفر از ساکنان منطقه تحت پوشش این دانشگاه  را مورد سنجش قرار دهند که از این تعداد 26204 نفر فشار خون بالاتر از حدّ طبیعی داشتند.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان کاهش بیماران مبتلا به فشار خون بالای مراقبت نشده از 48 درصد قبل از شروع این طرح به 17 درصد در پایان این طرح کاهش پیدا کرده است.

 دکتر هاشمی شهری با تقدیر از همه دست اندرکاران اجرای این طرح گفت: مرحله اطلاع رسانی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از 27 اردیبهشت ماه در استان آغاز شد و 1990 نفر از همکاران ما در 77 ایستگاه غربالگری فشار خون  تا پایان روز  15 تیرماه بیش از 77 درصد از گروه هدف را مورد غربالگری فشار خون قرار دادند.

معاون بهداشتی دانشگاه نیز در این همایش ضمن تقدیر از خدمات 50 روزه تیم های سلامت شامل پرستاران، بهورزان، کارکنان بیمارستان ها، فوریت ها، داوطلبان سلامت  و  سایر دست اندرکاران سلامت، توسعه و تقویت همکاری سازمانها و نهادهای استان در افزایش پوشش مراقبت بیماران فشار خون بالا را از دستاوردهای مهم طرح بسیج ملی کنترل فشار خون برشمرد و افزود: اجرای این طرح به طور مستقیم با افزایش پوشش و کیفیت خدمات که مرتبط با اهداف طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت می باشد مرتبط بود.

 دکتر سید مهدی طباطبایی استاندارد سازی شیوه های سنجش و استاندارد سازی ابزارهای سنجش فشار خون را از دیگر مزایای اجرای این طرح برشمرد. 

 شایان ذکر است: در این مراسم که صبح امروز یکشنبه 23 تیرماه 1398 در تالار بوعلی دانشکده دندانپزشکی برگزار شد  از 160 نفر از فعالان طرح بسیج ملی کنترل فشار خون شامل سازمانها و نهادهای استان و کارکنان نظام سلامت استان تجلیل و تقدیر شد.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

ابوالفضل امتحانی
٢٢٩٢٨ - 1398/04/23

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

هر 8 نفر از مبتلایان به مالاریا در سیب وسوران حاملان سوخت بودند که در خاک پاکستان تردد می کردند...استمرار آموزش به حاملان سوخت در روستای رحمت آباد سیب وسوران
کشف و ضبط محموله بزرگ داروی کمیاب در زاهدان
اهداء یک دستگاه کف شور ماشینی به بیمارستان چشم پزشکی الزهرا (س) زاهدان توسط خیر ارجمند، حاج ابوطالب سلیمانی فر
برگزاری مراسم تکریم و معارفه ریاست بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان
ارائه خدمات سلامت به 346 معتاد تزریقی مواد مخدر در مراکز کاهش آسیب دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پیشرفت فیزیکی بیمارستان 320 تختخوابی زاهدان به 94 درصد رسیده است
استمرار پرونده الکترونیک سلامت ونظام ارجاع موجب کاهش هزینه های سلامت خواهد شد.
معیار سنجش وارزیابی خدمات، صیانت از حقوق شهروندی است.
انتصاب سرپرست بیمارستان علی ابن ابی طالب (ع) زاهدان
تقدیر هیأت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی زابل از حمایتهای رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، به دلیل خدمات مطلوب به بیماران حاد و اورژانسی منطقه سیستان
فن بازار ملی سلامت بازوی توانمند توسعه فن آوری و تجاری سازی وزارت بهداشت است
با ارتقای کیفیت خدمات سطح اول در مراکز جامع سلامت، قطعا افراد کمتری روانه بیمارستانها خواهند شد.
ارج نهادن به خدمات همکاران ، وافزایش رضایتمندی مردم از رسالت های بازرسی وزارت بهداشت است.
فن بازار ملی سلامت اشتراک تجارب فن آورانه و نو را امکان پذیر می کند.
شناسایی بیش از 2 هزار کودک مبتلا به اضافه وزن و چاقی و ارائه مشاوره های تغذیه ای رایگان در راستای برنامه جامع پیشگیری، کنترل اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان (Iran Echo)
سیستان و بلوچستان میزبان پنجمین دوره فن بازار ملّی سلامت خواهد بود
تقدیر فرمانده بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه از رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
راه اندازی دفتر نوآوری و انتقال فن آوری در دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از ثمرات برگزاری فن بازار ملّی سلامت است
اعلام آمادگی توسعه همکاری حوزه مشارکتهای اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان
انجام زایمان طبیعی بدون درد گامی مهم در حفظ سلامتی مادر ونوزاد

محتوای مرتبط