اخبار > با مشارکت بنیاد خیریه بخشش، تکنیک فوق تخصصی کاشت حلزون در زاهدان عملی می شود.

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمانخبر

سالانه حدود 30 کودک ناشنوا در زاهدان متولّد می شوند. 
  
میزان بروز ناشنوائی های ارثی در کشور ما حدود یک نوزاد به ازای هر 1000 تولد زنده است.
مدیرعامل بنیاد خیریه شنوائی بخشی شفا (بخشش) با اعلام این مطلب گفت: بسیاری از این کودکان می توانند با دریافت خدماتی از قبیل کاشت حلزون، زندگی عادی و روزانه خود را از سر بگیرند و تعدادی از افرادی که مورد عمل جراحی کاشت حلزون قرار گرفته و مراحل توانبخشی را پشت سر گذاشته اند به سطوح بالای تحصیلاتی و شغلی همچون مهندسی، وکالت، پزشکی و خلبانی نیز رسیده اند.
دکتر محمد اجل لوئیان با اشاره به گرانقیمت بودن خدمات درمانی و توانبخشی بیماران ناشنوا گفت: در حال حاضر تولد هر کودک مبتلا به ناشوائی ارثی هزینه مستقیمی بالغ بر 250 میلیون تومان را به اقتصاد درمان کشور تحمیل می کند و این صرف نظر از هزینه های مستقیم و غیر مستقیمی است که توسط خانواده ها انجام می شود. وی افزود؛ خوشبختانه امکان انجام عمل جراحی کاشت حلزون شنوائی در کشور ما وجود دارد و دولت تا قبل از 4 سالگی کودک ناشنوا بخش عمده ای از هزینه درمان قطعی این افراد، یعنی کاشت حلزون را تقبل می نماید .
به گفته این متخصص گوش و حلق و بینی، شیوع نسبتا بالای ازدواج های فامیلی در استان سیستان و بلوچستان باعث شده است تا برآوردها کلّی حاکی از بالا بودن موارد جدید این بیماری در استان باشد به طوری که همه ساله حدود 30 کودک ناشنوا در این استان متولد می شوند.
وی در کار گروه سلامت و امنیت غذایی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به طولانی بودن مدت زمان دریافت خدمات توانبخشی برای بیماران دریافت کننده حلزون شنوائی گفت: متاسفانه تعدادی از بیماران، مخصوصا بیماران ساکن در شهرهای کوچکتر به دلیل عدم امکان اقامت طولانی مدت قادر به تامین هزینه های جانبی و مستقیم این خدمات نبودند.
دکتر اجل لوئیان با ارائه گزارشی از تاریخچه و اهداف تاسیس "بنیاد بخشش" گفت: در سال 1397 بیش از 1170 کودک ناشنوا مورد حمایت این بنیاد قرار گرفته اند.
وی با اشاره به اینکه پیشگیری از تولد کودکان ناشنوا و همچنین فراهم نمودن بستری با هدف توانبخشی و ارائه آموزشهای لازم به بیماران قبل از جراحی حلزون از مهمترین رویکردهای آموزشی بنیاد بخشش است گفت: تا کنون 443 زوج نیز از خدمات مشاوره ای و پیشگیرانه این بنیاد استفاده کرده اند.

مدیرعامل بنیاد خیریه بخشش با تقدیر از پی گیری استاندار و معاون سیاسی اجتماعی سیستان و بلوچستان و همچنین همکاری صمیمانه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: گام های خوبی برای راه اندازی بخش کاشت حلزون در زاهدان برداشته شده است و این موسسه نیز از تمام توان خود برای تسریع در این فرایند و شروع مراحل اجرائی درمان و توانبخشی کودکان ناشنوا در استان استفاده خواهد کرد.
به گفته دکتر اجل لوئیان بر اساس ضوابط مسیر طولانی از تاسیس مراکز بیماریابی و توانبخشی تا صدور مجوز کاشت حلزون وجود دارد امّا با تفاهم نامه ای که میان بنیاد بخشش و دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان، ایرانشهر و زابل بسته شد، امیدواریم تا کمتر از 6 ماه آینده شاه نخستین عمل کاشت حلزون در زاهدان باشیم.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

ابوالفضل امتحانی


٢٢٥٩٩ - 1398/04/03

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

تغییری مختصر در سبک والگوهای تغذیه ای مردم با کاهش 16 درصدی شاخص کم خونی
استانداردشدن تشکیلات تفصیلی واحدهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تکنیک های آموزشی کارشناسان تغذیه با زبان های اصیل سیستانی و بلوچی الگوی کشوری است.
یک گام تا اخذ موافقت نهایی پذیرش دستیار تخصصی در پنج رشته تخصصی جدید در دانشکده دندانپزشکی زاهدان
افزایش دو برابری میزان تحقق برنامه عملیاتی معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سال گذشته
ارتقاء مرتبه علمی یازده نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
کمک واحدهای صنفی به سلامت جوانان و نوجوانان سیستان و بلوچستان با پیوستن به پویش نم نم
اوج مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی را در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون تجربه کردیم
پیام قدردانی رئیس سازمان نظام پرستاری زاهدان و توابع از حضور پر شور کادر پرستاری در پنجمین دوره انتخابات
انتصاب جناب آقای دکتر شاهپور رحمانی به عنوان مشاور فن آوری اطلاعات و IT
اطلاعیه ویژه پذیرفته شدگان مرحله اول المپیاد سلامت
اجرای طرح سنجش سلامت کانون دانشجوئی سی پی آر مهرورزی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به 80 نفر از ساکنان حاشیه شهر زاهدان
اعلام نتایج شمارش آراء انتخابات نظام پرستاری در سراوان
مدیر امور تحقیقات و فناوری دانشگاه؛
نتایج اولیه پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری در استان سیستان و بلوچستان حوزه زاهدان میرجاوه و خاش اعلام شد.
پیام تشکر دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از تمامی تلاشگرانی که در پنجمین دوره انتخابات نظام پرستاری مشارکت داشتند
بازدید نماینده مردم شریف زاهدان در مجلس شورای اسلامی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از روند برگزاری پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام پرستاری ....فلسفه انتخابات نظام پرستاری انتخاب تاثیر گذارترین افراد، از میان بهترین هاست.
عدم رعایت بهداشت فردی و اصول ایمنی عامل ابتلای 5 نفر از دامداران شهرک دامداران زاهدان به تب کریمه کنگو (CCHF)
زنان بارداری که به دلیل عدم مراجعه مرتب به پزشک به زنان باردار پرخطر تبدیل می شوند.
افزایش تعداد مراجعات درمانی ناشی از زخم های دیابتی به بیمارستان بوعلی زاهدان / مبتلایان به دیابت، زخم ها را جدی بگیرند

محتوای مرتبط