اخبار > آموزش، زیربنای همه تحولات اجتماعی است

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمانخبر

آموزش، زیربنای همه تحولات اجتماعی است

در اولین روز از هفته سلامت طرح محله ایمن با مشارکت مردم، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و نهادهای مرتبط با دانشگاه آغاز شد.
دکتر سید محمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مراسم شروع رسمی طرح محله ایمن که در مجتمع مروارید زاهدان آغاز شد با تشکر از مسئولیت پذیری اهالی این مجموعه گفت: مشارکت مردمی یکی از مهمترین ارکان موفقیّت برنامه های نظام بهداشت و درمان است.
به گفته دکتر سید محمد هاشمی شهری هیچ دولتی در هیچ جای دنیا نمی تواند در حوزه خدمات اجتماعی توفیقی داشته باشد مگر اینکه بستر لازم را برای مشارکت مردمی فراهم کند. وی با اشاره به اهمیت توانمند سازی مردم برای مراقبت از سلامت خود و دیگران گفت: خوشبختانه مشارکت مردم در چند سال اخیر در برنامه های سلامت دلگرم کننده بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تاکید بر نقش آموزش های همگانی در افزایش توانمندی و سواد سلامت مردم گفت: انتظار ما از فعالان حوزه سلامت این است که به موضوع آموزش صرفا به عنوان یک شغل نگاه نکنند و این فعالیت ها را به عنوان یک وظیفه و رسالت حرفه ای برای خود در نظر بگیرند.
وی با اشاره به اهمیت افزایش آگاهی ها، بهبود نگرش ها و اصلاح باورها در زمینه سلامت گفت: این تغییرات مقدمه انجام رفتار سالم محسوب می شود و برای اصلاح سبک زندگی و تغییر در الگوهای رفتاری مردم نیازمند فعالیت بیشتر در زمینه آموزش به مردم هستیم.
دکتر هاشمی شهری با اشاره به میزان غیر قابل قبول تلفات انسانی ناشی از حوادث جاده ای گفت: تعداد تلفات و مرگ و میر در صحنه تصادف در تعطیلات نوروز امسال نزدیک به 2 برابر شده بود و این واقعیت نشان می دهد که افزایش تعداد پایگاه های اورژانس و تخت های بیمارستانی بدون اصلاح الگوهای رانندگی مردم تاثیر چندانی در کاهش مرگ و میر ناشی از تصادفات نخواهد داشت. وی افزود: وقوع این قبیل حوادث که ارتباط مستقیمی با رانندگی غیر ایمن دارد نمونه بارزی از تاثیر رفتارهای انسانی در تهدید سلامت به حساب می آید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در بخش دیگری از سخنان خود در این مراسم گفت:
مهمترین مسآله و دغدغه ما در حوزه بهداشت و درمان دسترسی هر چه بیشتر به "عدالت در سلامت" است. وی با اشاره به مهمترین اقداماتی که از ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در زمینه دستیابی به عدالت در سلامت انجام شده است گفت: عدالت در سلامت و پوشش همگانی به خدمات بهداشت و درمان به این معنی است که همه افراد به همه مراقبت‌ها و خدمات بهداشتی مورد نیازشان در هر زمان و مکان که ضرورت دارد، بدون تحمل هزینه‌های درمانی سنگین و طاقت فرسا دسترسی داشته باشند. به گفته دکتر هاشمی تجربیات موفق نظام بهداشت و درمان در کشور ما نشان می دهد که این هدف دست‌یافتنی است چرا که آغاز این اقدامات با فراهم ساختن دسترسی افراد به خدمات درمانی و بهداشتی اولیه در سال های ابتدائی انقلاب انجام شد. وی استقرار نظام شبکه بهاشت و درمان را به عنوان مناسب ترین، علمی ترین و بومی ترین روش برای ارائه مراقبت های بهداشتی اولیه عنوان کرد و گفت: این اقدامات باعث شد تا جمهوری اسلامی ایران به عنوان الگویی در سطح دنیا معرفی شود.
وی توسعه و استقرار پوشش بیمه همگانی و اجرای طرح تحول نظام سلامت را نیز از دیگر افتخارات و اقدامات نظام جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به عدالت در سلامت و گسترش پوشش خدمات عنوان کرد و گفت: در حال حاضر به دنبال آن هستیم تا با ارتقاء دامنه افراد بهره مند از خدمات، افزایش کارائی و اثر بخشی خدمات و همچنین قابل تحمل نمودن هزینه ارائه خدمات برای مردم به پوشش همگانی سلامت دست پیدا کنیم.

در ابتدای این جلسه نیز مدیر گروه سلامت محیط و کار حوزه معاونت بهداشت از همراهی اهالی محترم مجتمع مسکونی مروارید و سازمان های هلال احمر، شهرداری، آتش نشانی، و داوطلبان سلامت و سلامت محیط دانشگاه در اجرای طرح محله ایمن قدر دانی کرد.
مهندس عبدالرزاق پاکزاد خاطر نشان کرد که طرح محله ایمن در مجموعه مسکونی مروارید زاهدان نخستین برنامه از این نوع مداخله اجتماعی در کشور محسوب می شود.
وی افزود: با اجرای این طرح شاخص تاب آوری خانوارهای ایرانی در بحران ها و بلایا افزایش می یابد. به گفته مهندس پاکزاد آموزش کمک های اولیه به حداقل یک نفر از اعضاء هر خانواده، ارزیابی ریسک حوادث و حریق و افزایش تاب آوری و کاهش آسیب پذیری در برابر بلایای مانند سیل و زلزله از جمله برنامه های آموزشی این طرح است.
وی استقرار کامل نظام مقابله با بلایا و بحران ها دستیابی به محله ایمن را مستلزم ارتقاء و بررسی و مستند سازی 25 شاخص و گام آموزشی و مداخله و اجرائی دانست و گفت: امیدواریم تا با همکاری اهالی محترم این مجموعه حداکثر تا یک سال آتی شاهد استقرار کامل محله ایمن باشیم.


روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی زاهدان٢١٦٩٤ - 1398/02/02

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

هر 8 نفر از مبتلایان به مالاریا در سیب وسوران حاملان سوخت بودند که در خاک پاکستان تردد می کردند...استمرار آموزش به حاملان سوخت در روستای رحمت آباد سیب وسوران
کشف و ضبط محموله بزرگ داروی کمیاب در زاهدان
اهداء یک دستگاه کف شور ماشینی به بیمارستان چشم پزشکی الزهرا (س) زاهدان توسط خیر ارجمند، حاج ابوطالب سلیمانی فر
برگزاری مراسم تکریم و معارفه ریاست بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان
ارائه خدمات سلامت به 346 معتاد تزریقی مواد مخدر در مراکز کاهش آسیب دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پیشرفت فیزیکی بیمارستان 320 تختخوابی زاهدان به 94 درصد رسیده است
استمرار پرونده الکترونیک سلامت ونظام ارجاع موجب کاهش هزینه های سلامت خواهد شد.
معیار سنجش وارزیابی خدمات، صیانت از حقوق شهروندی است.
انتصاب سرپرست بیمارستان علی ابن ابی طالب (ع) زاهدان
تقدیر هیأت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی زابل از حمایتهای رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، به دلیل خدمات مطلوب به بیماران حاد و اورژانسی منطقه سیستان
فن بازار ملی سلامت بازوی توانمند توسعه فن آوری و تجاری سازی وزارت بهداشت است
با ارتقای کیفیت خدمات سطح اول در مراکز جامع سلامت، قطعا افراد کمتری روانه بیمارستانها خواهند شد.
ارج نهادن به خدمات همکاران ، وافزایش رضایتمندی مردم از رسالت های بازرسی وزارت بهداشت است.
فن بازار ملی سلامت اشتراک تجارب فن آورانه و نو را امکان پذیر می کند.
شناسایی بیش از 2 هزار کودک مبتلا به اضافه وزن و چاقی و ارائه مشاوره های تغذیه ای رایگان در راستای برنامه جامع پیشگیری، کنترل اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان (Iran Echo)
سیستان و بلوچستان میزبان پنجمین دوره فن بازار ملّی سلامت خواهد بود
تقدیر فرمانده بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه از رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
راه اندازی دفتر نوآوری و انتقال فن آوری در دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از ثمرات برگزاری فن بازار ملّی سلامت است
اعلام آمادگی توسعه همکاری حوزه مشارکتهای اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان
انجام زایمان طبیعی بدون درد گامی مهم در حفظ سلامتی مادر ونوزاد

محتوای مرتبط