اخبار > تامین زیر ساخت های بهداشت و درمان به تنهایی منجر به ارتقاء شاخص های سلامت نمی شود

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


خبــــر
             تامین زیر ساخت های بهداشت و درمان به تنهایی منجر به ارتقاء شاخص های سلامت نمی شود

مهمترین رسالت ما توسعه شاخص های سلامت جامعه است و شواهد علمی و تجارب بین المللی نشان می دهد که افزایش زیر ساخت های بهداشت و درمان از سوی دولت نه تنها ممکن نیست بلکه به تنهائی قادر به تامین سلامت مردم هم نمی باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این مطلب گفت: در حال حاضر اصلاح سبک زندگی و مشارکت جدّی مردم در اقدامات خود مراقبتی از یک سو و اعمال مدیریت صحیح در زمینه استفاده از منابع انسانی، فیزیکی و تجهیزاتی حوزه بهداشت و درمان را می توان حلقه مفقوده و نقطه ثقل توسعه سلامت عمومی به شمار آورد.
دکتر سید محمد هاشمی شهری در جلسه شورای اداری شهرستان خاش با تاکید بر عزم جدّی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی استان برای زدودن عنوان محرومیّت از حوزه بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان گفت: برای رسیدن به این هدف در کنار توجه به طرح گسترش شبکه و نظام سطح بندی به دنبال ایجاد جنبش نرم افزاری در مدیریت بهداشت و درمان و استفاده از مدیریت تغییر و تحول در حوزه سلامت هستیم.
وی با اشاره به تکمیل قابل قبول ساختار شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاش گفت: معیار اصلی ما برای ساخت و راه اندازی خانه های بهداشت روستائی، مراکز جامع خدمات روستائی و شهری، تسهیلات زایمانی و سایر زیر ساخت ها، طرح گسترش شبکه است که با توجه به واقعیت های منطقه ای هر 5 سال یکبار اصلاح و به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ می شود.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شاخص جمعیتی مورد نظر برای ساخت و راه اندازی مراکز جامع سلامت در کل کشور حضور 4 تا 10 هزار نفر جمعیت شهری و یا روستائی است امّا واقعیت هائی مثل وسعت استان سیستان و بلوچستان، پراکندگی مراکز جمعیتی، دور بودن و صعب العبور بودن مسیرهای ارتباطی و ضعف بنیه اقتصادی مردم باعث شده است تا در برخی موارد برای جمعیت های 1000 تا 2000 نفر هم یک مرکز خدمات جامع سلامت در استان داشته باشیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود طرح مطالبات مردمی در حوزه بهداشت و درمان را یکی از برکات ارتباط مستقیم با مردم و حضور در جمع معتمدان و ریش سفیدان جامعه بر شمرد و گفت: اگر تصمیم گیری نهائی در حوزه بهداشت و درمان با توجه به نیازهای اعلام شده از سوی مردم، نیازهای کارشناسی احصاء شده از سوی کارشناسان و با لحاظ واقعیت های اعتباری صورت گیرد شاهد تحول و توسعه قابل قبول سلامت مردم خواهیم بود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در بخش دیگری از سخنان خود مشارکت جدّی مردم در برنامه های نظام سلامت را یکی دیگر از ضروریّات توسعه شاخص های سلامت برشمرد و گفت: امروزه بار اصلی مراجعات به بیمارستان ها را حوادث و بیماری های مزمن غیر واگیر مثل دیابت، پرفشاری خون، بیماری های روان تنی و امثال آن تشکیل می دهند و این واقعیت نشان می دهد که اصلاح رفتارها، تغییرات ساده در سبک زندگی و مراقبت های ارزان قیمت تغذیه ای و فعالیت بدنی می تواند از صرف هزینه های هنگفت در درمان مصدومیّت ها و بیماری ها جلوگیری کند و این منابع صرف توسعه و آبادانی منطقه، استان و کشور شود.
دکتر هاشمی شهری بالا بودن تلفات انسانی ناشی از حوادث جاده ای را یکی از نمونه های قابل ذکر در زمینه ضرورت جلب مشارکت مردم با تغییر رفتارهای اجتماعی برشمرد و گفت: در تعطیلات نوروزی سال 1398 شاهد بودیم که تعداد مرگ و میر در سر صحنه تصادف در جاده های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیش از 98 درصد افزایش داشت و این بدین معناست که هیچ بیمارستان و پایگاه اورژانسی نمی تواند در کاهش این تلفات نقش داشته باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تامین منابع انسانی پایدار برای مراکز ارائه خدمات سلامت را منوط به استفاده از نیروهای ماندگار و بومی استان دانست و گفت: خوشبختانه سهمیه پذیرش سالیانه 20 نفر دانشجوی پزشکی از هر یک از شهرستان های خاش و سراوان اخذ شده است که این امر علاوه بر تحقق عدالت آموزشی، امکان تامین نیروی انسانی و راه اندازی مراکز جدید را در میان مدت فراهم خواهد کرد.
وی افزود: مواردی وجود دارد که برخی از همکاران پزشک و غیر پزشک ما به رغم استفاده از سهمیه عدالت آموزشی برای پذیرفته شدن در دانشگاه حاضر نیستند در مراکزی که متعهد خدمت در آن شده اند حضور پیدا کنند.
دکتر هاشمی شهری با اشاره به وجود پزشک عمومی در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستائی در حوزه شهرستان خاش و حضور 27 نفر از همکاران پزشک متخصص در بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: تامین منابع انسانی و نیروی تخصصی مهمترین و زیربنائی ترین اقدام در حوزه زیر ساخت های سلامت محسوب می شود امّا در پشت پرده حضور این 27 همکار پزشک متخصص ما در شهرستان خاش اقدامات بزرگ و تاثیر گذار دیگری هم وجود دارد و به عنوان مثال برای تامین هر یک از تخت های بستری و امکانات و تجهیزات اتاق عمل مورد نیاز متخصص محترم جراحی مغز و اعصاب بیش از یک و نیم میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان حضور خیریّن در تامین بخشی از منابع مورد نیاز حوزه سلامت را امری مرسوم در تمام نظام های سلامت و همه فرهنگ ها و تمدن ها برشمرد و گفت: خوشبختانه فرهنگ غنی دینی و سابقه درخشان مردم ما در ایثار و از خودگذشتگی پشتوانه گرانسنگی برای ماست تا اقدامات خیریه در حوزه بهداشت و درمان را نیز تسهیل کنیم و افزایش دهیم. وی در این زمینه گفت: منابع مورد نیاز بیمارستان ها از 3 بخش تامین می شود که شامل، منابع مالی اختصاص یافته از سوی دولت و بیمه ها، فرانشیز دریافتی از بیماران و کمک های خیرین است که در استان ما میزان دریافتی بیمارستان ها از بیماران و مراجعین بسیار ناچیز است امّا منابع قابل تامین از سوی خیرین سلامت می تواند به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.


روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

1398/01/22
٢١٥٠٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

آیین غبارروبی وعطر افشانی گلزار شهدا زاهدان
عضویت رییس و اعضاء هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پویش ملی بهار همدلی
اقدام انسان دوستانه جمعی از دانشجویان فعال و اعضاء تشکل های دانشگاهی در راه اندازی پویش بهار همدلی مقدمه مشارکت جمع کثیری از اعضاء هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان در امور خیریه و عام المنفعه خواهد شد.
برپایی نمایشگاه دستاوردهای سازمان های مردم نهاد و کانون های خیریه فعال در عرصه سلامت به همت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دعوت از سهامداران تعاونی مسکن کارکنان دانشگاه جهت حضور در نخستین مجمع عمومی این تعاونی با هدف انتخاب اعضای هیئت مدیره و بازرسی
آغاز پویش ملی "نه به مواد مخدر با نه به مواد دخانی" استان سيستان و بلوچستان با همراهی داوطلبانه فروشندگان مواد غذایی
آغاز ثبت نام انتخابات اعضای شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
آغاز برنامه سلامت شغلی کارکنان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در چهارمین روز از هفته سلامت
افزوده شدن 110 هزار متر مربع به مجموع فضاهای بهداشتی، درمانی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تکمیل پروژه های در دست اجرا
افتتاح همزمان 19 کانون سلامت محله در شهرستان خاش در سومین روز از هفته سلامت
رقابت 203 دانشجو در سه شهر زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در قالب المپیاد سلامت دانشجوئی
اتمام عملیات ساختمانی پایگاه اورژانس کوله سنگی زاهدان
راه اندازی کلینیک های سیار مشاوره و اطلاع رسانی HIV در دانشگاه سیستان و بلوچستان
جامعه و آینده سالم، مستلزم سرمایه گذاری سلامت دانش آموزان
استفاده 20هزار نفر از خدمات کلینیک دیابت بیمارستان بوعلی زاهدان در سالی که گذشت
قابل توجه متقاضیان آزمون المپیاد سلامت
عیادت از بیماران بستری در بیمارستان
آغاز طرح مداخله ای بهداشت حرفه ای و سلامت محیط کار اولین برنامه رسمی هفته سلامت سال 1398 در زاهدان
آموزش، زیربنای همه تحولات اجتماعی است
شرکت های تعاونی مسکن و مصرف کارکنان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ساماندهی می شود

محتوای مرتبط