اخبار > تشدید نظارتهای ویژه بهداشتی در قطارهای مسافر بری و مبادلات ریلی پاکستان به زاهدان با پایش ومراقبت ناقلین بیماری تب دنگ

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

خبر

تشدید نظارتهای ویژه بهداشتی در قطارهای مسافر بری و مبادلات ریلی پاکستان به زاهدان با پایش ومراقبت ناقلین بیماری تب دنگ

پایش و مراقبت ناقلین بیماری تب دنگ (پشه آئدس) که در پاکستان شایع است مهمترین اقدام جهت کنترل بیماری تب دنگ است که ممکن است این بیماری هر آن از طریق مبادلات ریلی بین پاکستان و زاهدان وارد استان گردد که در همین راستا نظارتهای ویژه بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در حیطه مبادلات مرزی وریلی اجرایی خواهد شد.  

دکتر سید مهدی طباطایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در نشستی با مدیر کل راه آهن جنوب شرق که به منظور پیشگیری از ورود ناقل بیماری تب دنگ در مبا دلات ریلی با  اشاره به این مطلب که:  بیماری های تب دانگ (دنگ) و چیکونگونیا از جمله مهمترین بیماری های آربو ویروسی محسوب می شوند. خاطر نشان کرد:   پشه های آئدس آلبوپیکتوس و آئدس اجپتی بعنوان ناقلین اصلی آنها، نقش مهمی در گسترش و استقرار این بیماریها دارند، بطوریکه انتقال بیماریهای مذکور حتی از طریق تخم پشه ناقل نیز صورت گرفته و نسل بعد بدون خونخواری از میزبان آلوده توانایی انتقال آن را خواهد داشت.   

وی ادامه داد: در سالهای اخیر، موارد متعدد طغیان بیماری های دنگ و چیکونگونیا از کشور پاکستان گزارش شده است و در سال 2017 موارد بیماری دنگ در این کشور  بالغ بر 125000 مورد ابتلاء و 69 مورد مرگ بوده است.

در این راستا و با هدف پایش و مراقبت ناقلین بیماریهای آربو ویروسی، افزایش مراقبت بهداشتی مرزی و از سوی دیگر با توجه به افزایش سفرهای ریلی در ایام نوروز و لزوم نظارت بهداشتی بیشتر، نظارتهای ویژه وخاصی از سوی تیم های سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  بر مبادلات مرزی تشدید خواهد شد.

دکتر طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه ،با اشاره به افزایش تبادلات مرزی با کشورهای همسایه بویژه پاکستان، همزمان با توسعه مبادلات ریلی و راه آهن داخلی، نگرانی سیستم بهداشتی را از ورود ناقلین بیماری های مذکور به کشور اعلام نمود و اظهار داشت:  موارد وارده بیماری های دنگ و چیکونگونیا و نیز ناقلین آنها در استان سیستان و بلوچستان شناسایی شده ، بر اهمیت پیشگیری از بروز طغیان های بیماریهای مذکور تأکید کرد.

مهندس ارجونی، مدیر کل راه آهن جنوب شرق نیز ضمن بیان وضعیت بارگیری و تخلیه قطارهای مسیر پاکستان و وضعیت خدمات بهداشتی در سیستم ریلی، بر مساعدت و همکاری نزدیک و ویژه با سیستم بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تأکید کرد.

اویتراپ گذاری و بررسی های حشره شناسی در محدوده راه آهن، بازدید دوره ای، معرفی رابط بهداشتی از سوی اداره کل راه آهن و افزایش همکاری های مرتبط از جمله مصوبات این نشست مشترک بود.

 

                      روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی زاهدان


1397/12/22
٢١٢٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

فعالیت تمام کلینیک های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی در روزهای غیر تعطیل نوروزی
مدیریت زمان در درمان پیش بیمارستانی و آغاز درمان از بالین با افزوده شدن تجهیزات موقعیت یاب اتوماسیون عملیاتی اورژانس به تجهیزات اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
انجام نظارت های بهداشتی توسط مهندسین بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با استفاده از دستگاه های قابل حمل نمونه برداری از مواد خوراکی و آشامیدنی
خدمات دهی به 10 بیمار قلبی در ایستگاه های سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در یک هفته گذشته
ادامه بازسازی بخش اورژانس بیمارستان علی اصغر (ع) زاهدان در تعطیلات نوروز
بهره برداری از سامانه پایش مراقبت های درمانی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی زاهدان در هفته سلامت امسال
تجدید میثاق اعضای ستاد سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با مقام شامخ شهدا
پیام تسلیت رییس دانشگاه در پی حمله ناجوانمردانه افراد ناشناس به تکنسین خدوم اورژانس 115 خاش
بازرسی از 4 هزار و 295 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی توسط اکیپ های بازرسی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:
فعالیت بیش از 40 درصد داروخانه های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ایام تعطیلات نوروزی
پیام رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸ هجری شمسی
رییس آزمایشگاه مرجع سلامت و امور آزمایشگاه های دانشگاه اعلام کرد؛
مراجعه 5 هزار و 110 نفر به اورژانس بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان طی روز گذشته
پیام معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت روز مددکار اجتماعی
خبری خوش از ثمردهی مجموعه تلاش ها و برنامه ریزی های یکساله دانشگاه در حفظ سلامت مادران باردار:
نگذاریم تجربه تلخ بی احتیاطی چهارشنبه سوری های گذشته تکرار شود
تاکید معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر همراهی خانواده ها با فرزندان برای گذراندن چهارشنبه سوری سلامت
پیام رئیس دانشگاه و اعضاء هیئت رئیسه خطاب به همکاران محترم شاغل در بیمارستان ها، پایگاه های اورژانس، واحدهای نظارتی بهداشت محیط، مراکز خدمات جامع سلامت، مراکز تسهیلات زایمانی واحدهای تاسیساتی و پشتیبانی و سار همکارانی که در تعطیلات سال نو در خدمت هموطنان عزیز و مسافران نوروزی هستند:
در تعطیلات نوروزی امکان‌ ارتباط مستمر مردم با واحدهای ارایه دهنده خدمات سلامت وجود دارد

محتوای مرتبط