اخبار > آغاز طرح بسیج سلامت نوروزی با حضور بازرسان سلامت محیط و کارشناسان و تکنسین های فوریتهای پزشکی از امروز در استان سیستان وبلوچستان

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

آغاز طرح بسیج سلامت نوروزی با مشارکت و حضور بازرسان سلامت محیط و کارشناسان و تکنسین های فوریتهای پزشکی از امروز در استان سیستان وبلوچستان

طرح بسیج سلامت نوروزی از امروز دوشنبه همزمان با سراسر کشور در استان سیستان وبلوچستان  آغاز و تا 20 فروردین ماه سال آینده ادامه دارد.

پیش از ظهر امروز دوشنبه با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و با دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  "طرح  سلامت نوروزی" با محوریت سلامت محیط و کار به طور رسمی شروع شد.

دکتر سعید نمکی در جلسه ویدئو کنفرانسی با روسای دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان، کرمانشاه و رشت گفت: امروز مانور بسیج سلامت نوروزی در حوزه بهداشت محیط در کنارهمکاران ما در اورژانس و همچنین سازمان تعزیرات حکومتی آغاز شد و تا 20 فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت و در طول این مدت، 3 هزار تیم بازرسی بهداشت محیط در دانشگاه های علوم پزشکی بسیج می شوند.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در حاشیه مراسم آغاز طرح مدیریت مهندسی بهداشت محیط اظهار داشت: تیم های بازرسی بهداشت محیط وزارت بهداشت از اماکن بین راهی، اقامتگاه ها، هتل ها و اماکن عرضه مواد غذایی به طور مرتب و مستمر با دستگاه های مجهز و پرتابل بازرسی می کنند و درهمان محل، تخلفات را صورتجلسه کرده و برخورد قانونی می کنند.

وی تصریح کرد: امیدواریم که ارائه دهندگان مواد غذایی برای خیر کسب و کار خودشان، رعایت حال مردمانی را کنند که بعد از مدت ها با دلخوشی با خانواده های خود می خواهند به سفرهای نوروزی بروند. برای مردم ایام خوشی را آرزو می کنیم و امیدواریم که با رعایت مسائل ایمنی و پرهیز از بی توجهی و آسیب به خانواده ها، سفر خوبی داشته باشند.

وزیر بهداشت افزود: همکاران ما در وزارت بهداشت در کنار مردم در ایام نوروز حضور دارند و برای اعتلای سلامت مواد غذایی، لحظه ای درنگ نخواهند کرد.
دکتر نمکی در خصوص بازدارندگی مجازات برای تخلفات بهداشتی در طول طرح سلامت نوروزی، گفت: بخشی از بازدیدهای بهداشتی و برخوردهای قانونی مربوط به وزارت بهداشت و بخش دیگر بیرون از وزارت بهداشت است و امیدوارم که با هماهنگی هایی که با سازمان تعزیرات حکومتی و قوه قضاییه داریم، بتوانیم تخلفات را با شدت بیشتری مجازات کنیم تا اگر معدود کسبه ای در خدمت رسانی به مردم دچار تعلل می شوند، مجازات به گونه ای باشد که باعث پرهیز آنها از ادامه تخلفات شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهان نیز در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از تمامی کارشناسان، بازرسان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: مجموعه فعالیت های ستاد نورزی دانشگاه همان فعالیت ها  خدمات ذاتی است که در طول سال به هموطنان عزیز ارائه می شود امّا در تعطیلات نوروز درحجم  بیشتری انجام شده و با حساسیت بیشتری به آن توجه می شود.

به گفته دکتر سید محمد هاشمی شهری در تعطیلات نوروزی علاوه بر افزایش مسافرت های نوروزی در جاده ها، تراکم جمعیتی در برخی از مناطق مسافر پذیر استان افزایش پیدا خواهد کرد و به همین دلیل توجه ویژه نظام سلامت به ارائه مطلوب خدمات به مصدومان احتمالی حوادث جاده ای، تلاش برای صیانت از سلامت غذائی و نظارت بر رعایت موازین بهداشتی دراماکن اقامتی است.

وی افزود؛ در تمامی این موارد نیازمند مشارکت همگانی مردم و همکاری دستگاه های ذیربط هستیم و به همین دلیل علاوه بر تمهیدات مدیریتی و اجرائی در مجموعه دانشگاه، موضوع آموزش مردم و افزایش سواد سلامت عمومی و همچنین تقویت همکاری های بین بخشی را با جدیّت پی گیری خواهیم کرد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خدمات نظارتی در حوزه بهداشت محیط انجام می شود و  مرکز پیام بشماره 190 نیز آماده دریافت اطلاعات و پیام های مردمی و ارائه راهنمائی های لازم به هموطنان عزیز و مسافران نوروزی است.

دکتر سید محمد هاشمی شهری با اشاره به تامین اقلام داورئی مورد نیاز هموطنان و مسافران نوروزی گفت؛ علاوه بر فعالیت مستمر داروخانه های شبانه روزی تعدادی از داروخانه های غیر شبانه روزی نیز در تعطیلات نورزوی آماده ارائه خدمت خواهند بود.

وی افزود: با حضور مستمر پزشکان، پرستاران، ماماها و سایر کادر درمانی در بیمارستان های دولتی هیچیک از بیماران اورژانسی از دریافت خدمات محروم نخواهند شد و با توجه به طولانی بودن تعطیلات امسال به نحوی برنامه ریزی شده است تا  برخی از کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی نیز برای ارائه خدمات ویزیت سرپائی در ایام تعطیل فعال باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی و اورژانس 115 فعال خواهد بود.

به گفته دکتر هاشمی شهری در تعطیلات نوروز امسال علاوه بر 50 پایگاه اورژانس در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، 142 پایگاه در سطح استان فعال هستند. وی افزود؛ در زمینه تعداد پایگاه های اورژانس به سمت استاندارد کشوری یعنی یک پایگاه در هر 30 کیلومتر حرکت می کنیم.

 دکتر هاشمی شهری با تشکر از مجموعه کارکنان بهداشت و درمان استان سیستان و بلوچستان که در تمام ایام سال با مسئولیت پذیری و جدیّت به ارائه خدمات سلامت به هموطنان عزیز می پردازند گفت: با وجود اقدامات ارزشمند و گام های بلندی که د رحوزه سلامت برداشته شده است، در حال حاضر شاخص های دسترسی مردم استان به زیرساخت های سلامت با متوسط کشوری فاصله دارد و تا زمان رسیدن به نقطه مطلوب، این فاصله با تلاش مضاعف، مسئولیت پذیری و فعالیت جهادی کارکنان حوزه بهداشت و درمان پر می شود.

دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، در حاشیه آغاز این طرح اظهار داشت: 82 بازرس در قالب 41 تیم، در کنار تیم های اورژانس 115کار نظارت بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی نظیر هتل‌ها، رستوران‌ها و اماکن بین راهی شهرستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان را بر عهده دارند.
وی ادامه داد: این طرح با هدف حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه، مسافران نوروزی، پیشگیری از بروز مشکلات بهداشتی و اپیدمی های بیماری های منتقله از آب و غذا به اجرا درآمده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: هفت هزار و 297 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی و هزار و 858 مکان عمومی در طرح نوروزی مورد بازرسی و نظارت کارشناسان بهداشتی سیستان و بلوچستان قرار می گیرند.
وی خاطر نشان کرد: سامانه گویای 190 به طور شبانه روزی آماده رسیدگی به شکایات بهداشتی هموطنان است.
دکتر طباطبایی اظهار داشت: بازرسان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در صورت مشاهده تخلفات بهداشتی در مراکز تهیه و توزیع موادغذایی و اماکن عمومی نسبت به معرفی آنان به تعزیرات حکومتی اقدام می کنند.

 

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی زاهدان
1397/12/20
٢١٢٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

ارائه خدمات غربالگری در 50 پایگاه ثابت وسیار دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
امکان تشخیص پوکی استخوان و تخمین خطر شکستگی در بیماران
تمام ویژه برنامه های هفته خوابگاه ها با مشارکت فعال دانشجویان برگزار شد
50 درصد بیماران دیالیزی، فشار خون را بعنوان بیماری تلقی نمی کردند.
موفقیت 69 نفر از کارکنان، دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در کسب نمره لازم برای حضور در مرحله کشوری بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی
راه یابی 7 دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مرحله دوم از یازدهمین المپیاد علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور
هر گونه ارائه خدمات مراقبتی و درمانی پوستی در آرایشگاه ها تخلف محسوب می شود
ارائه خدمات غربالگری فشار خون به 25 هزار مادر باردار در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تحقق اهداف بسیج ملی کنترل فشار خون در مناطق روستایی با مشارکت و اشراف بهورزان
یک باب داروخانه متخلف در شهر زاهدان پلمپ شد
تسلیت به همکار گرامی جناب آقای سید حمیدرضا هاشمی بنجار شاغل در مدیریت گزینش دانشگاه
اطلاعیه توزیع اقلام تنظیم بازارویژه کارکنان دانشگاه
خبر تصویری از استمرار برنامه های آموزشی، اطلاع رسانی و مشاوره ای در قالب بسیج ملی کنترل فشار خون در محل برگزاری نماز های جمعه اهل تشیع و اهل تسنن
کنترل فشارخون و سایر عوامل خطر بیماری های مزمن غیر واگیر در مناطق در حال توسعه، شرایط را به نفع سلامت مردم تغییر می دهد.
اطلاع رسانی عمومی، حساس سازی مسئولین وآموزش جامعه از پیش نیازهای اساسی برای توسعه مشارکت همگانی در سلامت است
جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی به روایت تصویر
حماسه سلامت با مشارکت مردم در بسیج ملی کنترل فشار خون
مشارکت و همدلی مجموعه مدیران و تهیه کنندگان صدا وسیمای استان با دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با پیوستن به پویش ملی کنترل فشار خون
امکان انجام فرایند زایمان بدون درد به روش فیزیولوژیک در بیمارستان دارالشفاء میر جاوه
گزارش تصویری از شرکت آحاد مردم در کمپین بسیج ملی کنترل فشارخون

محتوای مرتبط