اخبار > آغاز طرح بسیج سلامت نوروزی با حضور بازرسان سلامت محیط و کارشناسان و تکنسین های فوریتهای پزشکی از امروز در استان سیستان وبلوچستان

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

آغاز طرح بسیج سلامت نوروزی با مشارکت و حضور بازرسان سلامت محیط و کارشناسان و تکنسین های فوریتهای پزشکی از امروز در استان سیستان وبلوچستان

طرح بسیج سلامت نوروزی از امروز دوشنبه همزمان با سراسر کشور در استان سیستان وبلوچستان  آغاز و تا 20 فروردین ماه سال آینده ادامه دارد.

پیش از ظهر امروز دوشنبه با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و با دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  "طرح  سلامت نوروزی" با محوریت سلامت محیط و کار به طور رسمی شروع شد.

دکتر سعید نمکی در جلسه ویدئو کنفرانسی با روسای دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان، کرمانشاه و رشت گفت: امروز مانور بسیج سلامت نوروزی در حوزه بهداشت محیط در کنارهمکاران ما در اورژانس و همچنین سازمان تعزیرات حکومتی آغاز شد و تا 20 فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت و در طول این مدت، 3 هزار تیم بازرسی بهداشت محیط در دانشگاه های علوم پزشکی بسیج می شوند.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در حاشیه مراسم آغاز طرح مدیریت مهندسی بهداشت محیط اظهار داشت: تیم های بازرسی بهداشت محیط وزارت بهداشت از اماکن بین راهی، اقامتگاه ها، هتل ها و اماکن عرضه مواد غذایی به طور مرتب و مستمر با دستگاه های مجهز و پرتابل بازرسی می کنند و درهمان محل، تخلفات را صورتجلسه کرده و برخورد قانونی می کنند.

وی تصریح کرد: امیدواریم که ارائه دهندگان مواد غذایی برای خیر کسب و کار خودشان، رعایت حال مردمانی را کنند که بعد از مدت ها با دلخوشی با خانواده های خود می خواهند به سفرهای نوروزی بروند. برای مردم ایام خوشی را آرزو می کنیم و امیدواریم که با رعایت مسائل ایمنی و پرهیز از بی توجهی و آسیب به خانواده ها، سفر خوبی داشته باشند.

وزیر بهداشت افزود: همکاران ما در وزارت بهداشت در کنار مردم در ایام نوروز حضور دارند و برای اعتلای سلامت مواد غذایی، لحظه ای درنگ نخواهند کرد.
دکتر نمکی در خصوص بازدارندگی مجازات برای تخلفات بهداشتی در طول طرح سلامت نوروزی، گفت: بخشی از بازدیدهای بهداشتی و برخوردهای قانونی مربوط به وزارت بهداشت و بخش دیگر بیرون از وزارت بهداشت است و امیدوارم که با هماهنگی هایی که با سازمان تعزیرات حکومتی و قوه قضاییه داریم، بتوانیم تخلفات را با شدت بیشتری مجازات کنیم تا اگر معدود کسبه ای در خدمت رسانی به مردم دچار تعلل می شوند، مجازات به گونه ای باشد که باعث پرهیز آنها از ادامه تخلفات شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهان نیز در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از تمامی کارشناسان، بازرسان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: مجموعه فعالیت های ستاد نورزی دانشگاه همان فعالیت ها  خدمات ذاتی است که در طول سال به هموطنان عزیز ارائه می شود امّا در تعطیلات نوروز درحجم  بیشتری انجام شده و با حساسیت بیشتری به آن توجه می شود.

به گفته دکتر سید محمد هاشمی شهری در تعطیلات نوروزی علاوه بر افزایش مسافرت های نوروزی در جاده ها، تراکم جمعیتی در برخی از مناطق مسافر پذیر استان افزایش پیدا خواهد کرد و به همین دلیل توجه ویژه نظام سلامت به ارائه مطلوب خدمات به مصدومان احتمالی حوادث جاده ای، تلاش برای صیانت از سلامت غذائی و نظارت بر رعایت موازین بهداشتی دراماکن اقامتی است.

وی افزود؛ در تمامی این موارد نیازمند مشارکت همگانی مردم و همکاری دستگاه های ذیربط هستیم و به همین دلیل علاوه بر تمهیدات مدیریتی و اجرائی در مجموعه دانشگاه، موضوع آموزش مردم و افزایش سواد سلامت عمومی و همچنین تقویت همکاری های بین بخشی را با جدیّت پی گیری خواهیم کرد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خدمات نظارتی در حوزه بهداشت محیط انجام می شود و  مرکز پیام بشماره 190 نیز آماده دریافت اطلاعات و پیام های مردمی و ارائه راهنمائی های لازم به هموطنان عزیز و مسافران نوروزی است.

دکتر سید محمد هاشمی شهری با اشاره به تامین اقلام داورئی مورد نیاز هموطنان و مسافران نوروزی گفت؛ علاوه بر فعالیت مستمر داروخانه های شبانه روزی تعدادی از داروخانه های غیر شبانه روزی نیز در تعطیلات نورزوی آماده ارائه خدمت خواهند بود.

وی افزود: با حضور مستمر پزشکان، پرستاران، ماماها و سایر کادر درمانی در بیمارستان های دولتی هیچیک از بیماران اورژانسی از دریافت خدمات محروم نخواهند شد و با توجه به طولانی بودن تعطیلات امسال به نحوی برنامه ریزی شده است تا  برخی از کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی نیز برای ارائه خدمات ویزیت سرپائی در ایام تعطیل فعال باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی و اورژانس 115 فعال خواهد بود.

به گفته دکتر هاشمی شهری در تعطیلات نوروز امسال علاوه بر 50 پایگاه اورژانس در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، 142 پایگاه در سطح استان فعال هستند. وی افزود؛ در زمینه تعداد پایگاه های اورژانس به سمت استاندارد کشوری یعنی یک پایگاه در هر 30 کیلومتر حرکت می کنیم.

 دکتر هاشمی شهری با تشکر از مجموعه کارکنان بهداشت و درمان استان سیستان و بلوچستان که در تمام ایام سال با مسئولیت پذیری و جدیّت به ارائه خدمات سلامت به هموطنان عزیز می پردازند گفت: با وجود اقدامات ارزشمند و گام های بلندی که د رحوزه سلامت برداشته شده است، در حال حاضر شاخص های دسترسی مردم استان به زیرساخت های سلامت با متوسط کشوری فاصله دارد و تا زمان رسیدن به نقطه مطلوب، این فاصله با تلاش مضاعف، مسئولیت پذیری و فعالیت جهادی کارکنان حوزه بهداشت و درمان پر می شود.

دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، در حاشیه آغاز این طرح اظهار داشت: 82 بازرس در قالب 41 تیم، در کنار تیم های اورژانس 115کار نظارت بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی نظیر هتل‌ها، رستوران‌ها و اماکن بین راهی شهرستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان را بر عهده دارند.
وی ادامه داد: این طرح با هدف حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه، مسافران نوروزی، پیشگیری از بروز مشکلات بهداشتی و اپیدمی های بیماری های منتقله از آب و غذا به اجرا درآمده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: هفت هزار و 297 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی و هزار و 858 مکان عمومی در طرح نوروزی مورد بازرسی و نظارت کارشناسان بهداشتی سیستان و بلوچستان قرار می گیرند.
وی خاطر نشان کرد: سامانه گویای 190 به طور شبانه روزی آماده رسیدگی به شکایات بهداشتی هموطنان است.
دکتر طباطبایی اظهار داشت: بازرسان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در صورت مشاهده تخلفات بهداشتی در مراکز تهیه و توزیع موادغذایی و اماکن عمومی نسبت به معرفی آنان به تعزیرات حکومتی اقدام می کنند.

 

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی زاهدان
1397/12/20
٢١٢٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

فعالیت تمام کلینیک های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی در روزهای غیر تعطیل نوروزی
مدیریت زمان در درمان پیش بیمارستانی و آغاز درمان از بالین با افزوده شدن تجهیزات موقعیت یاب اتوماسیون عملیاتی اورژانس به تجهیزات اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
انجام نظارت های بهداشتی توسط مهندسین بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با استفاده از دستگاه های قابل حمل نمونه برداری از مواد خوراکی و آشامیدنی
خدمات دهی به 10 بیمار قلبی در ایستگاه های سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در یک هفته گذشته
ادامه بازسازی بخش اورژانس بیمارستان علی اصغر (ع) زاهدان در تعطیلات نوروز
بهره برداری از سامانه پایش مراقبت های درمانی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی زاهدان در هفته سلامت امسال
تجدید میثاق اعضای ستاد سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با مقام شامخ شهدا
پیام تسلیت رییس دانشگاه در پی حمله ناجوانمردانه افراد ناشناس به تکنسین خدوم اورژانس 115 خاش
بازرسی از 4 هزار و 295 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی توسط اکیپ های بازرسی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:
فعالیت بیش از 40 درصد داروخانه های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ایام تعطیلات نوروزی
پیام رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸ هجری شمسی
رییس آزمایشگاه مرجع سلامت و امور آزمایشگاه های دانشگاه اعلام کرد؛
مراجعه 5 هزار و 110 نفر به اورژانس بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان طی روز گذشته
پیام معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت روز مددکار اجتماعی
خبری خوش از ثمردهی مجموعه تلاش ها و برنامه ریزی های یکساله دانشگاه در حفظ سلامت مادران باردار:
نگذاریم تجربه تلخ بی احتیاطی چهارشنبه سوری های گذشته تکرار شود
تاکید معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر همراهی خانواده ها با فرزندان برای گذراندن چهارشنبه سوری سلامت
پیام رئیس دانشگاه و اعضاء هیئت رئیسه خطاب به همکاران محترم شاغل در بیمارستان ها، پایگاه های اورژانس، واحدهای نظارتی بهداشت محیط، مراکز خدمات جامع سلامت، مراکز تسهیلات زایمانی واحدهای تاسیساتی و پشتیبانی و سار همکارانی که در تعطیلات سال نو در خدمت هموطنان عزیز و مسافران نوروزی هستند:
در تعطیلات نوروزی امکان‌ ارتباط مستمر مردم با واحدهای ارایه دهنده خدمات سلامت وجود دارد

محتوای مرتبط