اخبار > نجات جان 870 مادر باردار پرخطر در سال 97 با نقش آفرینی و مداخله بموقع ماماهای تسهیلات زایمان ایمن روستایی و حاشیه شهر زاهدان

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


خبر

نجات جان 870 مادر باردار پرخطر در سال 97 با نقش آفرینی و مداخله بموقع ماماهای تسهیلات  زایمان ایمن روستایی و حاشیه شهر زاهدان  

از ابتدای سال 97 تا کنون بیش از 870 مادر باردار پرخطر با مداخله و اقدام بموقع ماماهای شاغل در تسهیلات زایمانی مراکز روستایی وحاشیه شهر زاهدان واعزام فوری به بیمارستانها از مرگ و عوارض بارداری و زایمان نجات یافتند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به این مطلب که سلامت مادران باردار از شاخص های توسعه یافتگی در جامعه محسوب می گردد اظهار داشت: از ابتدای سال 97 تا کنون در حوزه خارج بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان(تسهیلات زایمانی روستاهای تحت پوشش دانشگاه و حاشیه شهر زاهدان) بیش از 5 هزار زایمان طبیعی انجام شده است.

وی با اشاره به این نکته که زایمان یک فرایند پیچیده ای است که در هرزمان مستلزم  مراقبتهای خاصی است، یادآور شد: بیمارستانها با توجه به دسترسی به متخصصین و امکانات بیشتر، بهترین مکان برای انجام زایمان ایمن است.

وی افزود: 16مرکز تسهیلاتی زایمان ایمن در روستاهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که در جوار مراکزخدمات جامع سلامت روستاها استقرار دارد  به دلیل دوری راه وعدم دسترسی به بیمارستانها بصورت شبانه روزی در حال فعالیت وارائه خدمات رایگان به مادران باردار می باشد که این خدمات شامل مراقبتهای دوران  بارداری، حین زایمان و  پس از زایمان می باشد.

دکتر طباطبایی تصریح کرد: پس از طرح تحول سلامت و تجهیز پایگاههای تسهیلات  ایمن روستایی میزان مراجعین به این مراکز افزایش یافته ودرصد زایمانهای طبیعی روند روبه رشدی داشته است.

معاون بهداشتی دانشگاه ضمن تقدیر از خدمات بهورزان، داوطلبان ومراقبین سلامت و ماماهادر خانه های بهداشت، وتسهیلات زایمانی تصریح کرد: هر زایمان، نتیجه یکپارچگی وهمدلی ارائه دهندگان خدمات از دورترین نقاط روستایی با انجام مراقبتهای دوران بارداری تا بیمارستانهای مرکزاستان در حین زایمان و  پس از زایمان  می باشد.

وی با تاکید بر اینکه اگر جامعه ای دارای مادران سالم باشدفرزندان  سالم هم خواهد داشت افزود: در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان علی رغم کاهش مرگ ومیر مادران باردار،ارائه آموزشهای گسترده به مادران به منظور پیشگیری از عوارض بارداری بعنوان  یک اولویت تلقی می گردد.

 

         روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی زاهدان

  

 


1397/12/18
٢١١٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

ارائه خدمات غربالگری در 50 پایگاه ثابت وسیار دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
امکان تشخیص پوکی استخوان و تخمین خطر شکستگی در بیماران
تمام ویژه برنامه های هفته خوابگاه ها با مشارکت فعال دانشجویان برگزار شد
50 درصد بیماران دیالیزی، فشار خون را بعنوان بیماری تلقی نمی کردند.
موفقیت 69 نفر از کارکنان، دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در کسب نمره لازم برای حضور در مرحله کشوری بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی
راه یابی 7 دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مرحله دوم از یازدهمین المپیاد علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور
هر گونه ارائه خدمات مراقبتی و درمانی پوستی در آرایشگاه ها تخلف محسوب می شود
ارائه خدمات غربالگری فشار خون به 25 هزار مادر باردار در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تحقق اهداف بسیج ملی کنترل فشار خون در مناطق روستایی با مشارکت و اشراف بهورزان
یک باب داروخانه متخلف در شهر زاهدان پلمپ شد
تسلیت به همکار گرامی جناب آقای سید حمیدرضا هاشمی بنجار شاغل در مدیریت گزینش دانشگاه
اطلاعیه توزیع اقلام تنظیم بازارویژه کارکنان دانشگاه
خبر تصویری از استمرار برنامه های آموزشی، اطلاع رسانی و مشاوره ای در قالب بسیج ملی کنترل فشار خون در محل برگزاری نماز های جمعه اهل تشیع و اهل تسنن
کنترل فشارخون و سایر عوامل خطر بیماری های مزمن غیر واگیر در مناطق در حال توسعه، شرایط را به نفع سلامت مردم تغییر می دهد.
اطلاع رسانی عمومی، حساس سازی مسئولین وآموزش جامعه از پیش نیازهای اساسی برای توسعه مشارکت همگانی در سلامت است
جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی به روایت تصویر
حماسه سلامت با مشارکت مردم در بسیج ملی کنترل فشار خون
مشارکت و همدلی مجموعه مدیران و تهیه کنندگان صدا وسیمای استان با دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با پیوستن به پویش ملی کنترل فشار خون
امکان انجام فرایند زایمان بدون درد به روش فیزیولوژیک در بیمارستان دارالشفاء میر جاوه
گزارش تصویری از شرکت آحاد مردم در کمپین بسیج ملی کنترل فشارخون

محتوای مرتبط