اخبار > نجات جان 870 مادر باردار پرخطر در سال 97 با نقش آفرینی و مداخله بموقع ماماهای تسهیلات زایمان ایمن روستایی و حاشیه شهر زاهدان

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


خبر

نجات جان 870 مادر باردار پرخطر در سال 97 با نقش آفرینی و مداخله بموقع ماماهای تسهیلات  زایمان ایمن روستایی و حاشیه شهر زاهدان  

از ابتدای سال 97 تا کنون بیش از 870 مادر باردار پرخطر با مداخله و اقدام بموقع ماماهای شاغل در تسهیلات زایمانی مراکز روستایی وحاشیه شهر زاهدان واعزام فوری به بیمارستانها از مرگ و عوارض بارداری و زایمان نجات یافتند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به این مطلب که سلامت مادران باردار از شاخص های توسعه یافتگی در جامعه محسوب می گردد اظهار داشت: از ابتدای سال 97 تا کنون در حوزه خارج بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان(تسهیلات زایمانی روستاهای تحت پوشش دانشگاه و حاشیه شهر زاهدان) بیش از 5 هزار زایمان طبیعی انجام شده است.

وی با اشاره به این نکته که زایمان یک فرایند پیچیده ای است که در هرزمان مستلزم  مراقبتهای خاصی است، یادآور شد: بیمارستانها با توجه به دسترسی به متخصصین و امکانات بیشتر، بهترین مکان برای انجام زایمان ایمن است.

وی افزود: 16مرکز تسهیلاتی زایمان ایمن در روستاهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که در جوار مراکزخدمات جامع سلامت روستاها استقرار دارد  به دلیل دوری راه وعدم دسترسی به بیمارستانها بصورت شبانه روزی در حال فعالیت وارائه خدمات رایگان به مادران باردار می باشد که این خدمات شامل مراقبتهای دوران  بارداری، حین زایمان و  پس از زایمان می باشد.

دکتر طباطبایی تصریح کرد: پس از طرح تحول سلامت و تجهیز پایگاههای تسهیلات  ایمن روستایی میزان مراجعین به این مراکز افزایش یافته ودرصد زایمانهای طبیعی روند روبه رشدی داشته است.

معاون بهداشتی دانشگاه ضمن تقدیر از خدمات بهورزان، داوطلبان ومراقبین سلامت و ماماهادر خانه های بهداشت، وتسهیلات زایمانی تصریح کرد: هر زایمان، نتیجه یکپارچگی وهمدلی ارائه دهندگان خدمات از دورترین نقاط روستایی با انجام مراقبتهای دوران بارداری تا بیمارستانهای مرکزاستان در حین زایمان و  پس از زایمان  می باشد.

وی با تاکید بر اینکه اگر جامعه ای دارای مادران سالم باشدفرزندان  سالم هم خواهد داشت افزود: در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان علی رغم کاهش مرگ ومیر مادران باردار،ارائه آموزشهای گسترده به مادران به منظور پیشگیری از عوارض بارداری بعنوان  یک اولویت تلقی می گردد.

 

         روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی زاهدان

  

 


1397/12/18
٢١١٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

فعالیت تمام کلینیک های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی در روزهای غیر تعطیل نوروزی
مدیریت زمان در درمان پیش بیمارستانی و آغاز درمان از بالین با افزوده شدن تجهیزات موقعیت یاب اتوماسیون عملیاتی اورژانس به تجهیزات اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
انجام نظارت های بهداشتی توسط مهندسین بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با استفاده از دستگاه های قابل حمل نمونه برداری از مواد خوراکی و آشامیدنی
خدمات دهی به 10 بیمار قلبی در ایستگاه های سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در یک هفته گذشته
ادامه بازسازی بخش اورژانس بیمارستان علی اصغر (ع) زاهدان در تعطیلات نوروز
بهره برداری از سامانه پایش مراقبت های درمانی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی زاهدان در هفته سلامت امسال
تجدید میثاق اعضای ستاد سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با مقام شامخ شهدا
پیام تسلیت رییس دانشگاه در پی حمله ناجوانمردانه افراد ناشناس به تکنسین خدوم اورژانس 115 خاش
بازرسی از 4 هزار و 295 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی توسط اکیپ های بازرسی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:
فعالیت بیش از 40 درصد داروخانه های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ایام تعطیلات نوروزی
پیام رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸ هجری شمسی
رییس آزمایشگاه مرجع سلامت و امور آزمایشگاه های دانشگاه اعلام کرد؛
مراجعه 5 هزار و 110 نفر به اورژانس بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان طی روز گذشته
پیام معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت روز مددکار اجتماعی
خبری خوش از ثمردهی مجموعه تلاش ها و برنامه ریزی های یکساله دانشگاه در حفظ سلامت مادران باردار:
نگذاریم تجربه تلخ بی احتیاطی چهارشنبه سوری های گذشته تکرار شود
تاکید معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر همراهی خانواده ها با فرزندان برای گذراندن چهارشنبه سوری سلامت
پیام رئیس دانشگاه و اعضاء هیئت رئیسه خطاب به همکاران محترم شاغل در بیمارستان ها، پایگاه های اورژانس، واحدهای نظارتی بهداشت محیط، مراکز خدمات جامع سلامت، مراکز تسهیلات زایمانی واحدهای تاسیساتی و پشتیبانی و سار همکارانی که در تعطیلات سال نو در خدمت هموطنان عزیز و مسافران نوروزی هستند:
در تعطیلات نوروزی امکان‌ ارتباط مستمر مردم با واحدهای ارایه دهنده خدمات سلامت وجود دارد

محتوای مرتبط