اخبار > راه دشواری را پشت سرگذاشته ایم و همچنان مسیری طولانی در پیش روی ماست

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


خبر
راه دشواری را پشت سرگذاشته ایم و همچنان مسیری طولانی در پیش روی ماست


مرور دستاوردهای 40 ساله اخیر نظام سلامت در استان سیستان و بلوچستان مصداق بارز طی کردن راهی بلند و دشوار در گذشته و در پیش رو داشتن مسیری طولانی در آینده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این مطلب گفت: نگهداری و صیانت از دستاوردهای قبلی و تعریف چشم اندازی که حداقل تا پایان برنامه هفتم توسعه اقتصادی اجتماعی را در بر بگیرد، مهمترین رسالت همکاران من در نظام سلامت استان است.
دکتر سید محمد هاشمی با بیان این مطلب که تغییر انفجاری در زیر ساخت های بهداشت و درمان و تحول اساسی در شاخص های سلامت استان موضوعی است که هم بر اساس آمار و ارقام و هم بر اساس اذعان افکار عمومی قابل اثبات است گفت: در گذشته نه چندان دور سالیانه ده ها هزار نفر در استان به مالاریا مبتلا می شدند و در دوران تحصیل پزشکی خودم نیز به خاطر دارم که جوانان مبتلا به مالاریای فالسیپارم جان خود را از دست می دادند.
وی با اشاره به ورود استان به عرصه فن آوری های نوین درمانی گفت: وقتی در استانی اعمال جراحی قلب باز، پیوند کلیه و درمان ناباروری انجام می شود مسلما نگهداری از این دستاوردها، حفظ و ارتقاء کیفیّت و ادامه مسیر توسعه دشوارتر از قبل خواهد بود و انرژی و همت بیشتری را می طلبد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که در جلسه کمیسیون دائمی هیئت امناء دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان و ایرانشهر سخن می گفت بر ضرورت استمرار توسعه مبتنی بر دانش و فن آوری تاکید کرد و افزود: وظیفه اصلی دانشگاه ها تربیت و آموزش نیروی انسانی متعهد و متخصص است و لازم است تا هر گونه توسعه و گسترش حوزه آموزش عالی در استان با توجه به این رسالت سنگین و کلیدی اتفاق بیافتد.
وی افزود؛ مسیر توسعه استان الزاما مبتنی بر شایسته سالاری است و نمی توان انتظار داشت تا بدون برخورداری از انسان های توانمند و اخلاق مدار، مشکلات را بر طرف کرد و یا حتی دانشگاه هها را توسعه داد و رشته های جدید تحصیلی را ایجاد نمود.
دکتر هاشمی شهری در بخش دیگری از سخنان خود نفس تشکیل جلسات کمیسیون دائمی هیئت امناء دانشگاه ها را استفاده از تجارب متخصصان و صاحبان تجربه در موضوعات مدیریتی و امور مالی ذکر کرد و گفت: دانشگاه های علوم پزشکی استان عموما مشکلات مشترک و مشابهی دارند و اتخاذ سیاست ها، رویکردها و مصوبات تخصصی و راهگشا توسط هیئت امناء می تواند به نوعی منجر به انتقال تجارب، اعمال قوانین و مقررات و افزایش بهره وری از منابع موجود شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تشکر از اعضاء هیئت امناء دانشگاه های استان اظهار امیدواری کرد تا جدیّت این عزیزان برای مشارکت در برنامه ها و حمایت از مطالبات قانونی نظام سلامت منجر به تامین قانونی منابع مورد نیاز دانشگاه ها شود.
دکتر نورمحمد لطیفی دیگر سخنران این جلسه بود.
وی با اشاره به ورود به چهلمین سالگرد استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران و به نقل از مقام معظم رهبری گفت: این 40 سالگی و این سابقه طولانی نشان دهنده ورود به دوره بالندگی، با تجربگی، پختگی و ثمر بخشی است. به گفته دکتر لطیفی خدمات گسترده ای که در 40 سال اخیر در استان صورت گرفته است بر هیچکس پوشیده نیست امّا با توجه ظرفیت های بالای استان و عمق محرومیت های قبلی هنوز هم راه بلند و طولانی تا دستیابی به توسعه پایدار استان در پیش رو داریم.
این عضو هیئت امناء دانشگاه برنامه های راهبردی نظام در زمینه توسعه سواحل مکران را یادآور شد و گفت: هیچ توسعه پایداری بدون تکیه بر توانمندی های علمی و توجه به ظرفیت های دانشگاهی محقق نخواهد شد.
دکتر لطیفی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان برخی گلایه ها از متولیان فرهنگی کشور پرداخت و گفت: استان سیستان و بلوچستان سرزمین برادری و خواستگاه فرهنگ و تمدن است امّا متاسفانه برخی از مراجع فرهنگی و رسانه ها چهره مخدوشی از استان ما را به نمایش می گذارند.
وی که از اساتید پیشکسوت حوزه علوم پزشکی کشور و از مدیران با سابقه نظام سلامت می باشد به سابقه طولانی وحدت و همدلی میان مردم استان تاکید کرد و گفت: خوشبختانه بزرگان و صاحبان اندیشه در استان معتقدند که فرایند توسعه شمال، جنوب و مرکز استان یک کلّ به هم پیوسته است و در یکی از دیدارهائی که با 2 تن از نمایندگان محترم مردم شریف استان در مجلس شورای اسلامی داشتم این دو برادر بزرگوار بر این موضوع تاکید داشتند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه گفت: در گفتمان مدیریتی، توسعه محصول و خروجی فعالیت ها و برنامه هاست.
به گفته مهندس غلامرضا مالکی مطالعه، بررسی و مقایسه شاخص هائی مانند نیروی انسانی، تخت بستری و تعداد مراکز ارائه خدمات بهداشت و درمان نشان دهنده وقوع توسعه قابل قبول در استان است و خروجی تامّ و نهائی این زیر ساخت ها که همان سلامت مردم می باشد نیز به شکل مناسبی محقّق شده است.
وی با اشاره به مطالبات برحقی که در زمینه لزوم جذب بیشتر منابع به استان سیستان و بلوچستان مطرح می شود گفت: سیستان و بلوچستان به دلایل اقتصادی و اجتماعی کمترین میزان در آمدهای مالیاتی را دارد و بالاترین ضریب برگشت مالیاتی متعلق به استان ماست. مالکی افزود: در حالی که حداکثر میزان تحقّق درآمدهای مالیاتی در استان حدود 600 میلیارد تومان می باشد، به طور متوسط بیش از 10 هزار میلیارد تومان از اعتبارات دولتی به استان اختصاص می یابد و به عنوان مثال سهم هزینه ای آموزش و پرورش استان از این اعتبارات معادل 1800 میلیارد تومان است.
دکتر محمد مهران امینی فرد نیز در این جلسه افزایش تعداد تخت های بیمارستانی و بهبود شاخص تخت بستری به جمعیت را از مهمترین نیازها و مطالبات این دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد.
به گفته دکتر محمد مهران امینی فرد دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به منظور اخذ مجوز رشته پزشکی در حال تشکیل گروه های بالینی و استقرار سطح 3 ارائه خدمات است.
وی با اشاره به اجرای طرح عدالت آموزشی در کشور گفت: در حال حاضر حدود 50 نفر از دانشجویان منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در زاهدان و زابل تحصیل می کنند و درخواست ما این است تا این سهمیه سالیانه همچنان استمرار داشته باشد.

در این جلسه که از ساعت 18:00 روز چهارشنبه 17 بهمن ماه در محل سالن اجتماعات شهید محسن باقری در حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تشکیل شده بود 18 پیشنهاد اداری  و مالی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر و 15 پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مطرح شد.
موافقت اعضاء هیت امناء با انتصاب آقای انور بلیده به عنوان مدیر امور مالی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به مدت 4 سال از جمله مصوبات این جلسه بود.


                                 روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
٢٠٨٠٧ - 1397/11/17

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

کشف و ضبط محموله بزرگ داروی کمیاب در زاهدان
اهداء یک دستگاه کف شور ماشینی به بیمارستان چشم پزشکی الزهرا (س) زاهدان توسط خیر ارجمند، حاج ابوطالب سلیمانی فر
برگزاری مراسم تکریم و معارفه ریاست بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان
ارائه خدمات سلامت به 346 معتاد تزریقی مواد مخدر در مراکز کاهش آسیب دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پیشرفت فیزیکی بیمارستان 320 تختخوابی زاهدان به 94 درصد رسیده است
استمرار پرونده الکترونیک سلامت ونظام ارجاع موجب کاهش هزینه های سلامت خواهد شد.
معیار سنجش وارزیابی خدمات، صیانت از حقوق شهروندی است.
انتصاب سرپرست بیمارستان علی ابن ابی طالب (ع) زاهدان
تقدیر هیأت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی زابل از حمایتهای رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، به دلیل خدمات مطلوب به بیماران حاد و اورژانسی منطقه سیستان
فن بازار ملی سلامت بازوی توانمند توسعه فن آوری و تجاری سازی وزارت بهداشت است
با ارتقای کیفیت خدمات سطح اول در مراکز جامع سلامت، قطعا افراد کمتری روانه بیمارستانها خواهند شد.
ارج نهادن به خدمات همکاران ، وافزایش رضایتمندی مردم از رسالت های بازرسی وزارت بهداشت است.
فن بازار ملی سلامت اشتراک تجارب فن آورانه و نو را امکان پذیر می کند.
شناسایی بیش از 2 هزار کودک مبتلا به اضافه وزن و چاقی و ارائه مشاوره های تغذیه ای رایگان در راستای برنامه جامع پیشگیری، کنترل اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان (Iran Echo)
سیستان و بلوچستان میزبان پنجمین دوره فن بازار ملّی سلامت خواهد بود
تقدیر فرمانده بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه از رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
راه اندازی دفتر نوآوری و انتقال فن آوری در دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از ثمرات برگزاری فن بازار ملّی سلامت است
اعلام آمادگی توسعه همکاری حوزه مشارکتهای اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان
انجام زایمان طبیعی بدون درد گامی مهم در حفظ سلامتی مادر ونوزاد
کسب 2 دیپلم افتخار توسط دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دریازدهمین المپیاد علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور

محتوای مرتبط