اخبار > راه دشواری را پشت سرگذاشته ایم و همچنان مسیری طولانی در پیش روی ماست

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


خبر
راه دشواری را پشت سرگذاشته ایم و همچنان مسیری طولانی در پیش روی ماست


مرور دستاوردهای 40 ساله اخیر نظام سلامت در استان سیستان و بلوچستان مصداق بارز طی کردن راهی بلند و دشوار در گذشته و در پیش رو داشتن مسیری طولانی در آینده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این مطلب گفت: نگهداری و صیانت از دستاوردهای قبلی و تعریف چشم اندازی که حداقل تا پایان برنامه هفتم توسعه اقتصادی اجتماعی را در بر بگیرد، مهمترین رسالت همکاران من در نظام سلامت استان است.
دکتر سید محمد هاشمی با بیان این مطلب که تغییر انفجاری در زیر ساخت های بهداشت و درمان و تحول اساسی در شاخص های سلامت استان موضوعی است که هم بر اساس آمار و ارقام و هم بر اساس اذعان افکار عمومی قابل اثبات است گفت: در گذشته نه چندان دور سالیانه ده ها هزار نفر در استان به مالاریا مبتلا می شدند و در دوران تحصیل پزشکی خودم نیز به خاطر دارم که جوانان مبتلا به مالاریای فالسیپارم جان خود را از دست می دادند.
وی با اشاره به ورود استان به عرصه فن آوری های نوین درمانی گفت: وقتی در استانی اعمال جراحی قلب باز، پیوند کلیه و درمان ناباروری انجام می شود مسلما نگهداری از این دستاوردها، حفظ و ارتقاء کیفیّت و ادامه مسیر توسعه دشوارتر از قبل خواهد بود و انرژی و همت بیشتری را می طلبد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان که در جلسه کمیسیون دائمی هیئت امناء دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان و ایرانشهر سخن می گفت بر ضرورت استمرار توسعه مبتنی بر دانش و فن آوری تاکید کرد و افزود: وظیفه اصلی دانشگاه ها تربیت و آموزش نیروی انسانی متعهد و متخصص است و لازم است تا هر گونه توسعه و گسترش حوزه آموزش عالی در استان با توجه به این رسالت سنگین و کلیدی اتفاق بیافتد.
وی افزود؛ مسیر توسعه استان الزاما مبتنی بر شایسته سالاری است و نمی توان انتظار داشت تا بدون برخورداری از انسان های توانمند و اخلاق مدار، مشکلات را بر طرف کرد و یا حتی دانشگاه هها را توسعه داد و رشته های جدید تحصیلی را ایجاد نمود.
دکتر هاشمی شهری در بخش دیگری از سخنان خود نفس تشکیل جلسات کمیسیون دائمی هیئت امناء دانشگاه ها را استفاده از تجارب متخصصان و صاحبان تجربه در موضوعات مدیریتی و امور مالی ذکر کرد و گفت: دانشگاه های علوم پزشکی استان عموما مشکلات مشترک و مشابهی دارند و اتخاذ سیاست ها، رویکردها و مصوبات تخصصی و راهگشا توسط هیئت امناء می تواند به نوعی منجر به انتقال تجارب، اعمال قوانین و مقررات و افزایش بهره وری از منابع موجود شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تشکر از اعضاء هیئت امناء دانشگاه های استان اظهار امیدواری کرد تا جدیّت این عزیزان برای مشارکت در برنامه ها و حمایت از مطالبات قانونی نظام سلامت منجر به تامین قانونی منابع مورد نیاز دانشگاه ها شود.
دکتر نورمحمد لطیفی دیگر سخنران این جلسه بود.
وی با اشاره به ورود به چهلمین سالگرد استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران و به نقل از مقام معظم رهبری گفت: این 40 سالگی و این سابقه طولانی نشان دهنده ورود به دوره بالندگی، با تجربگی، پختگی و ثمر بخشی است. به گفته دکتر لطیفی خدمات گسترده ای که در 40 سال اخیر در استان صورت گرفته است بر هیچکس پوشیده نیست امّا با توجه ظرفیت های بالای استان و عمق محرومیت های قبلی هنوز هم راه بلند و طولانی تا دستیابی به توسعه پایدار استان در پیش رو داریم.
این عضو هیئت امناء دانشگاه برنامه های راهبردی نظام در زمینه توسعه سواحل مکران را یادآور شد و گفت: هیچ توسعه پایداری بدون تکیه بر توانمندی های علمی و توجه به ظرفیت های دانشگاهی محقق نخواهد شد.
دکتر لطیفی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان برخی گلایه ها از متولیان فرهنگی کشور پرداخت و گفت: استان سیستان و بلوچستان سرزمین برادری و خواستگاه فرهنگ و تمدن است امّا متاسفانه برخی از مراجع فرهنگی و رسانه ها چهره مخدوشی از استان ما را به نمایش می گذارند.
وی که از اساتید پیشکسوت حوزه علوم پزشکی کشور و از مدیران با سابقه نظام سلامت می باشد به سابقه طولانی وحدت و همدلی میان مردم استان تاکید کرد و گفت: خوشبختانه بزرگان و صاحبان اندیشه در استان معتقدند که فرایند توسعه شمال، جنوب و مرکز استان یک کلّ به هم پیوسته است و در یکی از دیدارهائی که با 2 تن از نمایندگان محترم مردم شریف استان در مجلس شورای اسلامی داشتم این دو برادر بزرگوار بر این موضوع تاکید داشتند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه گفت: در گفتمان مدیریتی، توسعه محصول و خروجی فعالیت ها و برنامه هاست.
به گفته مهندس غلامرضا مالکی مطالعه، بررسی و مقایسه شاخص هائی مانند نیروی انسانی، تخت بستری و تعداد مراکز ارائه خدمات بهداشت و درمان نشان دهنده وقوع توسعه قابل قبول در استان است و خروجی تامّ و نهائی این زیر ساخت ها که همان سلامت مردم می باشد نیز به شکل مناسبی محقّق شده است.
وی با اشاره به مطالبات برحقی که در زمینه لزوم جذب بیشتر منابع به استان سیستان و بلوچستان مطرح می شود گفت: سیستان و بلوچستان به دلایل اقتصادی و اجتماعی کمترین میزان در آمدهای مالیاتی را دارد و بالاترین ضریب برگشت مالیاتی متعلق به استان ماست. مالکی افزود: در حالی که حداکثر میزان تحقّق درآمدهای مالیاتی در استان حدود 600 میلیارد تومان می باشد، به طور متوسط بیش از 10 هزار میلیارد تومان از اعتبارات دولتی به استان اختصاص می یابد و به عنوان مثال سهم هزینه ای آموزش و پرورش استان از این اعتبارات معادل 1800 میلیارد تومان است.
دکتر محمد مهران امینی فرد نیز در این جلسه افزایش تعداد تخت های بیمارستانی و بهبود شاخص تخت بستری به جمعیت را از مهمترین نیازها و مطالبات این دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد.
به گفته دکتر محمد مهران امینی فرد دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به منظور اخذ مجوز رشته پزشکی در حال تشکیل گروه های بالینی و استقرار سطح 3 ارائه خدمات است.
وی با اشاره به اجرای طرح عدالت آموزشی در کشور گفت: در حال حاضر حدود 50 نفر از دانشجویان منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در زاهدان و زابل تحصیل می کنند و درخواست ما این است تا این سهمیه سالیانه همچنان استمرار داشته باشد.

در این جلسه که از ساعت 18:00 روز چهارشنبه 17 بهمن ماه در محل سالن اجتماعات شهید محسن باقری در حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تشکیل شده بود 18 پیشنهاد اداری  و مالی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر و 15 پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مطرح شد.
موافقت اعضاء هیت امناء با انتصاب آقای انور بلیده به عنوان مدیر امور مالی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به مدت 4 سال از جمله مصوبات این جلسه بود.


                                 روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
1397/11/17
٢٠٨٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

برپایی نمایشگاه دستاوردهای سازمان های مردم نهاد و کانون های خیریه فعال در عرصه سلامت به همت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دعوت از سهامداران تعاونی مسکن کارکنان دانشگاه جهت حضور در نخستین مجمع عمومی این تعاونی با هدف انتخاب اعضای هیئت مدیره و بازرسی
آغاز پویش ملی "نه به مواد مخدر با نه به مواد دخانی" استان سيستان و بلوچستان با همراهی داوطلبانه فروشندگان مواد غذایی
آغاز ثبت نام انتخابات اعضای شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
آغاز برنامه سلامت شغلی کارکنان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در چهارمین روز از هفته سلامت
افزوده شدن 110 هزار متر مربع به مجموع فضاهای بهداشتی، درمانی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تکمیل پروژه های در دست اجرا
افتتاح همزمان 19 کانون سلامت محله در شهرستان خاش در سومین روز از هفته سلامت
رقابت 203 دانشجو در سه شهر زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در قالب المپیاد سلامت دانشجوئی
اتمام عملیات ساختمانی پایگاه اورژانس کوله سنگی زاهدان
راه اندازی کلینیک های سیار مشاوره و اطلاع رسانی HIV در دانشگاه سیستان و بلوچستان
جامعه و آینده سالم، مستلزم سرمایه گذاری سلامت دانش آموزان
استفاده 20هزار نفر از خدمات کلینیک دیابت بیمارستان بوعلی زاهدان در سالی که گذشت
قابل توجه متقاضیان آزمون المپیاد سلامت
عیادت از بیماران بستری در بیمارستان
آغاز طرح مداخله ای بهداشت حرفه ای و سلامت محیط کار اولین برنامه رسمی هفته سلامت سال 1398 در زاهدان
آموزش، زیربنای همه تحولات اجتماعی است
شرکت های تعاونی مسکن و مصرف کارکنان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ساماندهی می شود
تشریح جزئیات بیشتری از انجام عمل جراحی آندوسکوپیک سینوس در بیمارستان رازی سراوان
کاهش زایمانهای غیر بهداشتی، با انجام بیش از 1700 مورد زایمان طبیعی در تسهیلات زایمانی حضرت فاطمه زهرا(س)زاهدان
تا کنون هیچ بیمار مبتلا به تب دانگ در بیمارستان بوعلی زاهدان پذیرش نشده است

محتوای مرتبط