اخبار > ارزشمند ترین دستاورد نظام سلامت در چهل سال اخیر استقلال فکری، خودباوری علمی و اعتماد به نفس ملّی بوده است

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


ارزشمند ترین دستاورد نظام سلامت در چهل سال اخیر استقلال فکری، خودباوری علمی و اعتماد به نفس ملّی بوده است


روند توسعه زیر ساخت ها و اصلاح شاخص های سلامت کشور ما در 40 سال اخیر در دنیا کم نظیر بوده است امّا با وجود تمام این موفقیت ها معتقدیم که ارزشمند ترین دستاورد نظام سلامت در چهل سال اخیر استقلال فکری، خودباوری علمی و اعتماد به نفس ملّی بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این مطلب گفت: ممکن است برخی افراد مغرض و یا کم اطلاع اعلام کنند که در این مدت بقیه دنیا و کشورهای منطقه هم جلو رفته اند امّا پاسخ علمی ما که بر اساس مستندات سازمان های بین المللی استخراج شده است این است که سرعت رشد کشور در حوزه سلامت "در مقایسه با بقیه کشورهای دنیا" هم خیره کننده بوده است.
دکتر سید محمد هاشمی شهری در آئین افتتاح همزمان 31 طرح و پروژه بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با ذکر این مطلب که هم در مقایسه با خودمان پیشرفت کرده ایم و هم در مقایسه با دنیا جهش چشمگیری داشته ایم گفت: شاخص امید به زنده بودن یعنی تعداد سال هائی که امید داریم تا یک نوزاد در بدو تولد زنده بماند، از 55 سال به نزدیک 80 سال افزایش یافته و نکته قابل توجه این است که رتبه جهانی ایران از کشور 143 دنیا به رتبه 61 دنیا رسیده است.
وی استان سیستان و بلوچستان را تابلوی درخشان خدمات نظام جمهوی اسلامی ایران در حوزه سلامت عنوان کرد و گفت: ماندگارترین و اثر بخش ترین اقدام نظام سلامت در این استان ورود به عرصه آموزش پزشکی است که تاسیس 3 دانشگاه علوم پزشکی در شمال، مرکز و جنوب استان را به دنبال داشته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این مطلب که تا کنون 21500 نفر از دانشگاه های علوم پزشکی استان دانش آموخته شده اند گفت: جمع کثیری از این افراد را نیروهای بومی استان تشکیل می دهند و دانش آموختگان این 3 دانشگاه همکنون در نقاط مختلف سیستان و بلوچستان، کشور و حتی خارج از کشورمشغول به کار و فعالیت هستند.

وی افزایش زیر ساخت ها و تکمیل نظام شبکه را از دیگر دستاوردهای نظام سلامت در استان سیستان و بلوچستان برشمرد وگفت: در سال 1357 تنها 8 بیمارستان دولتی در استان پهناور سیستان و بلوچستان فعالیت داشت امّا به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در سال 1392 یعنی ابتداء فعالیت دولت یازدهم تعداد بیمارستان های دولتی استان به 19باب افزایش پیدا کرد. دکتر هاشمی شهری افزود: با اجرای طرح تحول نظام سلامت و در راستای منویات مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی توسعه جمهوری اسلامی که با هدف کاهش فشار مالی به بیماران و توسعه عدالت در سلامت اجرا شد 7 بیمارستان جدید به بیمارستان های قبلی استان اضافه شد و با افتتاح 7 بیمارستان دولتی دیگر که در آینده نزدیک به چرخه خدمت اضافه می شوند، این تعداد به 33 باب افزایش پیدا خواهد کرد.


دکتر هاشمی شهری تصریح کرد: در چهل سال اخیر با وجود 2 و نیم برابر شدن جمعیت استان سیستان وبلوچستان، تعداد تخت های بستری 5 برابر افزایش پیدا کرده است و این بدان معناست که میزان افزایش تعداد تخت های بیمارستانی 2 برابر میزان افزایش جمعیت بوده است.
وی دراین خصوص ادامه داد: با وجود رشد 5 برابری تعداد تخت های بستری در استان، هنوز هم با کمبود تخت بستری مواجه هستیم و متوسط تعداد تخت های بستری به جمعیت در استان با متوسط کشوری تفاوت دارد و به همین دلیل و در راستای تحقق کامل عدالت در سلامت روند توسعه زیر ساخت های بهداشت و درمان و به خصوص تخت های بستری و مراکز بیمارستانی با سرعت در حال انجام است.
وی با اشاره به شروع عملیات ساخت 3 بیمارستان جدید 540 تختخوابی در شهرستان های زاهدان، ایرانشهر و چابهار در دی ماه 1397 گفت: درآستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران احداث سه بیمارستان برزرگ در استان از ماندگارترین خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی در این استان پهناور و مرزی خواهد بود.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این مدت تکمیل نظام شبکه و 34 برابر شدن تعداد خانه های بهداشت روستائی از دیگر شواهد افتخار آمیز افزایش دسترسی مردم به خدمات نظام سلامت بوده است.

دکتر سید محمد هاشمی شهری با اشاره به تکمیل چرخه درمان بسیاری از بیماران در استان سیستان و بلوچستان گفت: مرکز درمان ناباروری، مرکز اشعه درمانی، بخش فوق تخصصی چشم پزشکی، بخش جراحی قلب باز، بخش پیوند کلیه، بخش پیوند قرنیه و مرکز تشخیص قبل از تولد تالاسمی از مهمترین این خدمات است که مسیر هم استانی های ما را از خارج استان کوتاه کرده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از کاهش 82 درصدی مرگ نوزادان، کاهش 84 درصدی مرگ مادران باردار،کاهش 100 درصدی موارد بیماری وبا ،کاهش 98 درصدی موارد مالاریا و افزایش 70 درصدی پوشش واکسیناسیون و رسیدن به پوشش 100 درصدی این شاخص خبر داد و گفت: این افتخارات نظام بهداشت و درمان در بهبود شاخص های سلامت مرهون مشارکت مردم، حمایت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تلاش شبانه روزی کارگزاران و کارکنان حوزه سلامت استان است.
آئین افتتاح همزمان 31 طرح بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ظهر روز دوشنبه 15 بهمن ماه با حضور جمعی از مسئولین استانی در تالار بوعلی دانشکده دندانپزشکی زاهدان برگزار شد.

           روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان
٢٠٧٦٦ - 1397/11/15

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

کشف و ضبط محموله بزرگ داروی کمیاب در زاهدان
اهداء یک دستگاه کف شور ماشینی به بیمارستان چشم پزشکی الزهرا (س) زاهدان توسط خیر ارجمند، حاج ابوطالب سلیمانی فر
برگزاری مراسم تکریم و معارفه ریاست بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان
ارائه خدمات سلامت به 346 معتاد تزریقی مواد مخدر در مراکز کاهش آسیب دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پیشرفت فیزیکی بیمارستان 320 تختخوابی زاهدان به 94 درصد رسیده است
استمرار پرونده الکترونیک سلامت ونظام ارجاع موجب کاهش هزینه های سلامت خواهد شد.
معیار سنجش وارزیابی خدمات، صیانت از حقوق شهروندی است.
انتصاب سرپرست بیمارستان علی ابن ابی طالب (ع) زاهدان
تقدیر هیأت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی زابل از حمایتهای رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، به دلیل خدمات مطلوب به بیماران حاد و اورژانسی منطقه سیستان
فن بازار ملی سلامت بازوی توانمند توسعه فن آوری و تجاری سازی وزارت بهداشت است
با ارتقای کیفیت خدمات سطح اول در مراکز جامع سلامت، قطعا افراد کمتری روانه بیمارستانها خواهند شد.
ارج نهادن به خدمات همکاران ، وافزایش رضایتمندی مردم از رسالت های بازرسی وزارت بهداشت است.
فن بازار ملی سلامت اشتراک تجارب فن آورانه و نو را امکان پذیر می کند.
شناسایی بیش از 2 هزار کودک مبتلا به اضافه وزن و چاقی و ارائه مشاوره های تغذیه ای رایگان در راستای برنامه جامع پیشگیری، کنترل اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان (Iran Echo)
سیستان و بلوچستان میزبان پنجمین دوره فن بازار ملّی سلامت خواهد بود
تقدیر فرمانده بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه از رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
راه اندازی دفتر نوآوری و انتقال فن آوری در دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از ثمرات برگزاری فن بازار ملّی سلامت است
اعلام آمادگی توسعه همکاری حوزه مشارکتهای اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان
انجام زایمان طبیعی بدون درد گامی مهم در حفظ سلامتی مادر ونوزاد
کسب 2 دیپلم افتخار توسط دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دریازدهمین المپیاد علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور

محتوای مرتبط