اخبار > گردهمایی برای پیشگیری از HIV ومشارکت داوطلبانه سلامت

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


آیت الله سلیمانی، امام جمعه زاهدان و نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان در همایش داوطلبان سلامت و پیشگیری از ایدز اظهار داشت:  بر اساس اعتقادات مذهبی خداوند انسان را مختار آفریده است تا در چارچوب ضوابط مشخص و نظام علت و معلول به تدبیر امور دنیای خود بپردازد و همانگونه که برخی رفتارها پیامدهای مثبتی برای انسان دارند، بعضی رفتارها نیز می توانند زمینه ساز برخی گرفتاری ها و مشکلات باشند.

امام جمعه زاهدان در ادامه افزود:  ایمان به خدا وعمل صالح زمینه ساز برکت و خیر در زندگی و سرنوشت  فرد و اجتماع است که با توجه به ثمرات سلامت برای فرد و اجتماع،  مراجعه به مراکز بهداشت و درمان برای تشخیص و درمان بیماری ها را می توان مصداق برّ و عمل نیک محسوب کرد.

آیت الله سلیمانی خاطر نشان کرد: بیماری عفونی که امروز از آن تحت عنوان اچ ای وی و ایدز  نام می بریم از بستر رفتارهای ناشایست برخی از افراد برخواست و به واسطه برخی  رفتارهایی دیگر مثل اعتیاد تزریقی در دنیا گسترش پیدا کرد ودر حال حاضر ما با کسانی مواجه هستیم که ناخواسته به این بیماری مبتلا می شوند.

 

وی گفت:  خوشبختانه بهداشت و درمان ما عملکرد موفق و قابل قبولی داشته است ولی در مورد این بیماری و بیماری های مشابه آن باید خود افراد هم اقداماتی را انجام دهند و اطلاع رسانی شفاف به مردم و عبور از برخی ازخط قرمز های خود ساخته و شرم و حیاهایی که آسیب رسان است به ما کمک می کند تا افراد مبتلا نشوند و یا اگر مبتلا شدند دراسرع وقت درمان شوند.

 

دکتر سید محمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در همایش داوطلبان سلامت و پیشگیری از ایدز، با بیان این مطلب که مشارکت مردم در برنامه ها و حضور آنان در صحنه های اجتماعی کارهای ناممکن زیادی را قابل اجرا و میسّر کرده است خاطرنشان کرد: وقوع انقلاب مردمی و استمرار قدرتمند نظام جمهوری اسلامی با وجود همه دشمنی ها و موانع، نمونه بارزی از برکات و ثمرات مشارکت مردم در برنامه هاست.

 

وی ادامه داد: نظام بهداشت و درمان نیز با اتکاء به مشارکت های مردمی اقدامات بزرگی را در مسیر ارتقاء شاخص های سلامت به سرانجام رسانده و خوشبختانه در جایگاهی قرار گرفته ایم که یک سر و گردن از کشورهای همجوارو همتراز خود بالاتریم.

 

دکتر هاشمی تصریح کرد:  معتقدیم که مشکلات موجود را نیز می توانیم با استفاده از ظرفیت مردمی و مشارکت جمعی بر طرف کنیم.

 

رئیس دانشگاه اذعان کرد: تا کنون ۳۵ سازمان مردم نهاد(سمن) در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای فعالیت های مرتبط با سلامت فعال شده اند و تصمیم داریم تا تعداد سمن های سلامت  را به حداقل  ۱۰۰ مورد برسانیم که خوشبختانه این  سازمان های مردم نهاد در کنار گروه ها و افراد داوطلب نقش کلیدی در مشارکت موثر مردم در حوزه سلامت دارند و در حال حاضر امکان انجام تست رایگان اچ آی وی برای همه افراد جامعه وجود دارد و این خدمت به همراه مشاوره های پیشگیری و درمان به صورت محرمانه ارائه می شود.

دکتر هاشمی شهری اضافه کرد:  اطلاعات آماری ما نشان می دهد که روند ابتلاء به عفونت اچ آی وی و ایدز از طریق رفتارهای پرخطر جنسی در حال افزایش است، که این افزایش روند ابتلاء زنان و نوجوانان از دیگر اطلاعات اپیدمیولوژیک است که به نوعی هشدار دهنده محسوب می شود.

 

وی ادامه داد:  افزایش موارد شناسایی موارد پیشرفته بیماری و بالا رفتن تعداد موارد مرگ در میان افرادی که ابتلائشان به تازگی تشخیص داده شده نشان دهنده ضرورت اقدام جدی برای شناسایی به موقع عفونت و بیماری است.

 

رئیس دانشگاه از  شناسایی به موقع حداقل ۹۰درصد از مبتلایان، فراهم نمودن امکان دریافت درمان ثابت و پایدار  برای حداقل ۹۰ درصد از بیماران و کاهش بار عفونت  ویروسی به کمتر از ۲۰۰ در حداقل  ۹۰ درصد از مبتلایان را بعنوان ۳ هدف عمده حوزه سلامت برای پیشگیری از گسترش عفونت و مرگ و میر و ناتوانی بیماران برشمرد.

 

معاون بهداشتی دانشگاه نیز با اشاره به مشارکت فعال داوطلبان سلامت در همه برنامه های سلامت از جذب حدود 10 هزار داوطلب سلامت در دانشگاه زاهدان خبر داد وافزود: مشارکت در طرحهای واکسیناسیون،شناسایی نادران باردار، ایستگاههای سلامت، تغذیه، هنکاری بهورزان در مناطق روستایی، مالاریا، سل، و بسیاری از برنامه های سلامت از دستاوردهای داوطلبان سلامت است.

میترا توحیدی مسئول توسعه سلامت پایدار معاونت اجتماعی وزارت بهداشت نیز اظهار داشت::

تقویت شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تقویت مشارکت هدفمند و ساختارمند مردم و گروه های مختلف در ارتقای سلامت از طریق ایجاد،  کانون های سلامت محله محوروهمچنین  توسعه سمنها،

ایجاد ساز و کار پایدار برای تعامل بین مردم  و بخش ها با تشکیل مجمع سلامت از رده محله تا سطح  ملی

عملیاتی نمودن رویکرد اجتماعی در حوزه های مختلف ارایه خدمات بهداشتی، درمانی، پژوهشی و

اهتمام جدی بر استفاده از ظرفیت های هنری فرهنگی و رسانه ای درارتقای سطح  سلامت جامعه

از مهمترین محورهایی که در مسیر اجتماعی شدن سلامت در وزارت بهداشت طراحی گردیده است.


                             روابط عمومی وامور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

 


٢٠١٦٣ - 1397/09/21

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
چلیر و سامانه های سرمایش بیمارستان علی ابن ابی طالب (ع) با تمام ظرفیت در حال فعالیت است
تقدیر از خیّرین سلامت که در فرایند بیماریابی و غربالگری بیماران مبتلا به ناشنوائی و کم شنوائی مشارکت داشتند
سلامت موضوعی چند بعدی است و فقط در ارتباط با جسم معنی پیدا نمی کند
معرفی ایده های خلاقانه و محصلات کاربردی برای رفع مشکلات بیمارستان ها و مراکز درمانی در رقابت علمی "فن بازار" به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
سیر ارائه خدمات ادغام یافته بهداشت ودرمان در کوتاهترین زمان، با حضور تیم های سلامت و اورژانس115 در پایگاه سلامت دانش دانشگاه سیستان و بلوچستان
از ابتدای سال 1397 تاکنون 31 نفر از اعضاء هیات علمی دانشگاه به رتبه های استادیاری، دانشیاری واستادی ارتقاء مرتبه یافته اند.
حرکت در مسیر هدفمند آبشار مراقبتهای سلامت، زمینه ساز تسریع در دستیابی به آرمانهای نظام سلامت
اطلاعیه برگزاری تور بوم گردی کرمان
برگزاری آزمون های توجیهی بدو خدمت با هدف ارتقای دانش و مهارت کارکنان تازه استخدام
تغییری مختصر در سبک والگوهای تغذیه ای مردم با کاهش 16 درصدی شاخص کم خونی
استانداردشدن تشکیلات تفصیلی واحدهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تکنیک های آموزشی کارشناسان تغذیه با زبان های اصیل سیستانی و بلوچی الگوی کشوری است.
یک گام تا اخذ موافقت نهایی پذیرش دستیار تخصصی در پنج رشته تخصصی جدید در دانشکده دندانپزشکی زاهدان
افزایش دو برابری میزان تحقق برنامه عملیاتی معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سال گذشته
ارتقاء مرتبه علمی یازده نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
کمک واحدهای صنفی به سلامت جوانان و نوجوانان سیستان و بلوچستان با پیوستن به پویش نم نم
اوج مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی را در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون تجربه کردیم
پیام قدردانی رئیس سازمان نظام پرستاری زاهدان و توابع از حضور پر شور کادر پرستاری در پنجمین دوره انتخابات
انتصاب جناب آقای دکتر شاهپور رحمانی به عنوان مشاور فن آوری اطلاعات و IT

محتوای مرتبط