اخبار > گردهمایی برای پیشگیری از HIV ومشارکت داوطلبانه سلامت

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


آیت الله سلیمانی، امام جمعه زاهدان و نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان در همایش داوطلبان سلامت و پیشگیری از ایدز اظهار داشت:  بر اساس اعتقادات مذهبی خداوند انسان را مختار آفریده است تا در چارچوب ضوابط مشخص و نظام علت و معلول به تدبیر امور دنیای خود بپردازد و همانگونه که برخی رفتارها پیامدهای مثبتی برای انسان دارند، بعضی رفتارها نیز می توانند زمینه ساز برخی گرفتاری ها و مشکلات باشند.

امام جمعه زاهدان در ادامه افزود:  ایمان به خدا وعمل صالح زمینه ساز برکت و خیر در زندگی و سرنوشت  فرد و اجتماع است که با توجه به ثمرات سلامت برای فرد و اجتماع،  مراجعه به مراکز بهداشت و درمان برای تشخیص و درمان بیماری ها را می توان مصداق برّ و عمل نیک محسوب کرد.

آیت الله سلیمانی خاطر نشان کرد: بیماری عفونی که امروز از آن تحت عنوان اچ ای وی و ایدز  نام می بریم از بستر رفتارهای ناشایست برخی از افراد برخواست و به واسطه برخی  رفتارهایی دیگر مثل اعتیاد تزریقی در دنیا گسترش پیدا کرد ودر حال حاضر ما با کسانی مواجه هستیم که ناخواسته به این بیماری مبتلا می شوند.

 

وی گفت:  خوشبختانه بهداشت و درمان ما عملکرد موفق و قابل قبولی داشته است ولی در مورد این بیماری و بیماری های مشابه آن باید خود افراد هم اقداماتی را انجام دهند و اطلاع رسانی شفاف به مردم و عبور از برخی ازخط قرمز های خود ساخته و شرم و حیاهایی که آسیب رسان است به ما کمک می کند تا افراد مبتلا نشوند و یا اگر مبتلا شدند دراسرع وقت درمان شوند.

 

دکتر سید محمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در همایش داوطلبان سلامت و پیشگیری از ایدز، با بیان این مطلب که مشارکت مردم در برنامه ها و حضور آنان در صحنه های اجتماعی کارهای ناممکن زیادی را قابل اجرا و میسّر کرده است خاطرنشان کرد: وقوع انقلاب مردمی و استمرار قدرتمند نظام جمهوری اسلامی با وجود همه دشمنی ها و موانع، نمونه بارزی از برکات و ثمرات مشارکت مردم در برنامه هاست.

 

وی ادامه داد: نظام بهداشت و درمان نیز با اتکاء به مشارکت های مردمی اقدامات بزرگی را در مسیر ارتقاء شاخص های سلامت به سرانجام رسانده و خوشبختانه در جایگاهی قرار گرفته ایم که یک سر و گردن از کشورهای همجوارو همتراز خود بالاتریم.

 

دکتر هاشمی تصریح کرد:  معتقدیم که مشکلات موجود را نیز می توانیم با استفاده از ظرفیت مردمی و مشارکت جمعی بر طرف کنیم.

 

رئیس دانشگاه اذعان کرد: تا کنون ۳۵ سازمان مردم نهاد(سمن) در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای فعالیت های مرتبط با سلامت فعال شده اند و تصمیم داریم تا تعداد سمن های سلامت  را به حداقل  ۱۰۰ مورد برسانیم که خوشبختانه این  سازمان های مردم نهاد در کنار گروه ها و افراد داوطلب نقش کلیدی در مشارکت موثر مردم در حوزه سلامت دارند و در حال حاضر امکان انجام تست رایگان اچ آی وی برای همه افراد جامعه وجود دارد و این خدمت به همراه مشاوره های پیشگیری و درمان به صورت محرمانه ارائه می شود.

دکتر هاشمی شهری اضافه کرد:  اطلاعات آماری ما نشان می دهد که روند ابتلاء به عفونت اچ آی وی و ایدز از طریق رفتارهای پرخطر جنسی در حال افزایش است، که این افزایش روند ابتلاء زنان و نوجوانان از دیگر اطلاعات اپیدمیولوژیک است که به نوعی هشدار دهنده محسوب می شود.

 

وی ادامه داد:  افزایش موارد شناسایی موارد پیشرفته بیماری و بالا رفتن تعداد موارد مرگ در میان افرادی که ابتلائشان به تازگی تشخیص داده شده نشان دهنده ضرورت اقدام جدی برای شناسایی به موقع عفونت و بیماری است.

 

رئیس دانشگاه از  شناسایی به موقع حداقل ۹۰درصد از مبتلایان، فراهم نمودن امکان دریافت درمان ثابت و پایدار  برای حداقل ۹۰ درصد از بیماران و کاهش بار عفونت  ویروسی به کمتر از ۲۰۰ در حداقل  ۹۰ درصد از مبتلایان را بعنوان ۳ هدف عمده حوزه سلامت برای پیشگیری از گسترش عفونت و مرگ و میر و ناتوانی بیماران برشمرد.

 

معاون بهداشتی دانشگاه نیز با اشاره به مشارکت فعال داوطلبان سلامت در همه برنامه های سلامت از جذب حدود 10 هزار داوطلب سلامت در دانشگاه زاهدان خبر داد وافزود: مشارکت در طرحهای واکسیناسیون،شناسایی نادران باردار، ایستگاههای سلامت، تغذیه، هنکاری بهورزان در مناطق روستایی، مالاریا، سل، و بسیاری از برنامه های سلامت از دستاوردهای داوطلبان سلامت است.

میترا توحیدی مسئول توسعه سلامت پایدار معاونت اجتماعی وزارت بهداشت نیز اظهار داشت::

تقویت شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تقویت مشارکت هدفمند و ساختارمند مردم و گروه های مختلف در ارتقای سلامت از طریق ایجاد،  کانون های سلامت محله محوروهمچنین  توسعه سمنها،

ایجاد ساز و کار پایدار برای تعامل بین مردم  و بخش ها با تشکیل مجمع سلامت از رده محله تا سطح  ملی

عملیاتی نمودن رویکرد اجتماعی در حوزه های مختلف ارایه خدمات بهداشتی، درمانی، پژوهشی و

اهتمام جدی بر استفاده از ظرفیت های هنری فرهنگی و رسانه ای درارتقای سطح  سلامت جامعه

از مهمترین محورهایی که در مسیر اجتماعی شدن سلامت در وزارت بهداشت طراحی گردیده است.


                             روابط عمومی وامور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

 


1397/09/21
٢٠١٦٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

مراجعه 397 بیمار نیازمند به دریافت خدمات اورژانسی چشم پزشکی به بیمارستان فوق تخصصی الزهرا(س) زاهدان در تعطیلات نوروز
انگیزه خدمتی و اطلاعات علمی تکنسین مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی زاهدان دو نقطه قوت این مرکز در خدمات رسانی به بیماران
آمادگی کامل بیمارستان ها، مراکز درمانی، تیم های واکنش سریع و ستاد مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای مقابله با هرگونه حادثه غیر مترقبه احتمالی
توصیه اکید پزشکان بر خودداری از پرخوری در میهمانی ها
تکریم ارباب رجوع و روند ارائه خدمات در نظام سلامت موضوع بازدید نماینده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از دانشگاه های علوم پزشکی استان سیستان و بلوچستان
درمان 390 نفر در اورژانس شبانه روزی دندانپزشکی زاهدان در تعطیلات نوروز
سفر به سایر استان ها برای درمان بیماری هایی که امکان درمان آن در استان وجود دارد اسراف و هدر دادن منابع مالی است
حضور نمایندگان سازمان اورژانس کشور و جمعی از کارکنان مرکز اورژانس زاهدان در منزل شهید"عبدالهادی شهدادزهی"
فعالیت تمام کلینیک های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی در روزهای غیر تعطیل نوروزی
مدیریت زمان در درمان پیش بیمارستانی و آغاز درمان از بالین با افزوده شدن تجهیزات موقعیت یاب اتوماسیون عملیاتی اورژانس به تجهیزات اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
انجام نظارت های بهداشتی توسط مهندسین بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با استفاده از دستگاه های قابل حمل نمونه برداری از مواد خوراکی و آشامیدنی
خدمات دهی به 10 بیمار قلبی در ایستگاه های سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در یک هفته گذشته
ادامه بازسازی بخش اورژانس بیمارستان علی اصغر (ع) زاهدان در تعطیلات نوروز
بهره برداری از سامانه پایش مراقبت های درمانی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی زاهدان در هفته سلامت امسال
تجدید میثاق اعضای ستاد سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با مقام شامخ شهدا
پیام تسلیت رییس دانشگاه در پی حمله ناجوانمردانه افراد ناشناس به تکنسین خدوم اورژانس 115 خاش
بازرسی از 4 هزار و 295 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی توسط اکیپ های بازرسی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:
فعالیت بیش از 40 درصد داروخانه های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ایام تعطیلات نوروزی
پیام رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸ هجری شمسی

محتوای مرتبط