اخبار > بیانیه 9797

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


بیانیه 9797

در نشست پایانی مشترک مدیران شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های تابعه، مدیران حوزه معاونت بهداشتی، معاونت توسعه و ریاست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سروان بیانیه ای صادر شد

به گزارش روابط عمومی - متن بیانیه بدین شرح است.


بیانیه 9797

قطعنامه پایانی نشست مشترک مدیران شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های تابعه و مدیران حوزه معاونت بهداشتی و معاونت توسعه با ریاست محترم و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
به حول و قوه الهی و با استعانت از عنایات حضرت رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) توفیق شد تا در یک نشست فشرده تخصصی مهمترین برنامه ها، اقدامات و چالش های حوزه بهداشت را با حضور مدیران این حوزه بررسی کنیم.
در پایان این نشست تخصصی و به عنوان ماحصل مباحث مطرح شده، مدیران شبکه و مراکز بهداشت و مدیران گروه های تخصصی در حوزه معاونت بهداشتی متعهد می گردند تا برای تقویت برنامه های فنی که در واقع ماهیّت و شالوده اصلی شکل گیری سامانه سلامت در حوزه بهداشت است موارد زیر را که در 14 بند تنظیم و مورد موافقت ریاست محترم دانشگاه قرار گرفته است را همواره مدّ نظر قرار دهند:

1) روزانه بخشی از زمان کاری را به پرداختن به برنامه های حوزه های فنی اختصاص داده و با نظارت مداوم و تجزیه و تحلیل آمار و اطلاعات موجود(با رویکرد ایجاد مداخله و تغییر)، واحد های تخصصی را برای طراحی و اجرای برنامه های مداخله ای و اصلاحی حمایت کنند و خود را نه تنها صاحب اصلی فرایند ها بلکه بخش لاینفک فرایند و «مدیر تغییر و مداخله» قلمداد نمایند و برنامه ریزی و مدیریت بر مبنای برنامه را حداقل در مواردی که نیاز به مداخله جدّی دارد در دستور کار قرار دهند.
2) از آنجا که بخشی نگری و تبعیض اداری باعث می شود تا ارزش و بار برنامه ها مختلف آسیب ببیند، تقویت روحیه همکاری در بین واحد های مختلف و احترام به شئون انسانی را مدّ نظر قرار دهند.
3) استاندارد سازی در بخش فرایندها، آموزش های پرسنلی و ... سرلوحه کار باشد و تلاش جدی برای توسعه سرمایه انسانی با نیاز سنجی ،طراحی و اجرای برنامه های آموزشی انجام شود.
4) توسعه نفوذ شبکه ارتباطی، استقرار حداکثری سامانه یکپارچه بهداشت (سامانه سیب)، پایش مستمر عملکرد ها بر اساس این سامانه، تاکید بر ایجاد پرونده الکترونیک سلامت و ثبت تمام خدمات ارائه شده در بخش های مختلف دانشگاه به صورت ویژه در دستور کار همه مدیران و کارشناسان قرار گیرد.
5) برنامه ریزی برای شناخت و کشف استعداد نیروهای موجود و آموزش و باز مهندسی نیروی انسانی برای بخش های مختلف تخصصی و توانمند سازی پرسنل مورد توجه باشد.
6) پایبندی عملی به اصول مراقبت های بهداشتی اولیه(PHC) به عنوان نقشه راه اصلی خدمات سطح یک و تنظیم برنامه مدیریتی بر اساس این اصول و توجه به شالوده فعالیت های ستادی شامل برنامه ریزی، هماهنگی ، نظارت ، ارزشیابی ، آموزش ، مستند سازی و سایر موارد مورد توجه ویژه باشد تا به هدف اصلی که بهبود کیفیت و افزایش پوشش مراقبت گرو ههای سنی (مراقبت های پایه) و بیماری های واگیر و غیر واگیر است دست پیدا کنیم.
7) استقرار سیستم ارجاع در سطح یک خدمات با تاکید بر این نکته که 85 تا 90 درصد مراجعین به پزشک مرکز جامع خدمات سلامت باید خدمات مورد نیاز را در همان سطح دریافت و صرفا برای حدود 5 تا 10 درصد خدمات به سطح 2 ارجاع داده شود مورد نظر باشد.
8) مدیریت منابع و هزینه ها بر مبنای اولویت های منطقه، اصل اثر بخشی برنامه ها و مداخلات و بر اساس شاخص های اقتصاد سلامت اعمال گردد.
9) توجه خاص به ارتقای آمادگی سامانه سلامت شهرستان و برنامه ریزی برای کاهش آسیب پذیری سازه ای و غیر سازه ای با تدوین EOP ، جایریزی نیرو ها، آموزش و تمرین کارکرد ها و تهیه و نگهداری تجهیزات و امکانات مورد نیاز موردتوجه باشد.
10) با هدف انتقال تجارب موفق و ناموفق به نسل های بعدی کارشناسی و مدیریتی، مستند سازی فعالیت ها، به اشتراک گذاری تجارب موفق و ارزشیابی شده بین سایر شهرستان ها و دانشگاهها و انتقال درس آموخته ها در حوزه های مختلف انجام شود.
11) برای افزایش مستمر رضایتمندی تمامی ذینفعان داخلی و خارجی برنامه ریزی لازم صورت گیرد.
12) جلب مشارکت مردم با هدف تبدیل خدمات سلامت به عنوان مطالبه مردمی مورد توجه قرار گیرد.
13) جلب مشارکت سایر بخش ها اعم از دولتی ، خصوصی و غیر دولتی و سمن ها با هدف احصاء سهم 70 درصدی این بخش ها در حیطه تامین سلامت انجام شود.
14) آموزش همکاران مرتبط با هدف ارتقای کیفی خدمات دندانپزشکی با تاکید بر خدمات بهداشت دهان و دندان در مدارس انجام شود.


والسلام


1397/09/20
٢٠١٦٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

صدور "مجوز ایمنی و بهداشت" برای اماکن عمومی و آموزشی
ثبت کمترین میزان مرگ مبتلایان به تب کنگو در استان سیستان و بلوچستان با وجود بیشترین تعداد مبتلا، موفقیتی بزرگ است
سرطان عامل ۹ درصد مرگ ومیرها در سیستان و بلوچستان است.
اطلاعیه همکاری با آزمایشگاه جامع تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
افق آینده دانشگاه علوم پزشکی زاهدان توسعه پژوهش محور و مبتنی بر ارتقاء کیفیت است
بازدید رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان و هیات همراه از واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
داروخانه، مطمئن ترین محل تهیه فرآورده های آرایشی و بهداشتی
راه اندازی کلینیک تخصصی دیابت و بیماری های غیر واگیر در سراوان
اقدام به موقع اطرافیان بیمار جهت تماس با مرکز اورژانس، سرعت عمل اورژانس کشور، ارائه خدمات در زمان طلائی سه بخش مهم اثربخشی درمان
متخصص طب اورژانس به مجموعه متخصصین بیمارستان امام خمینی(ره) خاش اضافه شد
انتخاب دو تیم از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به عنوان نماینده استان در مسابقات قهرمانی کشور
همراهی زنجیره ای از خیرین سلامت در کمک به بیمار 3 ساله ای که در سه ماهگی باید عمل می شد
مراحل تکمیل و بهسازی شش بخش تخصصی و اتاق عمل دانشکده دندانپزشکی زاهدان با سرعت در حال انجام است
کارگاه آموزشی 2 روزه با عنوان مهارتهای گرنت نویسی ویژه اعضا محترم هیات علمی
راه اندازی بخش فیزیوتراپی در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان و پذیرش بیماران سرپایی و بستری در این بخش
ارائه خدمات سلامت به بیش از 1200نفر از زوار پاکستانی در مرز میر جاوه
انجام عمل جراحی ترمیم شکستگی فک برای اولین بار دربیمارستان رازی سراوان
برگزاری مسابقه پیامکی «حجاب فاطمی» در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و معرفی 10 اثر برگزیده
تشکر و قدردانی
کارگاه آشنایی با ابزارهای پژوهشی و نظام نوین اطلاعات پژوهش های پزشکی کشور(نوپا) ویژه اعضا هیات علمی

محتوای مرتبط