اخبار > بیانیه 9797

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


بیانیه 9797

در نشست پایانی مشترک مدیران شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های تابعه، مدیران حوزه معاونت بهداشتی، معاونت توسعه و ریاست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سروان بیانیه ای صادر شد

به گزارش روابط عمومی - متن بیانیه بدین شرح است.


بیانیه 9797

قطعنامه پایانی نشست مشترک مدیران شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های تابعه و مدیران حوزه معاونت بهداشتی و معاونت توسعه با ریاست محترم و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
به حول و قوه الهی و با استعانت از عنایات حضرت رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) توفیق شد تا در یک نشست فشرده تخصصی مهمترین برنامه ها، اقدامات و چالش های حوزه بهداشت را با حضور مدیران این حوزه بررسی کنیم.
در پایان این نشست تخصصی و به عنوان ماحصل مباحث مطرح شده، مدیران شبکه و مراکز بهداشت و مدیران گروه های تخصصی در حوزه معاونت بهداشتی متعهد می گردند تا برای تقویت برنامه های فنی که در واقع ماهیّت و شالوده اصلی شکل گیری سامانه سلامت در حوزه بهداشت است موارد زیر را که در 14 بند تنظیم و مورد موافقت ریاست محترم دانشگاه قرار گرفته است را همواره مدّ نظر قرار دهند:

1) روزانه بخشی از زمان کاری را به پرداختن به برنامه های حوزه های فنی اختصاص داده و با نظارت مداوم و تجزیه و تحلیل آمار و اطلاعات موجود(با رویکرد ایجاد مداخله و تغییر)، واحد های تخصصی را برای طراحی و اجرای برنامه های مداخله ای و اصلاحی حمایت کنند و خود را نه تنها صاحب اصلی فرایند ها بلکه بخش لاینفک فرایند و «مدیر تغییر و مداخله» قلمداد نمایند و برنامه ریزی و مدیریت بر مبنای برنامه را حداقل در مواردی که نیاز به مداخله جدّی دارد در دستور کار قرار دهند.
2) از آنجا که بخشی نگری و تبعیض اداری باعث می شود تا ارزش و بار برنامه ها مختلف آسیب ببیند، تقویت روحیه همکاری در بین واحد های مختلف و احترام به شئون انسانی را مدّ نظر قرار دهند.
3) استاندارد سازی در بخش فرایندها، آموزش های پرسنلی و ... سرلوحه کار باشد و تلاش جدی برای توسعه سرمایه انسانی با نیاز سنجی ،طراحی و اجرای برنامه های آموزشی انجام شود.
4) توسعه نفوذ شبکه ارتباطی، استقرار حداکثری سامانه یکپارچه بهداشت (سامانه سیب)، پایش مستمر عملکرد ها بر اساس این سامانه، تاکید بر ایجاد پرونده الکترونیک سلامت و ثبت تمام خدمات ارائه شده در بخش های مختلف دانشگاه به صورت ویژه در دستور کار همه مدیران و کارشناسان قرار گیرد.
5) برنامه ریزی برای شناخت و کشف استعداد نیروهای موجود و آموزش و باز مهندسی نیروی انسانی برای بخش های مختلف تخصصی و توانمند سازی پرسنل مورد توجه باشد.
6) پایبندی عملی به اصول مراقبت های بهداشتی اولیه(PHC) به عنوان نقشه راه اصلی خدمات سطح یک و تنظیم برنامه مدیریتی بر اساس این اصول و توجه به شالوده فعالیت های ستادی شامل برنامه ریزی، هماهنگی ، نظارت ، ارزشیابی ، آموزش ، مستند سازی و سایر موارد مورد توجه ویژه باشد تا به هدف اصلی که بهبود کیفیت و افزایش پوشش مراقبت گرو ههای سنی (مراقبت های پایه) و بیماری های واگیر و غیر واگیر است دست پیدا کنیم.
7) استقرار سیستم ارجاع در سطح یک خدمات با تاکید بر این نکته که 85 تا 90 درصد مراجعین به پزشک مرکز جامع خدمات سلامت باید خدمات مورد نیاز را در همان سطح دریافت و صرفا برای حدود 5 تا 10 درصد خدمات به سطح 2 ارجاع داده شود مورد نظر باشد.
8) مدیریت منابع و هزینه ها بر مبنای اولویت های منطقه، اصل اثر بخشی برنامه ها و مداخلات و بر اساس شاخص های اقتصاد سلامت اعمال گردد.
9) توجه خاص به ارتقای آمادگی سامانه سلامت شهرستان و برنامه ریزی برای کاهش آسیب پذیری سازه ای و غیر سازه ای با تدوین EOP ، جایریزی نیرو ها، آموزش و تمرین کارکرد ها و تهیه و نگهداری تجهیزات و امکانات مورد نیاز موردتوجه باشد.
10) با هدف انتقال تجارب موفق و ناموفق به نسل های بعدی کارشناسی و مدیریتی، مستند سازی فعالیت ها، به اشتراک گذاری تجارب موفق و ارزشیابی شده بین سایر شهرستان ها و دانشگاهها و انتقال درس آموخته ها در حوزه های مختلف انجام شود.
11) برای افزایش مستمر رضایتمندی تمامی ذینفعان داخلی و خارجی برنامه ریزی لازم صورت گیرد.
12) جلب مشارکت مردم با هدف تبدیل خدمات سلامت به عنوان مطالبه مردمی مورد توجه قرار گیرد.
13) جلب مشارکت سایر بخش ها اعم از دولتی ، خصوصی و غیر دولتی و سمن ها با هدف احصاء سهم 70 درصدی این بخش ها در حیطه تامین سلامت انجام شود.
14) آموزش همکاران مرتبط با هدف ارتقای کیفی خدمات دندانپزشکی با تاکید بر خدمات بهداشت دهان و دندان در مدارس انجام شود.


والسلام


٢٠١٦٠ - 1397/09/20

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
چلیر و سامانه های سرمایش بیمارستان علی ابن ابی طالب (ع) با تمام ظرفیت در حال فعالیت است
تقدیر از خیّرین سلامت که در فرایند بیماریابی و غربالگری بیماران مبتلا به ناشنوائی و کم شنوائی مشارکت داشتند
سلامت موضوعی چند بعدی است و فقط در ارتباط با جسم معنی پیدا نمی کند
معرفی ایده های خلاقانه و محصلات کاربردی برای رفع مشکلات بیمارستان ها و مراکز درمانی در رقابت علمی "فن بازار" به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
سیر ارائه خدمات ادغام یافته بهداشت ودرمان در کوتاهترین زمان، با حضور تیم های سلامت و اورژانس115 در پایگاه سلامت دانش دانشگاه سیستان و بلوچستان
از ابتدای سال 1397 تاکنون 31 نفر از اعضاء هیات علمی دانشگاه به رتبه های استادیاری، دانشیاری واستادی ارتقاء مرتبه یافته اند.
حرکت در مسیر هدفمند آبشار مراقبتهای سلامت، زمینه ساز تسریع در دستیابی به آرمانهای نظام سلامت
اطلاعیه برگزاری تور بوم گردی کرمان
برگزاری آزمون های توجیهی بدو خدمت با هدف ارتقای دانش و مهارت کارکنان تازه استخدام
تغییری مختصر در سبک والگوهای تغذیه ای مردم با کاهش 16 درصدی شاخص کم خونی
استانداردشدن تشکیلات تفصیلی واحدهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تکنیک های آموزشی کارشناسان تغذیه با زبان های اصیل سیستانی و بلوچی الگوی کشوری است.
یک گام تا اخذ موافقت نهایی پذیرش دستیار تخصصی در پنج رشته تخصصی جدید در دانشکده دندانپزشکی زاهدان
افزایش دو برابری میزان تحقق برنامه عملیاتی معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در سال گذشته
ارتقاء مرتبه علمی یازده نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
کمک واحدهای صنفی به سلامت جوانان و نوجوانان سیستان و بلوچستان با پیوستن به پویش نم نم
اوج مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی را در اجرای طرح ملی کنترل فشار خون تجربه کردیم
پیام قدردانی رئیس سازمان نظام پرستاری زاهدان و توابع از حضور پر شور کادر پرستاری در پنجمین دوره انتخابات
انتصاب جناب آقای دکتر شاهپور رحمانی به عنوان مشاور فن آوری اطلاعات و IT

محتوای مرتبط