اخبار > با اهداء اعضاء ۲۰ درصد از بیماران مرگ مغزی، مشکل تمام بیماران نیازمند به پیوند در کشور برطرف خواهد شد.

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان در چهلمین روز از حیات جاودان سرکار خانم فاطمه اسماعیل زایی اعلام شد؛


 با اهداء اعضاء ۲۰ درصد از بیماران مرگ مغزی، مشکل تمام بیماران نیازمند به پیوند در کشور  برطرف خواهد شد.


مرگ مغزی ۱۰ درصد از کلّ مرگ های جامعه را تشکیل می دهد و در صورتی که اعضاء  ۲۰ درصد از بیماران‌ مبتلا به مرگ مغزی اهداء شود، مشکل تمام بیماران نیازمند به پیوند اعضاء در کشور برطرف خواهد شد.
معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان در آئین بزرگداشت چهلمین روز  در گذشت زنده یاد فاطمه اسماعیل زایی با اعلام این مطلب که در ۵۰ درصد از موارد بروز مرگ مغزی امکان اهداء عضو وجود دارد گفت: با‌ اهداء اعضاء هر بیمار مبتلا با مرگ مغزی می توان جان ۱ تا ۸ نفر را نجات داد.
دکتر قاسم میری علی آباد با اعلام این مطلب که در حال حاضر ۲۵۰۰۰ بیمار نیازمند به پیوند عضو در کشور وجود دارد گفت:  بالغ بر ۸۰۰ بیمار مبتلا به نارسایی کلیه در استان سیستان و بلوچستان شناسایی شده اند که به طور ‌مرتب در بیمارستان ها دیالیز می شوند ولی می توان با اهداء کلیه هم کیفیّت زندگیشان را بهبود بخشید و هم طول عمرشان را افزایش داد.
وی با اشاره به فعال شدن واحد فراهم آوری اعضاء در دانشگاه علوم‌ پزشکی زاهدان گفت؛ تمامی افرادی که تمایل دارند در صورت بروز مرگ مغزی اعضاء بدنشان به بیماران نیازمند عضو پیوند شود می توانند با مراجعه تلفنی و یا حضوری به این واحد و اعلام آمادگی در زمینه مشارکت در این اقدام خداپسندانه، کارت مخصوص داوطلب اهداء عضو را دریافت نمایند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به توانمندی های تخصصی حوزه سلامت استان در رفع نیازهای درمانی تخصصی و فوق تخصصی گفت؛ در بازه زمانی ۸ ساله  منتهی به سال ۱۳۹۶ بیش از ۱۴۳ مورد پیوند کلیه و ۸۱۷ مورد پیوند قرنیه توسط تیم های فوق تخصصی این دانشگاه انجام شده است.
دکتر قاسم میری علی آباد با اشاره به نقش رسانه های جمعی و روحانیّت معزز برای ترویج و نهادینه شدن فرهنگ اهداء عضو گفت: یکی از مشکلاتی که باعث می شود ارگان های سالم بیماران مرگ مغزی به رغم نیاز جمع دیگری از بیماران دفن شود، عدم باور مرگ مغزی از سوی خانواده این افراد است.
وی همچنین از اقدام ارزنده خانواده اسماعیل زایی در موافقت با اجرای وصیت زنده یاد فاطمه اسماعیل زایی تقدیر و تشکر کرد و گفت؛ خانواده اسماعیل زایی با این حرکت ارزنده، ضمن برخورداری از دعای خیر بیماران یاد و خاطره آن مرحومه را در تاریخ نظام سلامت استان سیستان و بلوچستان جاودانه کردند.
در این مراسم لوح تقدیر و مدال افتخار اهداء عضو  از سوی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به خانواده زنده یاد، فاطمه اسماعیل زائی اهداء شد.

شایان ذکر است در چهلمین روز از  اقدام خداپسندانه خانواده اسماعیل زائی در اجرای وصیت فرزند دلبندشان در  اهداء ارگان های سالم به افراد نیازمند به عضو، مراسم بزرگداشت زنده یاد فاطمه اسماعیل زائی با حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام‌جمعه معزز زاهدان و همچنین جمع کثیری از اقشار مختلف مردم و مسئولان استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.
در این مراسم علاوه بر اهداء مدال اهداء عضو، از تمبر اختصاصی زنده یاد فاطمه اسماعیل زایی نیز رونمایی شد.


روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان1397/07/21
١٩٤٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار جدید

راه اندازی مرکز پزشکی هسته ای در مجتمع بیمارستانی علی ابن ابیطالب (ع) هدف بعدی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای تکمیل زنجیره خدمات تشخیصی
اجرای طرح تحول نظام سلامت، اقدامی شجاعانه و تصمیمی متهورانه بود
افتتاح مرکز جامع بیماران خاص در زاهدان همزمان با سراسر کشور
شناسایی ابتلای حدود 4 در صد از زنان باردار استان سیستان وبلوچستان به بی سرو صدا ترین بیماری قرن
سبک زندگی قرآنی وانس گرفتن با قرآن یگانه راه نجات بشر از پرتگاه مشکلات اجتماعی است .
از نگهداری محلول "بخور اکالیپتوس" در کنار شربت های خوراکی، خودداری کنید
استمرار توسعه و تجهیز سالن های ورزشی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
سرپرست معاونت آموزشی دانشگاه منصوب شد
مصاحبه با معاون فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
درخشش پنج نفر از اعضاء هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر اساس مستندات سامانه علم سنجی اعضای هیئت علمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
معیار صحیح ارزیابی فعالیت های پژوهشی، تولید فن آوری و تجاری سازی است
سبک زندگی قرآنی مشکلات فعلی جامعه ما را برطرف خواهد کرد
استفاده بیش از هزار نفر از بیماران دیابتی از خدمات کلینیک دیابت بیمارستان بوعلی زاهدان
خدمات آزمایشگاهی ، روزانه به حدود 500 بیمار در بزرگترین مرکز خدمات آزمایشگاهی استان سیستان وبلوچستان
قابل توجه همکاران، دانشجویان و اعضاء هیات علمی دانشگاه:( برنامه استقرار تیم انتقال خون)
امکان درمان تمام هم استانی های مبتلا به نارسایی کلیه با نهادینه شدن فرهنگ اهداء عضو در استان
مشارکت موثر و حضور تخصصی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در تامین سلامت عزاداران حسینی
به ثمر نشستن دومین مورد موفقیت آمیز از انجام روش پیشرفته IVF در مرکز درمان ناباروری مولود بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان
راه اندازی اولین کلینیک دندانپزشکی ویژه بیماران خاص و عفونی در زاهدان
روابط عمومی / زیبایی شناسی، واقعیت های اقلیمی و رعایت اصل صرفه جوئی در توسعه فضای سبز پردیس

محتوای مرتبط