اخبار > با اهداء اعضاء ۲۰ درصد از بیماران مرگ مغزی، مشکل تمام بیماران نیازمند به پیوند در کشور برطرف خواهد شد.

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان در چهلمین روز از حیات جاودان سرکار خانم فاطمه اسماعیل زایی اعلام شد؛


 با اهداء اعضاء ۲۰ درصد از بیماران مرگ مغزی، مشکل تمام بیماران نیازمند به پیوند در کشور  برطرف خواهد شد.


مرگ مغزی ۱۰ درصد از کلّ مرگ های جامعه را تشکیل می دهد و در صورتی که اعضاء  ۲۰ درصد از بیماران‌ مبتلا به مرگ مغزی اهداء شود، مشکل تمام بیماران نیازمند به پیوند اعضاء در کشور برطرف خواهد شد.
معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان در آئین بزرگداشت چهلمین روز  در گذشت زنده یاد فاطمه اسماعیل زایی با اعلام این مطلب که در ۵۰ درصد از موارد بروز مرگ مغزی امکان اهداء عضو وجود دارد گفت: با‌ اهداء اعضاء هر بیمار مبتلا با مرگ مغزی می توان جان ۱ تا ۸ نفر را نجات داد.
دکتر قاسم میری علی آباد با اعلام این مطلب که در حال حاضر ۲۵۰۰۰ بیمار نیازمند به پیوند عضو در کشور وجود دارد گفت:  بالغ بر ۸۰۰ بیمار مبتلا به نارسایی کلیه در استان سیستان و بلوچستان شناسایی شده اند که به طور ‌مرتب در بیمارستان ها دیالیز می شوند ولی می توان با اهداء کلیه هم کیفیّت زندگیشان را بهبود بخشید و هم طول عمرشان را افزایش داد.
وی با اشاره به فعال شدن واحد فراهم آوری اعضاء در دانشگاه علوم‌ پزشکی زاهدان گفت؛ تمامی افرادی که تمایل دارند در صورت بروز مرگ مغزی اعضاء بدنشان به بیماران نیازمند عضو پیوند شود می توانند با مراجعه تلفنی و یا حضوری به این واحد و اعلام آمادگی در زمینه مشارکت در این اقدام خداپسندانه، کارت مخصوص داوطلب اهداء عضو را دریافت نمایند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به توانمندی های تخصصی حوزه سلامت استان در رفع نیازهای درمانی تخصصی و فوق تخصصی گفت؛ در بازه زمانی ۸ ساله  منتهی به سال ۱۳۹۶ بیش از ۱۴۳ مورد پیوند کلیه و ۸۱۷ مورد پیوند قرنیه توسط تیم های فوق تخصصی این دانشگاه انجام شده است.
دکتر قاسم میری علی آباد با اشاره به نقش رسانه های جمعی و روحانیّت معزز برای ترویج و نهادینه شدن فرهنگ اهداء عضو گفت: یکی از مشکلاتی که باعث می شود ارگان های سالم بیماران مرگ مغزی به رغم نیاز جمع دیگری از بیماران دفن شود، عدم باور مرگ مغزی از سوی خانواده این افراد است.
وی همچنین از اقدام ارزنده خانواده اسماعیل زایی در موافقت با اجرای وصیت زنده یاد فاطمه اسماعیل زایی تقدیر و تشکر کرد و گفت؛ خانواده اسماعیل زایی با این حرکت ارزنده، ضمن برخورداری از دعای خیر بیماران یاد و خاطره آن مرحومه را در تاریخ نظام سلامت استان سیستان و بلوچستان جاودانه کردند.
در این مراسم لوح تقدیر و مدال افتخار اهداء عضو  از سوی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به خانواده زنده یاد، فاطمه اسماعیل زائی اهداء شد.

شایان ذکر است در چهلمین روز از  اقدام خداپسندانه خانواده اسماعیل زائی در اجرای وصیت فرزند دلبندشان در  اهداء ارگان های سالم به افراد نیازمند به عضو، مراسم بزرگداشت زنده یاد فاطمه اسماعیل زائی با حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام‌جمعه معزز زاهدان و همچنین جمع کثیری از اقشار مختلف مردم و مسئولان استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.
در این مراسم علاوه بر اهداء مدال اهداء عضو، از تمبر اختصاصی زنده یاد فاطمه اسماعیل زایی نیز رونمایی شد.


روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان1397/07/21
١٩٤٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

آیین غبارروبی وعطر افشانی گلزار شهدا زاهدان
عضویت رییس و اعضاء هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پویش ملی بهار همدلی
اقدام انسان دوستانه جمعی از دانشجویان فعال و اعضاء تشکل های دانشگاهی در راه اندازی پویش بهار همدلی مقدمه مشارکت جمع کثیری از اعضاء هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان در امور خیریه و عام المنفعه خواهد شد.
برپایی نمایشگاه دستاوردهای سازمان های مردم نهاد و کانون های خیریه فعال در عرصه سلامت به همت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دعوت از سهامداران تعاونی مسکن کارکنان دانشگاه جهت حضور در نخستین مجمع عمومی این تعاونی با هدف انتخاب اعضای هیئت مدیره و بازرسی
آغاز پویش ملی "نه به مواد مخدر با نه به مواد دخانی" استان سيستان و بلوچستان با همراهی داوطلبانه فروشندگان مواد غذایی
آغاز ثبت نام انتخابات اعضای شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
آغاز برنامه سلامت شغلی کارکنان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در چهارمین روز از هفته سلامت
افزوده شدن 110 هزار متر مربع به مجموع فضاهای بهداشتی، درمانی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تکمیل پروژه های در دست اجرا
افتتاح همزمان 19 کانون سلامت محله در شهرستان خاش در سومین روز از هفته سلامت
رقابت 203 دانشجو در سه شهر زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در قالب المپیاد سلامت دانشجوئی
اتمام عملیات ساختمانی پایگاه اورژانس کوله سنگی زاهدان
راه اندازی کلینیک های سیار مشاوره و اطلاع رسانی HIV در دانشگاه سیستان و بلوچستان
جامعه و آینده سالم، مستلزم سرمایه گذاری سلامت دانش آموزان
استفاده 20هزار نفر از خدمات کلینیک دیابت بیمارستان بوعلی زاهدان در سالی که گذشت
قابل توجه متقاضیان آزمون المپیاد سلامت
عیادت از بیماران بستری در بیمارستان
آغاز طرح مداخله ای بهداشت حرفه ای و سلامت محیط کار اولین برنامه رسمی هفته سلامت سال 1398 در زاهدان
آموزش، زیربنای همه تحولات اجتماعی است
شرکت های تعاونی مسکن و مصرف کارکنان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ساماندهی می شود

محتوای مرتبط