اخبار > تقویت حوزه آموزش و پژوهش در دانشگاه های علوم پزشکی، منجر به تقویت قابل توجه بخش درمان خواهد شد

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

معاون درمان وزیر بهداشت در سفر به زاهدان؛

تقویت حوزه آموزش و پژوهش در دانشگاه های علوم پزشکی،  منجر به تقویت قابل توجه بخش درمان خواهد شد

 

معاون درمان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سفر به زاهدان و در جمع رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه گفت: تزریق اعتبارات در بخش های آموزش و پژوهش به نوعی تقویت و سرمایه گذاری در بخش درمان خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی- دکتر جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: منشعب شدن دو دانشگاه علوم پزشکی از دل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان باید منجر به رشد تولید علم در این دانشگاه شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه های مادر و تیپ یک مانند دانشگاه علوم پزشکی زاهدان علاوه بر ارائه خدمات سلامت به مردم وظیفه تولید دانش و تربیت نیروی انسانی تخصصی و فوق تخصصی را نیز برعهده دارند. ادامه داد: توسعه شاخص های پژوهشی و آموزشی در دانشگاه های مادر به طور مستقیم بر ارتقاء کیفیّت خدمات بهداشت و درمان مردم موثر است و می توان با ادغام توانمندی های و ظرفیت های آموزشی و پژوهشی دانشگاه در نظام ارائه خدمات به مردم، هم شاخص های آموزش پزشکی و هم شاخص های خدماتی را ارتقاء بخشید.

وی با تاکید بر ضرورت همراهی تمام بخش ها و حوزه های دانشگاه به صورت هماهنگ جهت حرکت منسجم و یکپارچه به سوی رشد و توسعه، تصریح کرد: توسعه زیر ساخت های بهداشت و درمان به خودی خود منجر به ارتقاء کیفیت خدمت نمی شود. بهبود سلامت مردم ‌نیازمند اعمال مدیریت بهینه و تدبیر علمی است.

وی با اشاره به  اینکه حضور و فعالیت  بیش از 400 عضو هیئت علمی در این دانشگاه، سرمایه عظیمی محسوب می شود که باید در خدمت تولید علم باشند.گفت: روحیه کار تیمی، پایبندی به اصول و اخلاق حرفه ای، همدلی و همراهی تمامی اعضاء تیم مدیریتی و اجرائی دانشگاه لازمه توفیق در انجام وظائف محوله است که خوشبختانه تمامی این مولفه ها را می توان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  مشاهده کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به نگرش جدید در بحث مدیریت ارائه خدمات اشاره کرد و گفت: استقرار نظام سطح بندی خدمات بهداشت و درمان و اجرای کامل سیستم ارجاع از مهمترین عناصر مدیریتی و نرم افزاری حوزه سلامت محسوب می شود که به طور همزمان سلامت و رضایت خدمت گیرندگان و ارائه دهندگان خدمت را تضمین می نماید.

وی با بیان اینکه آغاز اولین سطح ارائه خدمت از ویزیت  توسط فوق تخصص، منجر به افزایش هزینه ارائه خدمت هم برای بیمار و هم برای دولت می شود افزود: یکی از مفاهیم علمی نظام سطح بندی این است که خدمات در گروه های عمومی، تخصصی و فوق تخصصی تقسیم بندی شده و افراد صاحب صلاحیت، محل ارائه و تجهیزات مورد نیاز برای هر یک از این خدمات دقیقا تعریف شود.

وی اذعان داشت: مجموعه ای از راهنماهای بالینی خدمات تشخیصی و درمانی با نظر اعضاء هیئت های بورد تخصصی تدوین و ابلاغ شده است و تدوین راهنمای بالین سایر خدمات نیز در حال انجام است که با رعایت این دستورالعمل ها، میزان اثر بخشی و کیفیت ارائه خدمت افزایش خواهد یافت.

وی گفت: راهنماهای بالینی به ما کمک می کند تا برای حفاظت از سلامت مردم و صیانت از جایگاه حرفه ای جامعه پزشکی روش های تشخیصی و درمانی تهاجمی، پرهزینه و پرعارضه را با استناد به معیارهای علمی به سمت روش های ساده تر سوق دهیم تا همه بیماران به خدمات واقعی که به آن نیاز دارند دست پیدا کنند.

دکتر جان بابایی همچنین اجرای پروژه بیمارستان 320 تختخوابی را در مجتمع آموزشی درمانی علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان بسیار مطلوب خواند و گفت: با راه اندازی و اتمام طرح های عمرانی در دست اجرا، حداقل 600 تخت بستری به ظرفیت تخت های بستری استان سیستان و بلوچستان اضافه خواهد شد..

دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این جلسه گفت: خوشبختانه اجرای طرح تحول نظام سلامت شاخص های دسترسی مردم استان سیستان و بلوچستان به خدمات بهداشتی درمانی را در آستانه تحول قرار داده است.

وی ادامه داد:خوشبختانه درصد قابل توجهی از پروژه ها به بهره برداری رسیدند و تعدادی از پروژه های عمرانی طرح تحول نظام سلامت هم  که هنوز افتتاح نشده اند با رفع چالش هائی از قبیل کمبود منابع مالی، تجهیزات و نیروی انسانی به بهره برداری خواهند رسید.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش اجرای برنامه های جدید در خصوص استاندارد سازی خدمات و اجرای نظام ارجاع را بسیار مفید و سود بخش خواند و افزود: بر خلاف آنچه تصور می شود هدف اصلی ما از استاندارد سازی خدمات و استقرار نظام سطح بندی و نظام ارجاع فقط کاهش هزینه های تحمیل شده به بیت المال نیست بلکه مشاهدات علمی نشان می دهد که ارتقاء کیفیّت خدمات به مردم مهمترین نتیجه این تحول نرم افزاری در حوزه سلامت محسوب می شود.

وی بر نظارت دقیق معاونت بهداشتی دانشگاه در جهت اجرای صحیح دستورالعمل سطح یک نظام ارجاع تاکید کرد.

گفتنی است: دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سه شنبه شب گذشته مورخ 9 مرداد ماه به زاهدان سفر کرد.

وی در بدو سفر با حضور در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان از طرح های عمرانی در حال ساخت این مجتمع بیمارستانی بازدید کرد.

وی صبح چهارشنبه با سفر به شهرستان های سراوان و خاش از بیمارستان ها و مراکز درمانی این دو شهرستان بازدید کرد و به بررسی امکانات موجود و نیازهای تجهیزاتی و زیر ساخت های مورد نیاز جهت بهبود دسترسی به خدمات پرداخت.

حضور در پایگاه اورژانس  دهپابید، در حاشیه جاده ترانزیت چابهار _ میلک و تقدیر از همکاران اورژانس، آخرین برنامه سفر معاون درمان وزارت بهداشت در حوزه شهرستان خاش بود.

وی پس از بازگشت به زاهدان در جلسه ای با حضور اعضای هیئت رئیسه و جمعی از مدیران دانشگاه حضور یافت.

بازدید از بیمارستان علی اصغر (ع) و همچنین بررسی روند تکمیل اتاق عمل بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) زاهدان از دیگر برنامه ها حضور معاون درمان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در زاهدان بود.

وی چهارشتبه شب زاهدان را به مقصد تهران ترک کرد.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 


1397/05/13
١٨٩٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

فعالیت تمام کلینیک های بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی در روزهای غیر تعطیل نوروزی
مدیریت زمان در درمان پیش بیمارستانی و آغاز درمان از بالین با افزوده شدن تجهیزات موقعیت یاب اتوماسیون عملیاتی اورژانس به تجهیزات اورژانس 115 دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
انجام نظارت های بهداشتی توسط مهندسین بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با استفاده از دستگاه های قابل حمل نمونه برداری از مواد خوراکی و آشامیدنی
خدمات دهی به 10 بیمار قلبی در ایستگاه های سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در یک هفته گذشته
ادامه بازسازی بخش اورژانس بیمارستان علی اصغر (ع) زاهدان در تعطیلات نوروز
بهره برداری از سامانه پایش مراقبت های درمانی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی زاهدان در هفته سلامت امسال
تجدید میثاق اعضای ستاد سلامت نوروزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با مقام شامخ شهدا
پیام تسلیت رییس دانشگاه در پی حمله ناجوانمردانه افراد ناشناس به تکنسین خدوم اورژانس 115 خاش
بازرسی از 4 هزار و 295 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی توسط اکیپ های بازرسی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:
فعالیت بیش از 40 درصد داروخانه های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ایام تعطیلات نوروزی
پیام رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸ هجری شمسی
رییس آزمایشگاه مرجع سلامت و امور آزمایشگاه های دانشگاه اعلام کرد؛
مراجعه 5 هزار و 110 نفر به اورژانس بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان طی روز گذشته
پیام معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به مناسبت روز مددکار اجتماعی
خبری خوش از ثمردهی مجموعه تلاش ها و برنامه ریزی های یکساله دانشگاه در حفظ سلامت مادران باردار:
نگذاریم تجربه تلخ بی احتیاطی چهارشنبه سوری های گذشته تکرار شود
تاکید معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر همراهی خانواده ها با فرزندان برای گذراندن چهارشنبه سوری سلامت
پیام رئیس دانشگاه و اعضاء هیئت رئیسه خطاب به همکاران محترم شاغل در بیمارستان ها، پایگاه های اورژانس، واحدهای نظارتی بهداشت محیط، مراکز خدمات جامع سلامت، مراکز تسهیلات زایمانی واحدهای تاسیساتی و پشتیبانی و سار همکارانی که در تعطیلات سال نو در خدمت هموطنان عزیز و مسافران نوروزی هستند:
در تعطیلات نوروزی امکان‌ ارتباط مستمر مردم با واحدهای ارایه دهنده خدمات سلامت وجود دارد

محتوای مرتبط