اخبار > توسعه و تقویت برنامه های مرتبط با ارتقاء دسترسی مردم به خدمات و توزیع عادلانه امکانات

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمانهمگام با نظام بهداشت و درمان کشور انجام می شود؛
         توسعه و تقویت برنامه های مرتبط با ارتقاء دسترسی مردم به خدمات و توزیع عادلانه امکانات


سیاست ها و برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سالجاری به توسعه دسترسی عادلانه مردم به خدمات سلامت معطوف شده است و این اقدامات در استان سیستان و بلوچستان نیز با جدیّت پی گیری خواهد شد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان با ذکر این مطلب و با اشاره به شعار امسال هفته سلامت که بر افزایش دسترسی همه مردم به  خدمات سلامت تاکید دارد گفت: خوشبختانه وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نگاه ویژه ای به مناطق در حال توسعه کشور و در راس آنها استان سیستان و بلوچستان دارد. دکتر سید محمد هاشمی شهری افزود: در نخستین ملاقاتی که با مقام عالی وزارت داشتم، ایشان تاکید داشتند تا پایان دولت دوازدهم با برنامه ریزی و پی گیری جدّی، فاصله شاخص های دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی در استان سیستان و بلوچستان با سایر نقاط کشور به طور کامل حذف شود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان کارنامه نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران در توسعه دسترسی هموطنان عزیز ساکن در سیستان و بلوچستان به خدمات سلامت را بسیار درخشان توصیف کرد و گفت: امروز شاهد هستم که دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تاریخچه ای بیش از 30 سال، به عنوان یک دانشگاه مادر در استان و منطقه جنوب شرق کشور مطرح می باشد. وی افزود، خوشبختانه با توسعه نظام سلامت استان یک دانشگاه علوم پزشکی در زابل و یک دانشکده علوم پزشکی در ایرانشهر از این دانشگاه مادر متولد و مستقل شده اند. به گفته دکتر هاشمی شهری  توسعه دسترسی به خدمات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حق مردم استان است و ظرفیت های  بی شماری که وجود دارد، امکان افزایش تعداد دانشگاه های علوم پزشکی استان به حداقل 4 دانشگاه مستقل را  فراهم کرده است . وی اظهار امیدواری کرد با افزایش افق دید، توجه به معیارهای علمی و تخصصی و پرهیز از حواشی سیاسی، از فرصت پیش آمده در دولت دوازدهم برای توسعه بیش از پیش کمی و کیفی دانشگاه های علوم پزشکی استان استفاده شود.
دکتر هاشمی که صبح امروز دوشنبه در نخستین جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذائی استان سخن می گفت سلامت را حق مردم و تامین آن را وظیفه ای همگانی عنوان نمود و گفت: نظام بهداشت و درمان توسعه عادلانه امکانات بهداشتی و درمانی را وظیفه خود می داند که آغاز عملیات اجرائی 3 بیمارستان بزرگ در شمال، مرکز و جنوب استان با همکاری و مساعدت مجدانه استاندار محترم سیستان و بلوچستان مصداق این مسئولیت شناسی و دغدغه مندی است. وی اظهار امیدواری کرد تا سایر دستگاه های اجرائی و  نهادهای مرتبط نیز در این خصوص همکاری و هماهنگی لازم را به میزان بیشتر از همکاری های پیشین استمرار بخشند.
دکتر هاشمی در ادامه با ارائه آخرین آمارهای مربوط به حیوان گزیدگی در استان و اقدامات صورت گرفته در این زمینه، بر آمادگی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در تدوین برنامه جامع مدیریت حیوان گزیدگی تاکید نمود و خواستار تضمین پشتوانه اجرائی و تامین اعتبار لازم از سوی نهادهای مرتبط با استانداری سیستان و بلوچستان شد.
شایان ذکر است نخستین جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذائی استان سیستان و بلوچستان در سال 1397 به منظور معرفی برنامه های هفته سلامت و مسائل مرتبط با حیوان گزیدگی به ریاست سرپرست حوزه معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری تشکیل شد.
در این جلسه که صبح امروز دوشنبه 20 فروردین ماه و با حضور رئیس اداره بیماری های مشترک انسان و دام وزارت بهداشت تشکیل شد بر آمادگی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در زمینه تدوین برنامه مدونی برای کاهش موارد حیوان گزیدگی تاکید شد.
به گفته دکتر حسین عرفانی در حال حاضر در هر یک از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان حداقل یک مرکز پیشگیری و درمان بیماری هاری استقرار دارد که به صورت شبانه روزی خدمات مشاوره و  واکسیناسیون بر علیه هاری را ارائه داده و در صورت نیاز مراحل درمان افراد را پی گیری می کند.
وی با اشاره به بالا بودن میزان کشندگی بیماری هاری گفت:  در صورت ابتلاء فرد به بیماری هاری احتمال مرگ افراد تقریبا 100 درصد است و به همین دلیل پیشگیری از وقوع گزش مهمترین اقدام برای کنترل مرگ و میر ناشی از این بیماری است و به محض مراجعه فرد حیوان گزیده به همکاران ما، مراحل واکسیناسیون برای مصدوم شروع می شود.
دکترعرفانی با ارائه آماری در زمینه افزایش تعداد موارد حیوان گزیدگی و ابتلاء به هاری در سیستان و بلوچستان تدوین و اجرای برنامه مدون با مشارکت تمامی نهادهای مرتبط با هدف تقویت آموزش همگانی، کنترل پسماندها و حذف مواد غذائی مورد استفاده حیوانات و سگ های ولگرد از محیط های مسکونی شهری و روستائی و محدود نمودن روند افزایش جمعیت سگ های ولگرد را از مهمترین اقدامات لازم به منظور کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری هاری برشمرد.
سرپرست معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری نیز در این جلسه ضمن تشکر از برگزاری به موقع این کارگروه، رهنمودهای مدیریتی و جمع بندی نهائی را ارائه نمود. به گفته محمدهادی مرعشی لازم است تمامی سازمان ها و نهادهای متولی با استفاده از توان و ظرفیت موجود در زمینه کاهش موارد بروز بیماری ها و از جمله بیماری هاری تلاش نمایند. وی اظهار امیدواری نمود تا ادارات و سازمان های اجرائی تلاش های خود در زمینه افزایش دامنه مسئولیت و حوزه جغرافیائی را با توجه به ظرفیت های کارشناسی و واقعیت های موجود مورد توجه قرار دهند.  سرپرست حوزه معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت پیشگیری از وقوع حیوان گزیدگی تاکید کرد و داوطلبان هلال احمر، دهیاران و شهرداران و همچنین تریبون های  نماز جمعه را از جمله مهمترین ظرفیت های موجود در زمینه آموزش همگانی برشمرد.
همچنین در این جلسه مدیران کل ادارت بیمه سلامت، دامپزشکی و هلال احمر و مدیر دفتر توسعه روستائی استانداری نیز به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود در خصوص دستور کار جلسه پرداختند.


       روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان1397/01/20
١٧٨١٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

برپایی نمایشگاه دستاوردهای سازمان های مردم نهاد و کانون های خیریه فعال در عرصه سلامت به همت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دعوت از سهامداران تعاونی مسکن کارکنان دانشگاه جهت حضور در نخستین مجمع عمومی این تعاونی با هدف انتخاب اعضای هیئت مدیره و بازرسی
آغاز پویش ملی "نه به مواد مخدر با نه به مواد دخانی" استان سيستان و بلوچستان با همراهی داوطلبانه فروشندگان مواد غذایی
آغاز ثبت نام انتخابات اعضای شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
آغاز برنامه سلامت شغلی کارکنان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در چهارمین روز از هفته سلامت
افزوده شدن 110 هزار متر مربع به مجموع فضاهای بهداشتی، درمانی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تکمیل پروژه های در دست اجرا
افتتاح همزمان 19 کانون سلامت محله در شهرستان خاش در سومین روز از هفته سلامت
رقابت 203 دانشجو در سه شهر زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در قالب المپیاد سلامت دانشجوئی
اتمام عملیات ساختمانی پایگاه اورژانس کوله سنگی زاهدان
راه اندازی کلینیک های سیار مشاوره و اطلاع رسانی HIV در دانشگاه سیستان و بلوچستان
جامعه و آینده سالم، مستلزم سرمایه گذاری سلامت دانش آموزان
استفاده 20هزار نفر از خدمات کلینیک دیابت بیمارستان بوعلی زاهدان در سالی که گذشت
قابل توجه متقاضیان آزمون المپیاد سلامت
عیادت از بیماران بستری در بیمارستان
آغاز طرح مداخله ای بهداشت حرفه ای و سلامت محیط کار اولین برنامه رسمی هفته سلامت سال 1398 در زاهدان
آموزش، زیربنای همه تحولات اجتماعی است
شرکت های تعاونی مسکن و مصرف کارکنان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ساماندهی می شود
تشریح جزئیات بیشتری از انجام عمل جراحی آندوسکوپیک سینوس در بیمارستان رازی سراوان
کاهش زایمانهای غیر بهداشتی، با انجام بیش از 1700 مورد زایمان طبیعی در تسهیلات زایمانی حضرت فاطمه زهرا(س)زاهدان
تا کنون هیچ بیمار مبتلا به تب دانگ در بیمارستان بوعلی زاهدان پذیرش نشده است

محتوای مرتبط