دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

اخبار > توسعه و تقویت برنامه های مرتبط با ارتقاء دسترسی مردم به خدمات و توزیع عادلانه امکانات

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمانهمگام با نظام بهداشت و درمان کشور انجام می شود؛
         توسعه و تقویت برنامه های مرتبط با ارتقاء دسترسی مردم به خدمات و توزیع عادلانه امکانات


سیاست ها و برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سالجاری به توسعه دسترسی عادلانه مردم به خدمات سلامت معطوف شده است و این اقدامات در استان سیستان و بلوچستان نیز با جدیّت پی گیری خواهد شد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان با ذکر این مطلب و با اشاره به شعار امسال هفته سلامت که بر افزایش دسترسی همه مردم به  خدمات سلامت تاکید دارد گفت: خوشبختانه وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نگاه ویژه ای به مناطق در حال توسعه کشور و در راس آنها استان سیستان و بلوچستان دارد. دکتر سید محمد هاشمی شهری افزود: در نخستین ملاقاتی که با مقام عالی وزارت داشتم، ایشان تاکید داشتند تا پایان دولت دوازدهم با برنامه ریزی و پی گیری جدّی، فاصله شاخص های دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی در استان سیستان و بلوچستان با سایر نقاط کشور به طور کامل حذف شود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان کارنامه نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران در توسعه دسترسی هموطنان عزیز ساکن در سیستان و بلوچستان به خدمات سلامت را بسیار درخشان توصیف کرد و گفت: امروز شاهد هستم که دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تاریخچه ای بیش از 30 سال، به عنوان یک دانشگاه مادر در استان و منطقه جنوب شرق کشور مطرح می باشد. وی افزود، خوشبختانه با توسعه نظام سلامت استان یک دانشگاه علوم پزشکی در زابل و یک دانشکده علوم پزشکی در ایرانشهر از این دانشگاه مادر متولد و مستقل شده اند. به گفته دکتر هاشمی شهری  توسعه دسترسی به خدمات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حق مردم استان است و ظرفیت های  بی شماری که وجود دارد، امکان افزایش تعداد دانشگاه های علوم پزشکی استان به حداقل 4 دانشگاه مستقل را  فراهم کرده است . وی اظهار امیدواری کرد با افزایش افق دید، توجه به معیارهای علمی و تخصصی و پرهیز از حواشی سیاسی، از فرصت پیش آمده در دولت دوازدهم برای توسعه بیش از پیش کمی و کیفی دانشگاه های علوم پزشکی استان استفاده شود.
دکتر هاشمی که صبح امروز دوشنبه در نخستین جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذائی استان سخن می گفت سلامت را حق مردم و تامین آن را وظیفه ای همگانی عنوان نمود و گفت: نظام بهداشت و درمان توسعه عادلانه امکانات بهداشتی و درمانی را وظیفه خود می داند که آغاز عملیات اجرائی 3 بیمارستان بزرگ در شمال، مرکز و جنوب استان با همکاری و مساعدت مجدانه استاندار محترم سیستان و بلوچستان مصداق این مسئولیت شناسی و دغدغه مندی است. وی اظهار امیدواری کرد تا سایر دستگاه های اجرائی و  نهادهای مرتبط نیز در این خصوص همکاری و هماهنگی لازم را به میزان بیشتر از همکاری های پیشین استمرار بخشند.
دکتر هاشمی در ادامه با ارائه آخرین آمارهای مربوط به حیوان گزیدگی در استان و اقدامات صورت گرفته در این زمینه، بر آمادگی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در تدوین برنامه جامع مدیریت حیوان گزیدگی تاکید نمود و خواستار تضمین پشتوانه اجرائی و تامین اعتبار لازم از سوی نهادهای مرتبط با استانداری سیستان و بلوچستان شد.
شایان ذکر است نخستین جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذائی استان سیستان و بلوچستان در سال 1397 به منظور معرفی برنامه های هفته سلامت و مسائل مرتبط با حیوان گزیدگی به ریاست سرپرست حوزه معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری تشکیل شد.
در این جلسه که صبح امروز دوشنبه 20 فروردین ماه و با حضور رئیس اداره بیماری های مشترک انسان و دام وزارت بهداشت تشکیل شد بر آمادگی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در زمینه تدوین برنامه مدونی برای کاهش موارد حیوان گزیدگی تاکید شد.
به گفته دکتر حسین عرفانی در حال حاضر در هر یک از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان حداقل یک مرکز پیشگیری و درمان بیماری هاری استقرار دارد که به صورت شبانه روزی خدمات مشاوره و  واکسیناسیون بر علیه هاری را ارائه داده و در صورت نیاز مراحل درمان افراد را پی گیری می کند.
وی با اشاره به بالا بودن میزان کشندگی بیماری هاری گفت:  در صورت ابتلاء فرد به بیماری هاری احتمال مرگ افراد تقریبا 100 درصد است و به همین دلیل پیشگیری از وقوع گزش مهمترین اقدام برای کنترل مرگ و میر ناشی از این بیماری است و به محض مراجعه فرد حیوان گزیده به همکاران ما، مراحل واکسیناسیون برای مصدوم شروع می شود.
دکترعرفانی با ارائه آماری در زمینه افزایش تعداد موارد حیوان گزیدگی و ابتلاء به هاری در سیستان و بلوچستان تدوین و اجرای برنامه مدون با مشارکت تمامی نهادهای مرتبط با هدف تقویت آموزش همگانی، کنترل پسماندها و حذف مواد غذائی مورد استفاده حیوانات و سگ های ولگرد از محیط های مسکونی شهری و روستائی و محدود نمودن روند افزایش جمعیت سگ های ولگرد را از مهمترین اقدامات لازم به منظور کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری هاری برشمرد.
سرپرست معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری نیز در این جلسه ضمن تشکر از برگزاری به موقع این کارگروه، رهنمودهای مدیریتی و جمع بندی نهائی را ارائه نمود. به گفته محمدهادی مرعشی لازم است تمامی سازمان ها و نهادهای متولی با استفاده از توان و ظرفیت موجود در زمینه کاهش موارد بروز بیماری ها و از جمله بیماری هاری تلاش نمایند. وی اظهار امیدواری نمود تا ادارات و سازمان های اجرائی تلاش های خود در زمینه افزایش دامنه مسئولیت و حوزه جغرافیائی را با توجه به ظرفیت های کارشناسی و واقعیت های موجود مورد توجه قرار دهند.  سرپرست حوزه معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت پیشگیری از وقوع حیوان گزیدگی تاکید کرد و داوطلبان هلال احمر، دهیاران و شهرداران و همچنین تریبون های  نماز جمعه را از جمله مهمترین ظرفیت های موجود در زمینه آموزش همگانی برشمرد.
همچنین در این جلسه مدیران کل ادارت بیمه سلامت، دامپزشکی و هلال احمر و مدیر دفتر توسعه روستائی استانداری نیز به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود در خصوص دستور کار جلسه پرداختند.


       روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی زاهدانSlider, News
1397/01/20
١٧٨١٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


آخرین عناوین خبری

اولویت بندی جهت تکمیل پروژه های دچار توقف شهرستان سراوان برنامه اصلی معاونت درمان دانشگاه
انتصاب جناب آقای دکتر هوشنگ رفیقدوست بعنوان سرپرست دانشکده پزشکی
پیشنهاد رئیس دانشگاه برای تشکیل شورای صنفی اعضاء هیئت علمی
انتصابات جدید در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تجهیز آمبولانس های زاهدان به دستگاه نوار قلب و امکان ارسال مستقیم آن به متخصص قلب مقیم در مرکز اورژانس کشور در همان لحظه
تدوین شناسنامه سلامت زاهدان در طرح تحقیقاتی کوهورت
روابط عمومی/ راه اندازی کلینیک سیار خدمات سلامت رایگان ویژه خانوارهای افغانی واقشار آسیب پذیر درحاشیه شهر زاهدان
انتصاب جناب آقای دکتر محمد قره بگلو بعنوان سرپرست بیمارستان رازی سراوان
روابط عمومی /در سومین روز از هفته سلامت ،راه اندازی پایگاه سلامت امید در زندان زاهدان ...تاکید رئیس دانشگاه بر ارائه خدمات مطلوب سلامت به زندانیان
گزارش تصویری / عیادت رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و اعضاءهیئت رئیسه از بیماران و تبریک به همکاران به مناسبت هفته سلامت
به مناسبت سالگرد میلاد بزرگ سردار دشت کربلا و الگوی جانبازان انقلاب اسلامی، مراسم گرامیداشتی با دعوت از جانبازان مکرم و خانواده های بزرگوارشان برگزار شد.
روابط عمومی/ راه اندازی کتابرانه های سلامت در اتوبوسهای دانشگاههای زاهدان ابتکاری جدید در مسیر ارتقای سواد سلامت
در دومین روز هفته سلامت صورت گرفت :راه اندازی دانشگاه نسل سوم مجازی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای اولین بار در کشور
انجام مشاوره تغذیه رایگان در کلینیک های تغذیه بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
مصوبات شورای سیاستگزاری پژوهش و فناوری سال 97 اعلام شد.
سنجش سلامت 600 دانش آموز بی بضاعت و بی سرپرست، توسط کانون خیریه CPR مهرورزی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پی نوشت خدمت
روابط عمومی/ آغاز برنامه های هفته سلامت از امروز در استان سیستان و بلوچستان... بهره مندی بیش از 400 هزار دانش آموز استان از خدمات رایگان سلامت دهان ودندان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
روابط عمومی/تقدیر ریاست دانشگاه از فعالان بسیج سلامت نوروزی در اولین روز هفته سلامت
توسعه شاخص های درمانی در شهرستان های تابعه به خصوص حوزه شهرستان سراوان

محتوای مرتبط